Maden mühendisliği
Maden mühendisliği

Maden mühendisliği, madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır.

Konu başlıkları[gizle] 1 Dalları ve çalışma alanları 2 Türkiye"de maden mühendisliği eğitimi 2.1 Türkiye"de maden mühendisliği bölümü bulunan üniversiteler 3 Dış bağlantılar 4 Kaynaklar //

Dalları ve çalışma alanları

Madenlerin çıkarılması genel olarak Açık ocak madenciliği ve yer altı madenciliği diye ikiye ayrılmıştır. Bunun yanında cevher zenginleştirme işlemi de maden mühendislerinin öncelikli çalıştığı alanlar arasındadır. Yeni gelişmekte olan derin deniz madenciliği ve uzay madenciliği gibi konular da ileride maden mühendislerinin çalışma alanları olacaklardır. Bunun yanında aldıkları temel mühendislik eğitimi nedeni ile finans, pazarlama gibi alanlarda da iş bulabilmektedirler.

Türkiye"de maden mühendislerinin Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Maden Tetkik Arama (MTA), Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kamu kuruluşlarında ve özel maden işletmelerinde çalışma olanakları vardır. Türkiye"deki maden mühendisliği ile ilgili meslek kuruluşu Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği altında yer alan Maden Mühendisleri Odasıdır.

Türkiye"de maden mühendisliği eğitimi

Türkiye"de maden mühendisliği eğitimi aşağıda listelenen 16 üniversitede birinci ve ikinci eğitim olarak 20 bölümde verilmektedir. Bu bölümlere yıllık 800-900 civarında yeni öğrenci alınmaktadır. Yıllık mezun saysısı ise 450 civarındadır [1].

Türkiye"de maden mühendisliği bölümü bulunan üniversiteler Afyon Kocatepe Üniversitesi Cumhuriyet Üniversitesi Çukurova Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Dumlupınar Üniversitesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi İstanbul Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi İnönü Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Üniversitesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Dicle Üniversitesi
ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat