Ev hanımları ekmek makinesini sevdi, üreticinin yüzü gülüyor

Zamlarla bütçesi sarsılan aileler çözümü ekmek yapma makinelerinde buldu. Sinbo, Arçelik ve Tefal gibi firmaların ürettiği ekmek makineleri kapış kapış satılıyor. Son altı ayda bu makinelerin satışı yüzde 50'ye varan oranda arttı. Makinede yapılan ev ekmeği, yüzde 25 daha ucuza mal oluyor. Un ve elektrik masrafı dahil evde 2 yeni liraya bir kilo ekmek yapmak mümkün. Üstelik ev ekmeği, hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen piyasa ekmeklerine göre daha hijyenik ve lezzetli oluyor. İzmirli ev hanımı Zeynep Fidan, günde 5 ekmek alıyor. Aylık ekmek masrafı 115 yeni liraya yakın. Emekli maaşıyla geçinen 5 kişilik Fidan ailesi için bu rakam yüksek. Zeynep Fidan, ekmek harcamasını azaltmak için 99 YTL'ye 12 ay taksitle bir ekmek yapma makinesi almış. Artık evde yaptığı ekmeği günlük 2 liraya mal ediyor. Fidan için ev ekmeğinin bir diğer avantajı da güvenli oluşu. Hamura kabartma tozu ve katkı maddesi koymadığını, doğal ekmek yaptığını belirtirken, "Hatta patatesli, zeytinli ve diğer malzemelerle bile ekmek yapıp damak zevkimizi geliştiriyoruz. Vaktimi de almıyor. Bütün bu işler için en fazla 5 dakika harcıyorum." diyor. Ev hanımı Ayşe Çoban da bir arkadaşında yediği ekmeği çok beğenerek makine almış. Artık ekmek zammını düşünmediklerini söyleyen Çoban, "Aile ekonomimize ciddi katkı sağladığı gibi ne yediğimizi de biliyoruz. Evde ekmek yapmak sanıldığı kadar zor değil. Aksine çok kolay ve çok lezzetli." diye konuşuyor.

Fırın sahipleri ise ekmek fiyatlarının artmasını kendilerinin de istemediğini; ancak girdi maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle mecbur kaldıklarını ifade ediyor. Fiyatların artmasıyla birlikte satışlarının belli ölçüde düştüğüne dikkat çeken fırıncılar, bir kesimin bayat ekmek alma yoluna gittiğini, bazılarının da kendi imkânlarıyla evlerinde ekmek yaptığını dile getiriyor.

Satışlar yüzde 50 arttı yeni modeller ilgi görüyor

Evde ekmek yapma makinesi üreten firma sayısı 15 civarında. Bunların başında Sinbo, Arçelik, Beko, Tefal, Moulinex, Art, Kenwood, Fakir, Delonghi ve Premier geliyor. 8 farklı modelde ekmek makinesi bulunan Sinbo'nun Basın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Betül Kaygısız, "Cihazlarımız, dışarıdan alınan ekmeğe göre önemli oranda kâr sağlıyor. Ayrıca evde yapılan ekmek, malzeme kalitesi ve temizliğiyle de daha avantajlı." açıklamasını yapıyor. Arçelik'in 'Ekmekçim' ve Beko'nun 'Ekmaker' adlı cihazları az, orta ve çok pişirme işlevine sahip. 8 fonksiyonlu bu makinelerde kek ve pizza hazırlama özelliği de bulunuyor. Arçelik ve Beko, 2008 yılının ilk altı ayında ekmek yapma makinesi satışlarını yüzde 35 artırdı. Tefal Pazarlama Yöneticisi Emine Baran da satışların yüzde 50 arttığı bilgisini veriyor.

Kullanımı ve temizliği kolay

Makinenin haznesine önce 800 gram un konuluyor. Daha sonra bir bardak su ilave ediliyor. Mini ölçekle isteğe bağlı olarak ikişer defa tuz, şeker ve sıvı yağ ile 1,5 ölçek kuru maya konuyor. Eğer isterseniz orta boy bir patatesi haşlayıp rendeledikten sonra içine katabiliyorsunuz. Makineye yerleştirilen malzeme otomatik olarak yoğrularak kısa sürede hamur haline getiriliyor. Daha sonra hamur dinlenmeye bırakılıyor. Pişme zamanı geldiğinde otomatik zamanlamayla pişiriliyor. Makinenin temizlenmesine neredeyse gerek yok. Kolay kullanım özelliği sayesinde isteyen herkes bu makinelerle evinde rahatlıkla ekmek yapabiliyor.

Zaman Ömer Oruç
05 Ağustos 2008, Salı
ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat