Cracklerle Gelen Tehlike
Cracklerle Gelen Tehlike

Bu yazımızda sizlere crack / Kırık diye adlandırılan ücretli programları süresiz kullanmak veya kayıt işlemini kaldırmak için kullanılan programcıklar veya kodlarla gelen gizli tehlikeyi anlatmak istiyoruz.

Crack Nedir?

ilk akla gelen soru bu olsa gerek ve virüs güvenlik klasiği olarak bu soruyu kendimize sorup sizin için cevaplıyoruz. Crack (kırek diye okunur) / Kırık orjinal programın süre veya kayıt kısıtlamasını kaldıran kayıt dışı yasal olmayan ufak programcık veya kodlara denir. Orjinal program exe sinin varyasyonu veya dışardan müdahale ile kayıtsız kısıtlamalı programlar tam sürüm haline getirilmektedir.

Artık Crack’in ne anlama geldiğini öğrendiğimize göre asıl konumuza gelelim.  Konunun etik kısımlarına girmek istemiyoruz. Ör: Crack kullanmanın kopya lisansı teşvik ettiği, programcı haklarına tecavüz olduğu, kullanmanın yasal olmadığı gibi…

Değinmek istediğimiz asıl konu cracklerin sisteme verebilecekleri zararlar veya crack ararken virüse yakalanma riskiniz! Malum virüs güvenlik sitesiyiz ve amacımız sizleri en az virüs tehdidi ile rahat ettirmek :) Kullanıcıların en büyük derdidir aslında crack. Oyun alırsınız nasıl cracklerim derdine düşersiniz. Program çeker ve beğenirsiniz ancak tam kullanamadığınız için kırmak istersiniz. Her yeni pc kullanıcısının, hatta pc almak isteyenlerin sarf ettiği photoshop uygulamasının veya XP sisteminin tam sürümlerinin araması yüzünden crack dünyası baya bir ilerlemiş durumda ve internette bu kaynaklara ulaşmak çok kolay. Ancak bu kaynakların çok güvensiz olduğunu ve bu tarz sitelere girmekle yasal sorumlulukları üstlenmiş olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Unutmayınız ki Crack programlarını yazanlar sizin yasal programları bedavaya kullanmanızdan kar elde etmemektedirler. Peki o zaman neden bu hizmeti vermektedirler?  Lisansa karşı çıktıkları için mi? CopyLeft ci oldukları için mi yoksa sizi çok sevdikleri için mi?  Bu soruların ortak cevabı tabiki para kazanmak istemeleridir. İşte bu noktada sizin çıkarlarınız ya da daha doğrusu sizin güvenlik çıkarlarınız ile onların hizmet anlayışları çakışmakta ve en büyük sorun gizlilik ve güvenlik tehdidi oluşmaktadır. Crack uygulamalarının yazarları sizin kişisel bilgilerinizin peşinde olabilirler.

Hatta biraz daha yüklenirsek esas hedef kullanıcının bilgisayarına sızmaktır. Bize kızan crackerlar olabilir hemen bu konunun sadece kendini test etmek isteyen veya Microsoft gibi firmalara savaş açmış Üniversite Coderlarının dışında olduğunu da belirtelim. zaten bu grupların kodlarını nette pek bulamazsınız sadece haberlerini okursunuz. Tabi bu haberleri yazanlar da sizin heveslenmenizi ve konu edilen crack ya da kodları Google da aratmanızı istiyor da olabilirler.

Sisteminizde Crack kullanarak size ait güvenilir bilgilerin dışarı sızmasını kolaylaştırırsınız. Örnek verelim hemen; Photoshop kullanmak istiyorsunuz 30 günlük deneme sürümünü çektiniz ve o da ne kullanım süreniz 30 gün sonra bitti. Hemen Google.com da “Photoshop Crack” diye arattınız ve karşınıza binlerce site çıktı. Sitelerden birisine tıkladınız ve karşınıza Sertifika yüklenmenizi isteyen bir pencere çıktı genelde bilinçli kullanıcılar bunu Yes / evet diye cevaplamazlar ancak evet e basıp sonucunda bilgisayarı sapıtan çok kullanıcı olduğu da gerçektir. Sizin bilinçli bir kullanıcı olduğunuzu varsayıyoruz ve soruya hayır diyerek devam ettiğinizi varsayıyoruz ve o da ne bilgisayarınızın ethernet ışıkları sürekli yanıp sönüyor oysa sayfa yüklendi… Evet maalesef sözde bize bedavaya ulaşma sözü veren sitemiz bize uzaktan bir bağlantı gerçekleştiriyor. Bunun çok yolu var o yüzden detaya girmiyoruz. Ancak sisteminizde Güvenilir Antivirüs programınız veya firewall uygulamanız yoksa bu siteye sadece girerek virüsü kaptınız veya bilgileriniz tehlike altına girdi bile!.

Örneği biraz yumuşatıp devam edelim. Diyelimki bu yardım sever Crack sitesi sadece kullanıcılara sempatik reklamlar gödererek para kazanmanın peşinde ve size bağlantı felan kurmuyor. Güzel Bedavaya bir adım daha yakınız. Kırmak istediğiniz Programın uygun versiyonlu Crack programını PCnize indirdiniz. Şimdi uygulama zamanı. Crack programcığı Registery (Kayıt Dosyası) na bir takım eklemeler yapmak istiyor ve siz de tamam diyorsunuz . Peki bu eklentinin bir bağlantı parametresi olma olasılığı ?? ya da arka planda çalışmak üzere sisteme entegre bir Trojan kodu olma olasılığı?? Tamam kızmayın sizin Crack öle Registery kaydı felan yapmıyor sadece masumca programın orjinal exe sinin üstüne yazılan bir Crack. Peki bu crack dosyasının programınızı çalıştırdığınız anda aktif olacağını ve internete açık bir pc de facialara neden olabileceğini biliyor musunuz? En kötü ihtimalle sisteminizden bilgi çalınmasa dahi sistemin stabil çalışmasını engelleyebileceğini?

Sonuç: Crack dosyaları her zaman risktir! Crack siteleri %99 Güvenli değildir! Crack Etik ve Yasal Değildir !

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat