Pardusta RSS Kaynaklarına Bağlanmak
Pardus’ta RSS Kaynaklarına Bağlanmak

Tahmin ediyorum ki çoğumuz gündemi televizyon kanallarından takip ediyor, haber bültenlerini seyrediyor, gündelik olaylardan bu şekilde haberleri oluyor. Son dakika gelişmesi olmadıkça bu haberleri her saat başı gecikmeli olarak alıyor. Peki, ya bilgisayar bağımlısı birisiyseniz ve televizyon izlemekten hoşlanmıyorsanız? Bunların haricinde dünyada ne olup bitmiş gecikmesiz olarak öğrenmek isteyen insanların da az olmadığını biliyorum (en azından ben varım :P). Peki, çözüm nedir? İşte anahtar kelimemiz! RSS ve ATOM.RSS, özetlemek gerekirse bir web sitesine girilen haberleri o websitesini ziyaret etmeden ayrı bir masaüstü uygulaması ile görmenize olanak sağlar. ATOM da aynı şekilde bu işe yarıyor, sadece RSS"den sonra geliştirilen farklı bir format özelliği taşıyor. İsterseniz RSS"in tarihine bir değinelim.

RSS TARİHİ

Hikâyemiz 1995"te başlıyor. O zamanlar bu tür kolaylıkları sağlamak isteyen kişiler (Ramanathan V. Guha ve Apple"da çalışanlar) web sitesindeki verilerin kolayca aktarımı için MCF (Meta Content Framework) adında bir teknoloji geliştirmek için kolları sıvarlar. Sonrasında Netscape"den Marc Andreessen, XML üzerinde çalışma yapan Tim Bray ile tanışır ve MCF"yi XML tabanlı yapmaya karar verirler. Bu RSS"in ilk versiyonu kabul edilir ve adı RDF olur. O sıralarda Microsoft kendi standardını belirlese de fazla ilgi görmez. Aralık 1997"de Dave Winer kendi sitesinde kullanmak üzere kendi XML şemasını belirler. İleride bunu devam ettirecektir.. :)RDF, yani RSS"in ilk versiyonu, Netscape"in "My Netspace" portalında kullanılır ve RSS 0.9 olur. Temmuz 1999"da öneriler ve yorumlardan esinlenerek Dan Libby, RSS 0.91"i duyurur, bu sürümde zengin içerik için RSS desteği sunmayı amaçlar. Bu, Dave Winer"in yayınladığı XML şemasının basitleştirilmiş halidir. 2000 yılında RSS-DEV grubu, RSS"in geliştirilmesine devam eder, bu arada Dave Winer tek taraflı bir şekilde RSS 0.91"in düzenlenmiş halini "Userland" web sitesine yayına koyar, zaten kendi ürettiği bir ürün olduğunu ve kullanımda olduğunu iddia eder.RSS-DEV grubu Aralık 2000"de RSS 0.9 (0.91 değil) tabanlı daha geniş RDF spesifikasyonlarını yayınlar. 19 gün sonra Dave Winer RSS 0.92"yi yayınlar, sonrasında Nisan 2001"de RSS 0.92"ye benzer olan RSS 0.93"ün taslağını sunar. Ağustos ayında 0.93"de yaptığı değişiklikleri geri çektiği ve yeni özellikler eklediği 0.94"ün taslağını duyurur.En sonunda (Eylül 2002) RSS 2.0 olarak bilinen ve açılımı "Really Simple Syndication" olan 0.92 sürümünü (zaten yayınladığı taslaklar bu sürüm içindi) tam olarak duyurur. Kasım 2002"de "New York Times" üyelerine RSS desteği sunmaya başlar ve bu sürüm standart haline gelmeye başlar. Sonrasında Temmuz 2003"de RSS"in mülkiyet haklarını kendi üzerine alır.2003"lerde ATOM, bu mülkiyet hakları yüzünden karşılaşılan engelleri ortadan kaldırmak için tasarlanmaya başlanır. Çünkü RSS 2.0"a bu haklardan dolayı herhangi bir ekleme, düzenleme yapılamaz ve resmi olmadan yapılan düzenleme suç sayılır. Malum-u âliniz, Copyright konuları :)... Haziran 2003"de ATOM"un tasarım tartışmaları bir wiki üzerinde başlatılır ve % 100 düzenlenebilir olan bir spesifikasyon ortaya çıkar.Bu kadar tarih dersi yeter :), isterseniz RSS"in nasıl oluşturulduğuna ve nasıl yararlanılabileceğine değinelim.

RSS NASIL OLUŞTURULUR?

Statik olmayan bir web sayfası yapıldığı zaman eklenen içerik veritabanında tutulur ve gerekli olduğu anda çağrılır. Bir haber sitesi düşünün, haberler eklendiği zaman veritabanına kaydedilir, kullanıcı anasayfaya (veya haberin görüntüleneceği adrese) istekte bulunduğu zaman veritabanı ile iletişime geçerek haberleri HTML çıktısı halinde verir. RSS"in oluşturulması da sadece RSS adresine istekte bulunulduğunda bunu HTML değil de RSS formatında geri dönmesinden ibarettir.Basit bir HTML çıktısı düşünelim;

Haber Başlığı

Haber içeriği

Böyle bir web sayfasının RSS çıktısı da şu şekilde olabilir;http://www.benimsayfam.comBenimSayfam.com Haber Sitesitrhttp://www.benimsayfam.com/haber/8Haber içeriğiDeğişen sadece HTML çıktısının web tarayıcınız tarafından yorumlanması, RSS çıktısının da kolay kullanım açısından RSS okuyucular tarafından ayrıştırılıp okunmasıdır. Bu da size o sayfayı sık sık ziyaret etmeden haberleri alma imkanı sunar. Aslında o sayfayı ziyaret ediyorsunuz ancak RSS okuyucunuz bunu belli aralıklarla sizin yerinize yapıyor. Kullanışlı değil mi?

Sevimli RSS okuyucumuz: "Akregator"

RSS hakkında yeterince bilgi edindiğimize göre nasıl yararlanacağımıza değinelim. Bunun için İngilizce "Aggregator" kelimesinden türetilen ve KDE uygulaması olan "Akregator"u kullanacağız. Akregator"e Pardus menüsündeki "Menü -> Programlar -> İnternet -> Akregator" yolu ile ulaşabiliriz.Akregator"u başlattığımızda karşımıza şöyle bir ekran gelecek; yan taraftaki listenin uzunluğuna bakmayın, haber bağımlısı biri olduğum için size kabarık gelebilir :)...RSS kaynağı eklemek için ekleyeceğimiz klasöre sağ tıklayıp "Haber Kaynağı Ekle"ye tıkladıktan sonra sadece ekleyeceğimiz RSS kaynağının tam yolunu yazmamız yeterli. Sonrasında Akregator o RSS kaynağından bilgileri alıp orta bölümde bulunan bölümde başlıkları sıralayacak. İstiyorsanız bu başlıkları "Baş Harfine Göre", "Tarihe Göre" sıralayabilirsiniz. Girdiler içerisinde arama yapmanız da mümkün, her şey sizin emrinizde. Bu arada unutmadan, haber kaynağı eklemek için klavyeniz üzerinde bulunan "Insert" tuşuna da basabilirsiniz.Akregator"u kullanılabilir kılan ve benim en çok sevdiğim özelliği sistem çekmecesine yerleşerek sizi rahatsız etmemesi, ayrıca haber kaynaklarını güncellendiğinde de kaç adet yeni haber olduğunu sayısal olarak göstermesi. Bunun için biraz faremize dokunmamız gerekiyor :). Üstte bulunan "Ayarlar -> aKregator"u Ayarla" yolunu takip ederek ayar penceresini açalım, "Sistem çekmecesi simgesini göster" bölümüne 1 kere tıklayarak aktif hale getirelim, işte hazır!

Bir diğer cezbedici özellik ise belirli aralıklarla haber alma işini otomatik olarak yapması. Bunun için de yine ayarlar penceresini açıyoruz ve altta bulunan "Aralıklarla haber almayı etkinleştir"i aktif hale getiriyoruz. Süre olarak dilediğinizi seçebilirsiniz ancak benim tavsiyem bu sürenin 5 dakika olması yönündedir. Neden diye sorarsanız; bazı sitelerdeki yoğunluk ve yüksek güvenlik önlemleri nedeniyle sıkça güncelleme işlemi yüzünden sizi sunucuya erişemez hale getirebilirler. O yüzden 5 dakika gayet makûl bir süre.Akregator ile aldığınız haberlerin içerisinde başka bir adrese verilen bağlantı olabilir. Bunlara tıkladığımızda öntanımlı olarak haber okuma penceresinde açılır. Mozilla Firefox kullandığınızı varsayarak, haberler içerisinde geçen farklı bağlantıları Mozilla Firefox ile açacağınızı tahmin ediyorum. Bunun için daha önce açtığımız yapılandırma penceresine gelelim, sol tarafta bulunan menüden "Tarayıcı"ya tıklayalım. Biraz aşağıda bulunan "Bu komutu kullan"ı aktif hale getirelim. Hepsi bu. Fare tuşlarının ne tür işlev göreceğini de belirleyebilirsiniz, genelde öntanımlı olarak bırakılıyor, tercih sizin :) Örneğin öntanımlı olarak farenin orta tuşu (kaydırma tuşu) o bağlantıyı Mozilla Firefox"da açıyor, bu özellik aynen Akregator"da da geçerli. Sayfa içerisinde bir bağlantıya farenin orta tuşu ile tıklarsanız o bağlantı ayrı bir sekme içinde açılır ;).

RSS desteğini nasıl farkedeceğim?

Çok basit! Eğer görüntülediğiniz web sayfası standartlar dahilinde yapılmışsa ve RSS destekliyorsa Mozilla Firefox bu konuda bize gayet yardımcı oluyor.Sayfayı ziyaret ettiğimizde, RSS logosu, adresi yazdığımız çubuğun solunda belirir. Buraya tıkladığımızda Mozilla Firefox bizi o RSS kaynağı adresine yönlendirir ve web sayfasının hangi adresten RSS kaynağını sunduğunu görebiliriz. Aşağıda RSS kaynağı olan bir sayfanın resmi mevcut. Zaten genellikle tüm blog araçları otomatik olarak RSS desteğini beraberinde getiriyor.RSS simgesini tıklayıp adresi aldıktan sonra geriye sadece Akregator"e bunu eklemek kalıyor :)Herkese bol RSS"li günler!

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat