Bilgisayarda osmanlıca
Bilgisayarda osmanlıca Bilgisayarda osmanlıca Okunma Sayısı : 552 Bilgisayarımda Osmanlıca yazmak istiyorum ne yapmam lazım?             www.irfanmektebi.com/osmanlica sitesinden gerekli programı indirip kurmanız gerekiyor. Osmanlıca klavyeye ihtiyacım var mı? Hayır, gerek yok mevcut Türkçe klavyyenizi kullanabilirsiniz Peki, dikkat etmem gereken bir durum var mı? Sitede teferruatlı bir izah var. En çok dikkat edeceğiniz hususlar şunlardır:

 

Bildiğiniz gibi okutucu "ه", kendinden sonraki harf ile birleşmez. Bunun için okutucu "ه" harfinden sonra Shift tuşu ile beraber boşluk tuşuna basmanız gerekiyor. Sadece boşluk tuşuna basarsanız ayrı bir kelime gibi işlem görür.Ayrıca "ى" ile biten bir kelime "ى" ile başlayan ek ile birleşmez. Bunun için yine Shift+boşluk tuşları kullanılmalıdır.Dört tane hemze vardır. Bunlar, (ء) Hemze, (أ) Hemzeli Elif, (ؤ) Hemzeli Vav, (ئ) Hemzeli Ye olup, duruma göre gerekli olan harfi kullanmamız gerekiyor. Kelime ortasındaki hemze, (ئ) Hemzeli Ye ile kullanılır.

İnternette Osmanlıca öğrenebileceğim bir site var mı?

Evet, www.islamharfleri.com adında çok güzel bir site var. Hatta tamamen Osmanlıca bir bölümü de var. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz!

 

TelcisanKapat