Python Giriş
Python Giriş

Python, ilk olarak 1990 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmıştır ve adını Monty Python’s Flying Circus adlı programdan almıştır.

Günümüzde, Python Software Foundation tarafından geliştirilmesi sürdürülmektedir ve 2000 yılından itibaren de Python lisansı(GPL ile uyumlu bir lisans) altında açık kaynaklı olarak dağıtılmaktadır.

Şimdi de bu programlama dilinin sürümlerine bakalım:ilk sürüm ActiveState ActivePython idi ve açık kaynak değildi. Ardından binaries ler geldi.binaries-1.1, binaries-1.2, binaries-1.3, binaries-1.4, binaries-1.5 . Sonrasında ise aşağıdaki sürümler çıktı.Python 1.5.2 => Nisan 1999Python 1.6.1 => Eylül 2000Python 2.0.1 => Haziran 2001Python 2.1.3 => 8 Nisan 2002Python 2.2.3 => 30 Mayıs 2003Python 2.3.6 => 1 Kasım 2006Python 2.4.4 => 18 Ekim 2006Python 2.5.1 => 18 Nisan 2007

Genel olarak bir özelliklerine bakalım isterseniz:

Nesneye yönelik bir dildir.

Python artık google gibi bir çok büyük firmanın iş başvurularında aranan diller arasında yer almaktadır.

Örneğin Microsoft .NET desteği sağlayan bir python türevi olan Iron Pythonu yazdı. Ya da 3D Studio Max ve Photoshop gibi programlara alternetif olarak çıkarılan Blend programını python ile yazdı.

Derlenen değil de yorumlanan bir dil olması nedeni ile  Python ile yazacağınız kodlar hemen hemen tüm platformlarda rahatlıkla çalışmaktadır.  

Kod bloklarını açmak ya da  kapatmak için parantez ya da herhangi bir blok sonlandırıcı deyim kullanmazsınız.  Bu işi girintiler ile yaparsınız.

Değişkenler için tür belirtmenize gerek yoktur. Python programın içerisindeki kullanımınıza göre tür bu işi sizin yerinize yapar.

Kütüphane yapısı kullanıldığından dolayı kullanacağımız işleme yönelik büyük bir kütüphane desteği mevcuttur ve gün geçtikçe de artmaktadır. Kullanıcı isterse kendi kütüphanelerini de yazabilir.

C++ içerisinden python kodlamak ya da python içerisinde C++ kodlamak mümkündür.

Hız olarak ise bir çok dile göre daha hızlıdır. Bunu biraz da komut yapısının basit ve kısa oluşuna bağlayabiliriz. Örneğin:

using System;using System.IO;class Hello {    static void Main() {        FileStream file = new FileStream("lorem.txt", FileMode.OpenOrCreate,FileAccess.Read);        StreamReader sr = new StreamReader(file);        Console.WriteLine (sr.ReadToEnd().ToUpper());    }}

Yukarıdaki C# kodumuz lorem.txt dosyasının içindeki paragrafları okuyup, büyük harflere çevirmekte. Hatta hafızadaki dosya için açılan alanı (stream) da kapatmadık.

Aynı işlevi yapan python kodumuz ise şu:

print open(’lorem.txt’).read().upper()

Görüldüğü gibi arada kod yapısı olarak bariz bir fark var.

Şimdilik bu kadar açıklama yeter sanırsam.

Python u en temel olarak kullanabileceğiniz ortam Python Idle ortamı.

Bunu indirebileceğimiz linkler aşağıdadır:

Windows sürümü:

http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/python-2.5.1.msi

Unix veya OS X sistemler için:

http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/Python-2.5.1.tgz

Macintosh sistemler için:

http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/python-2.5.1-macosx.dmg

Windows AMD 64 sistemler için:

http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/python-2.5.1.amd64.msi

Windows Itanium sistemler için:

http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/python-2.5.1.ia64.msi

Bunun dışında başka ide’ler de mevcut ama şimdilik zihnimizi bulandırmayalım.

Şu aşamada bundan başka yapacağımız bir indirme işlemi daha var. Python ile win32 uygulaması geliştirmek için pythonwin32 programına ihtiyacınız var arkadaşlar ayrıca bu program win32 uygulamaları için gerekli olan kütüphaneleri de python içerisine yüklüyor. Vereceğim sayfada python’un birkaç versiyonu için program mevcut. Siz hangi versiyonu kullanıyorsanız onu indirin. Mesela ben 2.5 versiyonu kullandığım için o versiyonu indirdim.

http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=78018

İndirdiğiniz dosyayı kurduktan sonra program files’da python grubu içerisine pythonwin programı eklenecektir. Örneğin internet explorer kütüphanesini kullanmak istediğiniz varsayalım. PythonWin penceresi içerisinde iken tools menüsünden COM Makepy Utility seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza kullanabileceğimiz tüm COM kütüphaneleri geliyor.

Ozan MakinaKapat