Güvenlik Araçları Hakkında Kısa Bilgiler
Güvenlik Araçları Hakkında Kısa Bilgiler

PC"nizi kötü niyetli Internet adamlarından korumanın yolları kafanızı mı karıştırıyor? Öyleyse en sık kullanılan güvenlik araçlarına bir göz atalım ve ne yaptıklarını açıklayalım.

S. Güvenlik duvarı nedir?

Y. Güvenlik duvarı (veya Internet güvenlik duvarı), bilgisayarınızın çevrimiçi saldırganlara ve virüs, solucan ve Truva atı gibi zararlı yazılımlara karşı görünmez olmasına yardımcı olur. Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdaki yazılımların sizin izniniz olmadan Internet"e erişip güncelleştirmeleri ve değişiklikleri kabul etmesini de önlemenize yardımcı olur. Güvenlik duvarları hem yazılım hem donanım biçiminde sunulur, ancak güvenlik duvarı yazılımının yanında bir güvenlik duvarı donanımı da kullanabilirsiniz.

Internet"e bağlanmadan önce hem güvenlik duvarı hem de virüse karşı koruma yazılımının açılmış olması önemlidir. Windows XP, yerleşik bir güvenlik duvarı yazılımı ile birlikte gelir. Windows Güvenlik Duvarı"ndaki güvenlik ayarlarını yönetmek için, Başlat, Denetim Masası"nı, sonra da Windows Güvenlik Duvarı"nı tıklatın.

S. Virüsten koruma yazılımı nedir?

Y. Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınızı belirli virüslere ve solucan ve Truva atı gibi ilişkili zararlı yazılımlara karşı korumanıza yardımcı olur. Virüsten koruma yazılımının güncel tutulması gerekir. Bu güncelleştirmeler genellikle virüsten koruma yazılımı satıcınızdan bir abonelik alarak edinilir.

Internet"e bağlanmadan önce hem virüsten koruma yazılımının, hem de güvenlik duvarının açılmış olması önemlidir.

S. Hem güvenlik duvarına, hem virüsten koruma yazılımına ihtiyacım var mı?

Y. Evet. Güvenlik duvarı, korsanları ve virüsleri bilgisayarınıza ulaşmadan durdurmaya yardımcı olurken, virüsten koruma yazılımı güvenlik duvarını geçmeyi başarmış veya daha önceden bilgisayarınıza bulaşmış olan bilinen virüslerden kurtulmanıza yardımcı olur. Virüslerin bir güvenlik duvarını geçmesinin başlıca nedeni, Internet veya e-posta ile bir yazılım yüklediğinizde uyarı iletilerini yok saymanızdır. Bilgisayarınızda virüs olduğunu düşünüyorsanız, PC"nize bulaşan virüsleri algılayıp silebilen ücretsiz Windows Malicious Software Removal Tool"u kullanabilirsiniz.

S. Casus yazılımlara karşı koruma yazılımı nedir?

Y. Casus yazılımlara karşı koruma yazılımı, bilgisayarınızdaki casus yazılımları algılayıp kaldırmaya yardımcı olur. "Casus yazılım" ("reklam yazılımı" olarak da bilinir), genelde bilgisayarınızdaki etkinliklerinizi izlemek üzere tasarlanmış yazılım için kullanılır. Casus yazılımlar istenmeyen açılan pencere reklamları üretebilir, sizin hakkınızda kişisel bilgi toplayabilir veya bilgisayarınızın yapılandırmasını casus yazılım tasarımcısının belirlediği şekilde değiştirir. En kötüsü casus yazılımlar kötü niyetli kişilerin bilgisayarınızı devre dışı bırakarak kimliğinizi çalmalarına olanak verebilir.

Casus yazılımlara karşı koruma yazılımı, bilgisayarınızı düzgün ve yetkisiz erişimlerden uzak çalıştırmanıza yardımcı olan önemli bir araçtır. Bu tür yazılımların da güncel tutulması gerekir. Güncelleştirmeler genellikle virüse karşı koruma yazılımı satıcınızdan bir abonelik alarak edinilir. Microsoft, yükleyebileceğiniz ücretsiz bir casus yazılımlara karşı koruma aracı sunmaktadır. Bu araç Windows Defender olarak adlandırılmıştır.

Not: Bazı "casus yazılımlar," istenen yazılımların amacına uygun biçimde çalışmasına yardımcı olur veya iyi yazılımların reklam yayını karşılığında ücretsiz olarak sunulmasını sağlar (çoğu çevrimiçi e-posta programında olduğu gibi). Casus yazılımlara karşı koruma yazılımlarının çoğu, programları etkinleştirmek veya devre dışı bırakabilmek için ayarlarınızı özelleştirmenize olanak tanır.

S. İstenmeyen e-posta filtresi nedir?

Y. İstenmeyen e-posta filtreleri (daha genel olarak "e-posta filtreleri"), gelen e-posta iletilerini istenmeyen veya tehlikeli toplu posta ile ilişkili olan öğeler taşıyıp taşımadığını belirlemek üzere inceler. Filtre bir e-posta iletisinin şüpheli olduğunu belirlerse, ileti genellikle belirtilen bir klasöre gönderilir ve içindeki bağlantı ve diğer kodlar devre dışı bırakılır. Sonra isterseniz iletileri daha güvenli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Microsoft Office Outlook, gereksinimlerinize göre özelleştirebileceğiniz bir önemsiz e-posta filtresi içerir.

S. Kimlik avı filtresi nedir?

Y: Kimlik avı filtresi genellikle bir e-posta filtresinin veya Internet araç çubuğunun bileşenidir. Gelen iletilerde kimlik avı dolandırıcılığı işaretlerinin olup olmadığını inceler. Kimlik avı dolandırıcılıklarında, yasal kaynaklara (finansal kuruluşlar veya devlet kuruluşları gibi) ait olanlara çok benzeyen ancak onların iyi hazırlanmış sahteleri olan e-posta ve Web sitelerinden yararlanılır. E-postadaki bağlantıları tıklatır veya bu Web sitelerine kullanıcı adı ve parolanızı ya da diğer verileri girerseniz, sahtekarlara sizi dolandırmak veya kimliğinizi çalmak için kullanabilecekleri bilgiler verir. Kimlik avı filtreleri, bilinmeyen dolandırıcılık siteleri ve diğer şüpheli göstergelerle ilişkili bağlantıları algılar.

S: Yeni bir bilgisayar bu yazılım güvenliği araçlarıyla birlikte mi gelir?

Y: Belki. Yeni bir bilgisayar aldığınızda, işletim sistemine (Windows XP gibi) ek olarak üreticinizin güvenlik duvarı, virüsten koruma veya casus yazılımlara karşı koruma yazılımını ekleyip eklemediğini görmek için paket listenizi gözden geçirin. Microsoft Office Outlook gibi e-posta yazılımları veya Yahoo Mail gibi Web tabanlı e-posta hizmetleri kendi e-posta filtreleri ile birlikte gelebilir. Programınızla birlikte gelen filtreleri öğrenmek için e-posta yazılımı sağlayıcınıza başvurun. Bilgisayarınızda eksik güvenlik araçları varsa, bunları çeşitli satıcılardan alabilirsiniz.

Artık sunulan temel güvenlik araçlarını öğrendiğinize göre, bundan sonra ne yapmalısınız? Varsa eksik olanları yükleyin! İşyerinizi güvenli hale getirmek için yardım istiyorsanız, sizin için bir güvenlik planı özelleştirebilecek bir küçük ölçekli işletme güvenlik uzmanı bulmak üzere BT Danışmanı Bul aracını kullanın.

Ozan MakinaKapat