MS CRM 3.0 ile aynı makinedeki Reporting Serverınızın yerini nasıl değiştirirsiniz?
MS CRM 3.0 ile aynı makinedeki Reporting Serverınızın yerini nasıl değiştirirsiniz? Geçenlerde başıma gelen bir sorunu ve çözümünü sizinle paylaşmak istedim. Sistemimdeki Reporting Services database’ni başka bir lokasyona taşımam gerekti. Kolay dedim kendi kendime nolcak ki Database detach ederim sonra da istediğim lokasyona kopyalar ve sisteme attach ederim. Ama istediğim gibi olmadı L Ama korkmayın size söylediğim adımları izlerseniz sorun çıkmıyor J Adım: Microsoft CRM Raporlarınızı yeni Reporting Services Server’ınıza kopyalayın Adım: Microsoft CRM sistemimizde Yeni Reporting Service’simiz için gerekli güncellemeler Adım: Raporlarımızı tekrardan yayınlama Şimdi bu adımları incelemeye koyulalım: Adım 1: Microsoft CRM Raporlarınızı yeni Reporting Services Server’ınıza kopyalayın İlk olarak Microsoft Dynamics CRM 3.0 Server’ınızın Kurulu olduğu makinede command promptu çalıştırıyoruz ve aşağıdaki kodu yazıyoruz. Bu kodu çalıştırdığımız zaman Microsoft Dynamics CRM 3.0 üzerindeki raporları, ait oldukları kategorileri ve tanımları belirtilen dosya içine oluşturur. Bundan sonra yeni Reporting Services Server’ımıza kopyalıyoruz.c:Program FilesMicrosoft CRMReports>downloadreports.exe “CRM_Organization_Name” c:FolderName

Bu koddaki “CRM_Organization_Name” bulabilmek için Enterprise Managerı çalıştırıp Microsoft Dynamics CRM 3.0 database’nin adına bakabilirsiniz.

“c:FolderName” size rapor kopyalarını oluşturacağınız klasörü gösterir.

Adım 2: Microsoft CRM sistemimizde Yeni Reporting Service’simiz için gerekli güncellemeler

1.

Microsoft Dynamics CRM 3.0 Server’ınızın Kurulu olduğu makinede Startà Programs à MS CRM 3.0 à Deployment Manager’ı çalıştırıyoruz.

2.

Açılan ekranda Server Manager’a tıklıyoruz, sonra Microsoft CRM server ismimize sağ tık yapıyoruz ve açılana ekranda Specify Reporting Server URL tıklıyoruz

3.

Reporting Server URL yazılacak yere aşağıdaki örnekteki gibi yeni Reporting Services adresimizi giriyoruz https://NewReportServerName/ReportServer Adım 3: Raporlarımızı tekrardan yayınlama

Şimdi sanıyorsunuz ki işimiz bitti ama yanıldınız asıl işimiz şimdi başlıyor.

Yeni Reporting Services Server’ımızın command promptuna gidip PublishReports.exe komutunu çalıştırıyoruz.

Not: Bu komutu çalıştırabilmek için MS CRM Kurulu olan Sistem de Administrator Role yetkisine sahip olmanız gerekiyor.

PublishReports.exe dosyası Microsoft Dynamics CRM 3.0 Server makinesinde c:Program FilesMicrosoft CRMReports klasöründe bulunur.

Örneğin Accountunuz Sistem Administrator yetkisine sahip ve PublishReport.exe dosyasını çalıştırmak istiyorsunuz o zaman aşağıdaki komut satırını çalıştırmanız yeterli olacaktır.

c:Program FilesMicrosoft CRMReports>publishreports.exe “CRM_Organization_Name” “DomainReportingGroup {GUID}”

Domain yazan kısım sizin Active Directory Service Domain isminizdir.

{GUID} ise Active Directory de ki ReportingGroup grubu için tanımlanan değişmez değerdir.

Sisteminizdeki ReportingGroup grubu için tanımlanan GUID değerini bulmak için “Active Directory Users and Computers” başlatıyoruz. Ardında ReportingGroup grubunun üzerine gelip sağ tuş GUID değerini görüntüle diyoruz.

Bunun dışında da Internet Information Services (IIS) üzerindeki CRMAppPool üzerindeki kimlik tanımları sebebi ile bu komut satırında bazı değişiklikler olmaktadır.

Örneğin CRMAppPool üzerindeki kimlik alanı “NT Authority Network Service” olarak ayarlanmışsa o zaman;

c:Program FilesMicrosoft CRMReports>publishreports.exe “CRM_Organization_Name” “DomainReportingGroup {GUID}” “NT AUTHORITYNETWORK SERVICE”

Eğer kimlik alanı bir CRM computer accountuna göre ayarlanmışsa;

c:Program FilesMicrosoft CRMReports>publishreports.exe “CRM_Organization_Name” “DomainReportingGroup {GUID}” “DomainNameCRMComputerAccount$”

Ya da Domain deki başka bir kullanıcı ile ayarlanmışsa;

c:Program FilesMicrosoft CRMReports>publishreports.exe “CRM_Organization_Name” “DomainReportingGroup {GUID}” “DomainNameUserAccountName”

CRMAppPool havuzunun kimlik ayarlarına ulaşabilmek için;

Start à Run à inetmgr

Karşınıza gelen ekranda Application Poolsà CRMAppPool

CRMAppPool sağ tuş özellikler

Özellikler gelince de Identity tabı.

Bu makalemizinde sonuna geldik. Bu makale ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki mail adresimden öğrenebilirsiniz.

Hardware TIM [ Sky_Lab ]
ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat