OverClock (Geniş Anlatım)
OverClock (Geniş Anlatım)

Overclock Nedir?Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulamasada en uygun "hız aşımı-hız aşırtma"gibi terimlerle ifade edilmektedir.Biz kısaca overclock"a bir işlemciyi normal çalışma frekansının daha üstünde bir frekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz.

 

Bu Ne Demektir?

 

Diyelimki elimizde P4 3000 mhz bir işlemcimiz var biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz.

 

Overclock Nasıl Yapılır?

 

 Her işlemcinin bir iç frekansı vardır.Front side bus denilen (kısaca fsb) Türkçe olarak önyüz veri yolu diyebileceğimiz mhz cinsinden bir çalışma frekansı var ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) ve bu çarpan ile fsb hızını çarptığımızda işlemcinin asıl mhz ini bulmuş oluyoruz.Örnek olarak P4 3.0 ghz için bu değer fsb 200x15 olduğundan 3000 mhz dir.

 

Overclock Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki overclock icin en onemli kriterler diye tanımlayabilecegimiz seyler vardır. Bunlar;

Board’ımızın overclock ayarlarını desteklemesi gerekmektedir. Bunun icin anakartınızın kitapcıgından faydalanabilirsiniz.İşlemcimizin overclock’u desteklemesi gerekmektedir ki en onemli husus budur.

Eger işlemcimizin overclock’u destekleyip desteklemedigi hakkında bilgimiz olmadan overclock yapmaya kalkarsak işlemcimizi yakabiliriz , sadece işlemciyi yakmakla kalmayız bu arıza tum donanımlara zarar verebilir (anakart, RAM v.s.).

 

 

Overclock Yapmanın Getirebilecegi Dezavantajlar

 

Ocerclock yapmamımızın amacı performansı artırmak oldugu icin overclock yaptıgımız malzeme dogal olarak daha fazla calısacaktır. Bunun icin daha fazla ısınacaktır. Bizim icin onemli sorunlardan biridir ısınma sorunu.Overclock yaptıgımız malzeme daha hızlı calısacagından omru azalacaktır ve bir suru aldıgımız verim dusecektir.Overclock malzemenin omrunu azaltır.

Peki Sadece işlemciler’demi Overclock Yapabilirim?

 

İşlemciler dısında RAM’ler ve Ekran Kartlarında overclock yapabiliriz. Yukarıda yazdıgım dezavantajlar kısmı bunlar icinde gecerli.

 

 

 

 

 

Şimdi adım adım overclock yapmaya başlayalım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki overclock için en önce boardumuzun bu işe elverişli olarak üretilmiş olması gerekmektedir.Yani overclock için neler gerekiyorsa her özelliğin mevcut olması gerekiyor.Bu özellikleri aşağıdakir esimlerlede göreceksiniz.Overclock"a niyetlendiyseniz öncelikle uygun bir board edinmelisiniz yoksa overclock için doğru düzgün özellik sunmayan anakartlarla bu işe koyulmak boşuna uğraş ve moral bozukluğu olacaktır.Tabi iş sadece board ile bitmiyor.Overclock için buna yatkın birde işlemci bulmamız gerekiyor.Bu iş öylesine ilginç ki her işlemcinin overclock perfromansı aynı olmuyor.Üretim tarihleri,üretim yerleri,kodları bir işlemcinin overclock performansını değiştirebiliyor hatta öyleki bazen aynı üretim yer tarih ve kodlarına sahip iki işlemcide bile aynı overclock değerlerine ulaşamayabiliyorsunuz.Yani bu iş öncelikle şans işi tabi ama önce overclock forumlarında hangi cpu ve kodların overclocka daha yatkın olduğuna dair bilgi edinmekte ve işlemci seçiminide ona göre yapmakta fayda var. İşlemcimizide seçtikten sonra iş tabiki yine bitmiyor;sırada ram var.Eğer stabil bir overclock yapmak ve maximum performans almak istiyorsak ramlerimizin kaliteli ve cas gecikmesinin (cl2-cl2,5-cl3 gibi.düşük değer daha iyi) mümkün olan en düşük değerlerde olması gerekiyor. Buna ilaveten overclock yapılan parçaların enerji ihtiyaçları artacağından mutlaka kaliteli ve en az 400 watt lık bir powersupply ımızın olması gerekiyor. Tabi son olarak en önemli konu soğutma.Overclock edilen sistemimiz daha fazla ısınacağı için (en başta cpu) çok daha iyi bir soğutmaya sahip olmamız gerekiyor. Aslına bakarsak overclock işi oldukça pahalı ve riskli bir hadisedir.Farkındaysanız sözünü ettiğim tüm enstrümanlar normallerinden daha pahalı olan şeyler.Her şeyin iyisini almak durumunda olduğumuzdan bu iş haliyle pahalıya gelecektir.(Tabi bazen umulmadık uygun fiyatlı ürünlerede denk gelerek ucuza mal etmek de mümkün) Elbette pahalı donanımlarımızın zarar görme riskide vardır her zaman için. Riskli ve pahalı,peki o zaman niçin overclock yapıyoruz? Bu soruya verilecek en kısa ve öz cevap hazdır,ihtirasdır.İnsanı bir kere sardımı kolay kolay kurtulmak mümkün değildir :( Overclock için öncelikle boardumuzun biosu dediğimiz temel ayaralamaların bulunduğu kısma girmemiz gerekiyor. (Her ne kadar windows üzerinden de overclock yapma imkanı olsada sağlam overclockcular tarafından tercih edilen bir tarz olmadığından o konuya hiç girmeyeceğim) Pc açılırken del tuşuna basarak biosa girilir.Ben yaygın olduğu için i865 çipsete sahip kendimde kullandığım abit AI7 nin biosundan örnek verceğim. Diğer boardlarda üç aşağı beş yukarı aynı gibidir.

TelcisanKapat