Harman
Harman Harman   0–6 yaş… Kişiliğin temel taşlarının atıldığı dönem Bu dönemde filizlenir ağaç olarak tohum…Tüm değerler 0-6yaş döneminde maya tutar. 6–12 yaş da çiçek açar tüm hayatı süresince meyve verir.0–6 yaş grubu bir ulusun kaçırdığı ya da kazandığı en değerli fırsattır. Çocuk bu dönemde öyle şeyler görür, öyle şeyler anlar ki bundan sonra edinileceği bilgi bunun yanında çok az kalır.Bu dönemde açılır zihinde derin izler ve o izlerle kurar yuvasını örnekler.

Çocuk ve modelleme

Anne yengeç yavrusuna demiş:“Yavrum, niye eğri yürüyorsun, dik yürüsene!”Yavru yengeç cevap vermiş:“Anne ben doğduğumdan beri sizleri hep bu şekilde yürürken gördüm.Başka türlü nasıl yürüyebilirim!”Ebeveynler olumlu model olma adına davranışlarına dikkat etmelidirler. Çocukların kişilik, sosyal beceri, nezaket ve görgü kuralları gibi becerileri geliştiriyorken izledikleri modellerden etkilendikleri unutulmamalıdır.

Çocuk ve oyuncak alımı

* Oyun seçiminde çocuğu serbest bırakmalı, ama ona rehberlik etmeli.* Mekanik oyuncaklar küçük çocuklar için yararlı değildir.* Onları sadece seyreder kendisi itip çekmez.* Kırılmış oyuncaklar atılmalı ya da tamir edilmelidir.* Yeni oyuncaklar alırken daima evde bulunanları düşünün. Bunlara eklenebilen ya da onlarla bir renk ve ahenk sağlayarak çocuğa yeni oyunlar kurma imkânı sunan oyuncaklar alın.* Kokulu oyuncaklar çocuklarda bir süre sonra alışkanlık ve uyuşukluk vermektedir.* Kullanılmayan, eski plastik biberonlar evcilik oynayan kızların bebeklerini beslemeleri için çok uygundur.

Örnek Aile

Maneviyat: Aile üyelerinin manevi yaşamlarından güç alırlar. Huzur bulurlar İletişim: Aile bireyleri yargılama, suçlama, alaya alma, eleştirme, küçümseme, önemsememe olmaksızın birbirlerini hoşgörü ve ciddiyetle dinleyebilirler. Birlikte vakit geçirme: Aile bireyleri birlikte vakit geçirmek için çaba sarf ederler. Birlikte yemek yeme, alışverişe gitme, akraba ve aile dostlarını ziyaret gibi birlikte paylaşımda bulunurlar.Duyguları paylaşma: Aile bireyleri birbirinin üzüntü, sevinç Keder gibi duyguları yaşarlarken birbirlerinin duygularını fark edebilirler. Bu duyguları önemseyip paylaşabilirler. Problem çözme becerisi: Aileler Problemler karşısında çöküşler yaşamadan, dağılmadan, pes etmeden birbirlerini yargılamadan soruna odaklaşabilirlerSorumlulukların paylaşımı: Sorumluluklar sürekli olarak aynı kişiler üzerinde yoğunlaşmış değildir. Herkes sorumluluklarını yerine getirir ve birbirlerini yıpratacak şekilde sorumluluklar yüklenmemelidir.

MEDENÎ İNSAN

o Medeni insan olmanın ilk prensibi tatlı dil, güler yüz.o Zarif insanlar reddederken bile kibar olmayı becerir. o Dinlemek bir sanattır.o Teşekkür etmek nazik insanlar için çok tabiidir.o Olgun insanlar özür dilemeyi bilirler.o İnsanların sevinçlerine ortak olmak medeniyettir.o Sabırlı olmayı becermek gerekir.o Küçük dağları elbette biz yaratmadık.o Gösteriş düşkünlüğü insanı ne kadar da komik duruma düşürür.o Hırçınlık ya da şiddet gösterisinde bulunmak insana asla artı değer katmaz.o İyilik yarışında kaybeden olmaz

BİRAZ TEBESSÜM

Kurbanlık eşek!Hocanın birisine sormuşlar: “Hocam eşekten kurban olur mu?”

“Elbette!” diye cevap vermiş ve devam etmiş:

“Bunun için eşeği iyice beslemeli ve onu satarak yerine bir dana satın almalısın!”İmdatKeçecizade İzzet molla’nın Fuat, Sedat ve murat isimlerinde üç erkek evladı vardı. Sultan Mahmut bir gün kendisine: “Bir erkek evladın daha olsa adını ne koyardın?” diye sorunca, şu cevabı vermiş:

“İmdat koyardım sultanım!”

TelcisanKapat