Disk Birleştirme
Disk Birleştirme

Eğer işletim sisteminiz windows ise belirli aralıklarla uygulayarak sistem performansınızı arttıran disk birleştirme işlemini kullanmanızı öneririm. Kendi kullandığım ve çok verim aldım ancak ücretli olan bir yazılımı nasıl yapılandıracağınızı anlatmaya çalışacağım ayrıca disk birleştirme hakkında genel bilgiler vereceğim.

Bilgisayara bir komut verirsiniz, bu komut işlemci aracılığı ile sabit diskinize iletilir, sabit diskinizin lazer okuyucu başlığı, sabit disk üzerinde CPU dan gelen komutla ilgili dosyaları arar, bulur ve sonucu tekrar CPU ya iletir.

Disk birleştirme işlevi bu işlemler döngüsünde “sabit diskinizin lazer okuyucu başlığı, sabit disk üzerinde CPU dan gelen komutla ilgili dosyaları arar” kısmında performansı arttırmak için kullanılır diyebiliriz.

Şöyleki; 10 MB boyutunda bir dosyayı sabit diskinizden sildikten sonra 20 MB başka bir dosyayı sabit diske eklemek istediğinizde, bu 20 MB boyutundaki dosyanın 10 MB kadarı önceden boşalttığınız 10 MB lık sabit disk kısmına, kalan 10 MB kadarlık bir kısmı ise bu kaydedilen bölümden farklı ya da uzak yine boş olan bir bölüme kaydedilir. İşte böylece disk ayrışması oluşur daha doğrusu dosyalarınız fragmente (parçalanma ) olur. Bu durumda işlemciden gelen istek üzerine sabit diskin lazer okuyucusu bu 20 MB lık dosyaya ulaşmak istediğinde sabit disk üzerinde arama yapmak durumunda kalır ve bu arama zaman kaybettirir (çünkü istenen 20 MB dosya bir bütün halinde değil 10-10 MB halinde sabit diskin başka yerlerinde bulunur) ve buda size performans düşüklüğü olarak yansır. Siz bu sabit diski birleştirdiğinizde bu ayrı olarak yerleşmiş dosyalar yanyana gelecek ve doğal olarak zaman kaybı azalacak ve performans artacaktır.

Bu kadar bilgiden sonra (ben bu bilgileri hiçbir Türk sitesinde bulamamıştım) şimdi isterseniz önceden bahsettiğim benim kullandığım program ve ayarları hakkında resimli anlatım biçiminde bilgiler vereyim.

Öncelikle programın (ULTIMATEDEFRAG ) 30 günlük deneme sürümünü (tam işlevsel) bu adresten indirin ve bilgisayarınıza kurun ve ayarlarını aynen resimlerde anlatıldığı gibi yapın ve en sonunda da istediğiniz sabit disk kısmını birleştirin, performans artışı sizi şaşırtacaktır.

Öncelikle Araç Çubuğundaki Tools- Option kısmını tıklayın ve aşağıdaki pencereye ulaşın.

1-) Sabit Diskinizin hangi bölümünü birleştirmek istediğiniz üzerine tıklayarak seçin.2-) “Select Files” kısmından Windows, Program Files ve Documents and Settings klasörlerini seçin.3-) “Add” düğmesine tıklayarak dll ve exe uzantılarını şeklideki gibi listeye ekleyin.4-) Seviyeyi 75 olarak ayarlayın5-) Şekildeki gibi seçeneği işaretleyin.

Resimde belirtmedim ancak bazı dosyalar sistem tarafından kullanıldığı için ancak bilgisayar yeniden başlatıldığında birleştirilebilir. Bu dosyaları birleştirmek istiyorsanız o zaman en alttaki “Enable boot time defragmentation” seçeneğini işaretleyin ve OK diyip ana pencereye gelin.

1-) Options kısmına tıklayın 2 numaralı pencere açılacak2-) Bu pencerede tüm seçenekleri işaretleyin ki Options bölümünde yaptığımız düzenlemeler birleştirme işlemi esnasında etkinleşsin.3-) 4-) Son olarak start düğmesine tıklayarak birleştirme işlemine başlayabilirsiniz.

Options menüsündeki ve diğer menülerdeki özellikler gerçekten çok fazla teknik ayrıntı içeriyor bu nedenle bunları burda uzun uzun anlatıp sizi ayrıntılarla boğmaktansa kısaca sonuca götürmeyi tercih ettim.

TelcisanKapat