Kriptografi Anahtarları Hakkında
Kriptografi Anahtarları Hakkında

Anahtar Nedir?Anahtar, metni şifrelemek için gerekli olan algoritmanın basit rakamsal bir parçası, bir dosyayı şifrelemek ve deşifre etmek için kullanılan karakterler serisidir. Anahtar, bir mesajı şifrelemek ve/veya deşifre etmek için kullanılır.Simetrik Anahtar Algoritmasında , şifreleme ve deşifre etmek için aynı anahtar kullanılır.Anonim Anahtar Algoritmalarında ise, anonim anahtarlar sadece mesajı şifrelerken, özel tutulan anahtarlar mesajı deşifre etmek için kullanılırlar.

Dijital İmzalar’da Ne Tip Anahtarlar Kullanılır?

Dijital imzalar, anonim anahtar kriptografisini kullanırlar. Bir mesajı şifrelemek ve deşifre etmek için iki anahtar kullanılır. Dijital imza, bir kişinin özel anahtarı kullanılarak yaratılırken, alıcı imzayı gönderenin anonim anahtarını kullanarak kontrol eder.

Anonim Anahtar Kriptografisi Nedir?

Anonim Anahtar Kriptografisi sisteminde, iki tarafın güvenli bir yolda bilgi alışverişi yapabilmesi için iki anahtar gerekir: birincisi anonim anahtar, ikincisi ise özel anahtar. Eğer bir anahtar mesajı şifrelemede kullanılmış ise, o taktirde deşifre etmek için sadece o çiftin diğer anahtarı kullanılabilir.Her ne kadar, anonim ve özel anahtar çiftleri matematiksel olarak birbirlerine bağlı olsalar da, bir anahtardan diğerinin elde edilmesi hesapsal olarak mümkün değildir. Bir başka deyişle, bir kişi anonim anahtarı bilse de, özel anahtar kopyalanmaktan yada değiştirilmekten korunmuş durumdadır. Bu sebeple anonim anahtarınızı rahatça herkesin kullanımına sunabilirsiniz, ancak özel anahtarınızın gizli kalması çok önemlidir.Anonim anahtar, özel anahtar ile imzalanmış mesajın doğrulanmasında veya sadece özel anahtarın deşifre edebileceği şekilde mesajı şifrelemede kullanılır.Eğer birisi size şifreli mesaj yollamak istiyorsa, sizin anonim anahtarınızı kullanarak şifreler ve siz, anahtar çiftinin özel anahtara sahip olan tek kişisi olarak mesajı deşifre edersiniz.Daha fazla bilgi için, RSA’in bu konu hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğiniz FAQs about Public Key Cryptography sayfalarını ziyaret etmenizi öneririz.

Ozan MakinaKapat