Necip Fazıl Kısakürek
Necip Fazıl Kısakürek Necip Fazıl Kısakürek (Doğum 26 Mayıs 1904, İstanbul - Ölümü 25 Mayıs 1983), Türk şair, romancı, hikâyeci, piyes yazarı ve fikir adamıdır. Hayatı; Kayıtlı bir şecereyle, Alaüddevle devrinin Şeyhülislamı Mevlâna Bektut"a dayanan ve Dulkadiroğullarıı"na bağlı "Kısakürekler" soyuna mensuptur. Necip Fazıl"ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş"taki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan Koleji ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi"nde (Askerî Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı. Eserleri;

12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl"ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve şiirleri M.E.B"in ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi. Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta ünlü yaptı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile takdir toplamayı sürdürdü. Yine M.E.B"nın yayınladığı bir Türk şairleri Anatolojisi kitabında, "N.F. Kısakürek herkes tarafından en iyi şair olarak kabul edilmese bile, Ben ve Ötesi Türk Edebiyatı nın en kuvvetli şiir kitabı olsa gerek, der. Meslektaşları tarafından da çok sevilen şair "Üstad Necip Fazıl Kısakürek, olarak anılmaya başlandı.

Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur. 30"lu yaşlarında Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii"nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz.Daha sonraları O’nun için;

“Bana, yakan gözlerle, bir kerecik baktınız; Ruhuma, büyük temel çivisini çaktınız!”

diyeceği bu büyük insan, onun hayatında yeni bir devrin başlamasına vesîle olur ve Üstâd, hayatında meydana gelen bu değişikliği şu mısralarla hulâsa eder: “Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum; Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...”Bu tanışma onun hayatında dönüm noktası oldu. İslami kimliği ile öne çıkmaya başladıktan sonra ders kitaplarından şiirleri ve fikirleri çıkarıldı. Necip Fazıl"ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak, Nam-ı Diğer Parmaksız Salih gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır. Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu"nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Hergün ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı.

Büyük Doğu Hareketi"ni başlattığı Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi. 163. maddeye aykırı bulunan yazıları ile birkaç yılda bir hapse mahkûm oldu.

1980"de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü"nü, İman ve İslam Atlası adlı eseriyle fikir dalında Millî Kültür Vakfı Armağanı"nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü"nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı"nca 1980"de verilen beratla "Sultan-üş Şuara" (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.

Türk devleti tarafından, "bir mısraı Türk milletini ihya etmeye yeter" denilerek övülmüş; Şair Hasan Sami Bolak tarafından da, "Şiirin süzme balı, tadı Necip Fazıl"dır - Fikir, san"at ve çile... Adı Necip Fazıl"dır..." denilerek tanımlanmıştır.

Vasiyeti;

Vasiyetin bir kısmı

Fikir ve duyguda vasiyete lüzum görmüyorum.Bu bahiste bütün eserlerim, her kelime, cümle, mısra ve topyekün ifade tarzım vasiyettir. Eğer bu kamusluk bütünü tek ve minicik bir daire içinde toplamak gerekirse söylenecek söz "Allah ve Resulü; başka herşey hiç ve batıl" demekten ibarettir. Beni, ayrıca hususi vasiyetimde gösterdiğim gibi, İslami usullerin en incelerine riayetle gömünüz! Burada, umumi vasiyette de belirtilmesi gereken bir noktaya dokunmalıyım. Cenazeme çiçek ve bando muzika gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malum... Fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa, ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malum... Çiçekler çamura ve bando yüzgeri koğuşuna. Kitapları; Hikâyelerim Cinnet mustatili (Yılanlı Kuyudan) Nam-ı Diğer Parmaksız Salih Bir Adam Yaratmak Çile Kafa Kağıdı O ve Ben Yunus Emre - Kanlı Sarık At"a Senfoni Para - Mukaddes Emanet Sahte Kahramanlar - İman Ve Aksiyon - Özlediğimiz Nesil - İslam Ve Öbürleri Hazret-i Ali Tanrı Kulundan Dinlediklerim İhtilal Moskof Tohum - Künye Aynadaki Yalan Reis Bey - Parmaksız Salih Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu Babıali Sosyalizm Komünizm ve İnsanlık Hitabeler Peygamber Halkası İbrahim Ethem - Abdülhamid Han - Siyah Pelerinli Adam Hesaplaşma - Tarihte Yobaz Ve Yobazlık - Türkiye Ve Komünizm Esselam Dünya Bir İnkılap Bekliyor - Yolumuz, Halimiz, Çaremiz - Ruh Muvazenesi - Her Cephesiyle Komünizm Hac Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar Türkiye"nin Manzarası Çerçeve - 1 Nur Harmanı İman ve İslam Atlası Müdafaalarım Veliler Ordusundan 333 (Halkadan Pırıltılar) Benim Gözümde Menderes İdeolocya Örgüsü Mümin Kafir - Vecdimin Penceresinden - Bir Pırıltı Binbir Işık Senaryo Romanlarım: Sen Bana Ölümü Yedirdin - Deprem (Çile) - Katibim - Villa Semer - Vatan Şairi Namık Kemal - Canım İstanbul - Ufuk Çizgisi - Son Tövbe - En Kötü Patron Çöle İnen Nur Son Devrin Din Mazlumları Öfke ve Hiciv Sabır Taşı - Ahşap Konak Ulu Hakan II. Abdülhamid Han Başbuğ Velilerden 33 (Altun Halka) Çerçeve - 2 Konuşmalar Rabıta-i Şerife Doğru Yolun Sapık Kolları Başmakalelerim - 1 Tasavvuf Bahçeleri Çerçeve - 3 Namık Kemal Hücum ve Polemik Rapor - 1 - Rapor - 2 - Rapor - 3 Rapor - 4 - Rapor - 5 - Rapor - 6 Rapor - 7 - Rapor - 8 - Rapor - 9 Rapor - 10 - Rapor - 11 - Rapor - 12 - Rapor - 13 Yeniçeri Reşahat Başmakalelerim - 2 Mektubat Başmakalelerim - 3 Çerçeve - 4 Gönül Nimetleri Edebiyat Mahkemeleri - Doğu Edebiyatı - Dil Raporları - Çerçeve - 5 Hadiselerin Muhasebesi - 1

Şiirlerinden bazıları; Utansın Kaldırımlar Sakarya Türküsü Canım İstanbul
ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat