Güncellemeler ve driverler
Güncelleştirmeler ve sürücüler Güncelleştirmeler ve sürücüler Windows Update Kataloğu"ndan nasıl karşıdan yüklenir ™zet

loadTOCNode(1, "summary"); Güncelleştirmelerin, geliştirmelerin ve Windows Donanım Kalitesi (WHQL) logosuna sahip aygıt sürücülerinin Windows Update Kataloğu"ndan nasıl karşıdan yükleneceğini öğrenin. Karşıdan yükleyip daha sonra eviniz ya da şirket ağınız üzerindeki Microsoft Windows 98, Microsoft Windows Millennium Edition, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows XP veya Microsoft Windows Server 2003 çalıştıran Microsoft Windows tabanlı bilgisayarlara kurabileceğiniz güncelleştirmeleri (güncelleştirilmiş sistem dosyaları, hizmet paketleri, yeni Windows özellikleri ve aygıt sürücüleri gibi) bulmak için Windows Update Kataloğu"nda arama yapabilirsiniz.Özellikle aşağıdaki işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz:

Windows Update Kataloğu"na iki yöntemden birini kullanarak erişme.

Windows Update Kataloğu"ndan güncelleştirmeleri karşıdan yükleme.

WHQL logolu aygıt sürücülerini Windows Update Kataloğu"ndan karşıdan yükleme.

Karşıdan yüklemeleri karşıdan yükleme geçmişinizde bulma.

Güncelleştirmeleri kurumsal sunuculara ve istemcilere sağlamak üzere şirket ağındaki bir sunucuyu yapılandırmak için Windows Update veya Microsoft Update ve Otomatik Güncelleştirme hizmetini kullanma.

Bilgisayarların güncel kalmasını sağlamak için Otomatik Güncelleştirmeler"i ve Kritik Güncelleştirme Bildirimi hizmetini kullanma.

Windows Update Kataloğu"nu kullanırken oluşabilecek sorunları giderme.

Windows Update Kataloğu"ndan Windows güncelleştirmelerini karşıdan yükleme

loadTOCNode(2, "moreinformation"); 1.

Windows Update Kataloğu"na gidin. Karşıdan yükleme sepetinize sürücü güncelleştirmeleri eklemek ve daha fazla bilgi almak için, bu makaledeki "Windows Update Kataloğu"na Erişme" bölümüne bakın.

2.

Yükleme sepetine git"i tıklatın.

3.

Tercih ettiğiniz karşıdan yükleme konumunu yazın veya gözatın kutusuna, güncelleştirmeyi kaydetmek istediğiniz klasörün tam yolunu yazın veya Gözat"ı tıklatıp klasörü bulun.

4.

Şimdi Karşıdan Yükle"yi tıklatın ve lisans sözleşmesini kabul etmek için Kabul Ediyorum"u tıklatın.

Seçtiğiniz tüm öğeler karşıdan yüklenir ve sonra karşıdan yükleme geçmişiniz görünür.

Windows Update Kataloğu"ndan sürücü güncelleştirmelerini yükleme

loadTOCNode(2, "moreinformation"); 1.

Windows Update Kataloğu"na gidin. Daha fazla bilgi için "Windows Update Kataloğu"na Erişme" bölümüne bakın.

2.

Donanım güncelleştirmelerini bul"u tıklatın veya Donanım aygıtları için sürücü güncelleştirmelerini bul"u tıklatın.

3.

Karşıdan yüklemek istediğiniz sürücü güncelleştirmesinin ilgili donanım kategorisini tıklatın.

4.

Aramak istediğiniz üretici adı, işletim sistemi, dil ve diğer öğeleri tıklatın ve sonra Ara"yı tıklatın.

5.

İstediğiniz sürücüyü bulun ve sonra Ekle"yi tıklatın.

6.

Daha fazla sürücü güncelleştirmesi bulmak ve karşıdan yükleme sepetinize eklemek için 2"den 5"e kadar olan adımları yineleyin veya karşıdan yükleme sepetinize sürücü güncelleştirmelerini eklemek için "Windows Update Kataloğu"ndan Windows güncelleştirmelerini karşıdan yükleme" bölümündeki adımları uygulayın.

7.

Yükleme sepetine git"i tıklatın.

8.

Tercih ettiğiniz karşıdan yükleme konumunu yazın veya gözatın kutusuna, güncelleştirmeyi kaydetmek istediğiniz klasörün tam yolunu yazın veya Gözat"ı tıklatıp klasörü bulun.

9.

Şimdi Karşıdan Yükle"yi tıklatın ve lisans sözleşmesini kabul etmek için Kabul Ediyorum"u tıklatın.

Seçtiğiniz tüm öğeler karşıdan yüklenir ve sonra karşıdan yükleme geçmişiniz görüntülenir.

Karşıdan yüklemelerinizi bulma

loadTOCNode(2, "moreinformation"); Karşıdan yüklenen tüm öğelerin konumu karşıdan yükleme geçmişinizde görünür. Karşıdan yüklenen her öğenin konumu karşıdan yükleme işleminiz tamamlandıktan sonra otomatik olarak görüntülenir. Önceki güncelleştirmelerinizi tarihe veya açıklamaya göre sıralamak için, sütun başlıklarını tıklatın.Karşıdan yükleme geçmişinize erişmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1.

Windows Update Kataloğu"na gidin. Daha fazla bilgi için "Windows Update Kataloğu"na Erişme" bölümüne bakın.

2.

Yükleme geçmişini görüntüle"yi tıklatın.

Not Karşıdan yükleme geçmişiniz Program FilesWindowsUpdateV4 klasöründeki Iuhist_catalogAdmin.xml dosyasında depolanır. Bir öğeyi bulmak için karşıdan yükleme geçmişini kullanabilir veya ona gözatabilirsiniz.Windows güncelleştirmeleri, "Windows Update Kataloğu"ndan Windows güncelleştirmelerini karşıdan yükleme" bölümünün 7. adımında belirtilen konumdaki Software (Yazılım) alt klasörüne kaydedilir. Her dil için bir dil alt klasörü (örneğin, İngilizce için "EN") oluşturulur ve her üretici ve ürünü için bir üretici.ürün alt klasörü (örneğin, Windows XP için Com_microsoft.WindowsXP) oluşturulur. Her işletim sistemi için bir işletim sistemi alt klasörü (örneğin, Windows XP için x86WinXP) oluşturulur ve sonra her güncelleştirme için bir alt klasör oluşturulur.Sürücü güncelleştirmeleri, "Windows Update Kataloğu"ndan sürücü güncelleştirmelerini karşıdan yükleme" bölümünün 8. adımında belirtilen konumdaki Driver (Sürücü) alt klasörüne kaydedilir. Her dil için bir dil alt klasörü (örneğin, İngilizce için "EN") oluşturulur ve her üretici ve sürücü kategorisi için bir üretici.donanım kategorisi alt klasörü (örneğin, monitör sürücüleri için Com_microsoft_whql.monitors) oluşturulur. Her işletim sistemi için bir işletim sistemi alt klasörü (örneğin, Windows XP için x86WinXP) oluşturulur ve sonra her sürücü için bir alt klasör oluşturulur.

Software Update Services"ı kullanma

loadTOCNode(2, "moreinformation"); BT Uzmanları bu güncelleştirmeleri kurumsal sunuculara ve istemcilere sağlamak için kurumsal ağlarındaki bir sunucuyu yapılandırmak üzere hem Windows Update hem de Otomatik Güncelleştirme hizmetini kullanabilir. Bu işlev, bazı istemci ve sunucuların Internet"e erişiminin olmadığı ortamlarda veya çok iyi yönetilen ve kurumsal yöneticinin dağıtmadan önce güncelleştirmeleri sınamasının gerektiği ortamlarda yararlı olabilir.

Bu Doküman Advisor TIM tarafından derlenmiş ve sadeleştirilmiştir.Tam metinleri görmek için ilgili Link ‘ e tıklayınız

 

ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat