SVCHOST.EXE MESAJLARI NE ANLAMA GELİYOR?
SVCHOST.EXE MESAJLARI NE ANLAMA GELİYOR?

SVCHOST.EXE MESAJLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Güvenlik duvarının şifreli gibi görünen uyarı mesajları uzman PC kullanıcıları için bile hayatı zorlaştırıyor. Bu mesajların ne anlama geldiğini öğrenmek ve sorunun kaynağını öğrenmek istiyorsunuz.İPUCU: Kullanıcıların kafalarını en fazla karıştıran uyarı mesajlarından biride svchost.exe yani Service Host hizmetiyle ilgili olan. Bu başlık farklı DLL dosyaları yardımıyla yürütülen bu çok sayıda Windows hizmetini içeriyor. Bu hizmetler otomatik güncellemelerin gerçekleşmesini, USB cihazlarının tanınmasını ve yazdırılmasını sağlıyor. Bu hizmetlerden herhani birine ihtiyaç duyduğunuzda devreye girerek Svchost oturumlarını başlatıyor. Ancak her hizmet kendi güvenlik duvarı uyarı mesajını ekrana getirdiğinden durum can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Bağlantının güvenli olup olmadığını öğrenmek için öncelikle dosyanın konumuna ve hizmetin bağlanmak istediği remote adrese göz atmalısınız, svchost.exe dosyası normalde C:WindowsSystem32 klasöründe yer alıyor. Dikkat! Konumun yanı sıra yazımada dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı truva atları benzer dosya adlarının ardına gizleniyor. Örneğin Svhost.exe, svchosts.exe ya da sychost.exe Hangi işlemlerin dolayısıyla Windows hizmetiyle ilişkilendirildiğini öğrenmek için Microsoft tarafından sağlanan Process Explorer adlı ücretsiz yazılımdan yararlanabilirsiniz. Araç çalışan işlemlerin tümünün görüntülenmesini sağlıyor. svchost.exe adlı işlemi seçin. Detayların yer aldığı pencereden bu işlemle ilişkilendirilen tüm dosya, kayıt defteri ve klasör öğelerini bulabilirsiniz.

Properties’e tıklayarak tüm diğer detaylara erişmek elimizde. Yazılımın bağlantı kurmak için kullandığı IP adresi ve portta bu detaylar arasında. Svchost.exe normalde yalnızca 127.0.0.1 ya da 198.168… gibi yerel adreslerle bağlantı kuruyor. Diğer adresler karşısında dikkati elden bırakmamalısınız.
Ozan MakinaKapat