Internet üzerinden satış yöntemleri
Internet üzerinden satış için A’dan Z’ye tüm adımlar S.aInternet üzerinden satışa hemen başlayabilmeniz için Deniz Umut Dereli ve teknik ekibimiz adım adım tüm konuları sizlere anlatıyor.

Sorular ve Cevapları:

        1.  Nereden başlamalı?

Öncelikle internet üzerinde satacağınız ürünü seçmelisiniz.

E-Ticaret’de ürün eşit fikirdir.

Başlı başına bir ürün hiçbir anlam ifade etmez.

Internet üzerinden ürünün satılabilmesini asıl olarak sağlayan FİKİRdir.

Satmak istediğiniz ürünü seçtiniz? Nasıl bir satış düşünüyorsunuz?

E-Ticaret bir satış platformudur. Ticari yükümlülükleri yoktur. Mevcut firmanız üzerinden fatura kesersiniz ve ödeme kabul edersiniz. Tüm ticari sorumluluğunuz firmanız üzerinden gerçekleştirilir.

İlk Planlamanın Yapılması.

E-Ticaret için öncelikli olarak ciddi bir planlamanın yapılmış olması gerekmektedir.

      a- Tedarik Süreci

      Satmak istediğiniz ürünün, sipariş sonrasında nasıl temin edileceğini ve teslim edileceğini belirlemelisiniz.

      Stok tutabilirsiniz ya da akıcı bir satış prensibini benimseyebilirsiniz.

      Burada önemli olan satış sonrasında ürünün sağlıklı bir şekilde en kısa zamanda kusursuz olarak müşterilerinize teslim edilmesini temin etmelisiniz.

      b- Fikir süreci

      Her ürünün satılmasına sebep nedenlerinizin olması gerekir. Bu neden ürünün kolay bulunamaması veya cazip ödeme imkanları vb. gibi avantajlar olabilir.

      Unutmayın ancak bu fikir sayesinde kolayca tanınabilir ve büyük satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

      c- Ödeme Yöntemleri

      E-Ticaret sadece bir aracı platformdur. Müşterilerden alınan ücret firmanız hesaplarına aktarılırı. Bunun için bazı yöntemler bulunur. Bunlar;

Sanal POS

      Sanal POS, bilinen pos cihazı gibi çalışır. İnternet üzerinden sanal POS yazılımı ile müşterilerinizden kredi kartı kabul edebilirsiniz. Bu yazılım satış sitenize EK bir modüldür. Tamamen bir bütün yazılım değildir. Birçok bankanın Sanal POS entegrasyon yazılımı vardır. Bankalardan bu yazılımı temin edebilmeniz için bankalarda bir form doldurup müracaat etmeniz gerekir. Her bankanın kendine has prosedürü de olsa genel olarak sizlerden şu standart şartları isteyeceklerdir;

<!--[if !supportLists]-->1.      <!--[endif]-->Banka üzerinde bir hesap numarası

<!--[if !supportLists]-->2.      <!--[endif]-->Satış yapmayı düşündüğünüz sitenin çalışır durumda olmasını.

<!--[if !supportLists]-->3.      <!--[endif]-->Vergi Levhası – Ticari Faaliyet Belgesi

<!--[if !supportLists]-->4.      <!--[endif]-->Teknik konularda bir danışman kişi.

<!--[if !supportLists]-->5.      <!--[endif]-->Ortalama yıllık 500YTL ücret.

Havale Yöntemi

Müşteri Ödemelerinizi banka havalesi ile de kabul edebilirsiniz. Burada önemli olan satış yaptığınızda müşterilerinize tüm bilgiyi ayrıntılı bir şekilde vermeniz gerektiği ve siparişi ödemeyi kesin olarak almadan gönderimi yapmamanız gerektiğidir.

WesternUnion 

Eğer uluslar arası bir satış gerçekleştiriyorsanız en uygun ödeme yöntemidir. Bir nevi isme havale sistemi gibi çalışmaktadır. Yurtdışında sıklıkla kullanılan bu sistem için Türkiye’de seçeceğiniz bir banka ismi ve alıcı ismini müşterilerinize sipariş öncesi söylemeniz gerekir. Para transferi 5dk içinde gerçekleştirilebilmektedir. Para transferinden sonra müşterinizin size 11 haneli bir pin numarası vermesi gerekir. Paranızı tahsil ettikten sonra siparişini gönderebilirsiniz.

Bu ödeme yöntemi için herhangi bir bankaya hesap açtırmanız gerekmez. Türkiye’de sıklıkla kullanılan Deniz Bank’tır.

 Telefonla Sipariş

 Her ne kadar online olarak arada bir temsilci olmadan sipariş alabilmek güzel olsa da ne yazık ki henüz Türkiye’de bir telefon ile sipariş alımı 16 kat daha fazladır.

Eğer sadece Türkiye’de bir satış sitesi açıyorsanız kesinlikle alternatif olarak telefonla da sipariş alımı yapmalısınız. Sipariş alımı için şirketiniz içerisinde bu organizasyonu ve satış sitesi yazılımını önceden planlamalısınız.

Türkiye’de büyük çoğunlukla internet müşterileri telefonla siparişte farklı davranışlar sergilemektedirler. Bunun için bir satış prosedürünü geliştirmelisiniz. Örneğin hediyelik eşya satan bir satış sitesi, ürün anlatımından daha çok müşterilerinin kişisel ilişkileri ile ilgili konuları dinlemektedirler. Bunu aşmak için önceden belirlenmiş soru ve cevap kurallarınız olmalıdır.

Telefonla satış Türkiye’de her ne kadar kolay olsa da müşterilerinizi gereksiz sorularla, pazarlama için fazla zorlayıp rahatsız etmekten müşteri sadakati ve sürekliliği açısından kaçınmalısınız.

Telefonla siparişte kredi kartı bilgilerini alarak yine Sanal POS üzerinde siparişleri gerçekleştirebilirsiniz. (Önemli Not: Kredi kartı tahsilatı için Sanal POS entegrasyonuna uygun bir yazılım kullanmalısınız. Kredi kartı bilgilerini saklamanız son derece sakıncalıdır ve ticari olarak risk taşır. Bunun için yazılım ile siparişi gerçekleştirip tüm sorumluluğu bankanıza aktarabilirsiniz. Bazı sürekli ödeme seçeneklerinde kredi kartı merkezleri- bankalar müşterilerinizin sesli onayını talep edebilir.)

 Kapıda Tahsilat

 Bu yöntemin internetten satışları arttırdığı bir gerçek. Türkiye de bir çok müşteri ödemesini kredi kartı ya da nakit olarak kapıda ürünü sağlam olarak teslim aldıktan sonra yapmayı tercih ediyor. Siparişin alımı ve ödeme yönteminin seçimi konusunda sitenize gerekli tüm bilgileri ayrıntılı olarak yazmalısınız.

Şuanda hem gönderi yapan hem de kapıda tahsilat kabul eden tek firma UPS ‘dir.Gönderilerinizi tüm Türkiye’de 2 gün içerisinde teslim edebilir ve tahsilatınızı gerçekleştirebilirsiniz. (Ne yazık ki uluslar arası gönderilerde henüz kapıda tahsilat yapma imkanınız bulunmamaktadır.)

       d- Hedef Pazarın Seçilmesi

E-Ticarete başlamadan önce hedef pazarınızı seçmelisiniz. Hedef Pazar, bir bölge, kıta ya da ülke olabilir. Hedef Pazar geniş bir kitleyi ifade eder. Hedef pazarın ana konusu lojistiktir.

Seçmiş olduğunuz hedef pazara göre doğru gönderi firmasını ve ürününü seçmelisiniz.

Eğer Türkiye’den bir satış yapıyor ve hedef pazar olarak Türkiye’yi seçmişseniz çok büyük bir problem yoktur.

 Ama örneğin hedef pazar olarak USA, İngiltere ya da Almanya gibi bir ülkeyi seçmişseniz, göndereceğiniz ürünlerin stok durumu, ağırlıkları, hacimleri gibi konular çok büyük önem taşır.

Bir ürünün yurtdışına gönderilmesinde en büyük problem maliyet ve zaman ilişkisidir.

Satmış olduğunuz ürünü Türkiye’den gönderdiğinizde DHL, FedEX, Aramex gibi uçakla hizmet veren ve en geç 2 günde dünyanın her yerine gönderi yapan firmalar, gönderilen ürünün ağırlığına ya da hacmine göre büyük rakamlar talep etmektedirler.

USA ya da Avrupa’da bir ülkeye gönderimde ortalama olarak 500gr. ‘lık bir ürün ki bu da yaklaşık bir kitap ağırlığıdır, 8 - 12 EURO gibi rakamlar istenmektedir.

Bu açıdan düşündüğünüzde El işi bir ahşap sandık gibi ürünü bu yolla göndermeniz çok ama çok masraflı olacaktır.

Bu masrafı müşterinizden de talep edebilirsiniz fakat bu kez de satışlarınız yüksek gönderi maliyeti sebebiyle çok daha az olacaktır.

Gönderi firmalarının çoğu ekstra olarak gümrük masrafı istememektedir fakat yine de uluslar arası ticarette gönderinizin gümrüğe takılması ihtimali her zaman vardır. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız büyük ihtimalle 200 EURO gibi bir masrafı ödemeniz gerekecektir. (Gümrüğe 100 gönderide ortalama 1-2 kez takılırsınız.)

 Bir başka gönderi yöntemi de gemi ile olabilir. Ama bu durumda da masraf kısmen daha azken gönderinin müşterinize ulaşması aylar sürebilir. Çoğunlukla müşteri bu yöntemi tercih etmez.

 Tekrar düşünecek olursak, hedef pazarın yerel ve yakın olarak seçilmesi gerekir.

USA, İngiltere gibi ülkelere gönderiyi o ülkelerde yerleşik olarak yapmak gerekir. 

      d- Hedef Kitlenin Seçilmesi

Hedef kitlenizi seçmeniz çok önemlidir. Bir bölgeyi seçmeniz o bölgeye göre firmanızı ve ürününüzü belirlemenizde önemli rol oynar.

Örneğin Türkiye’de Antalya, Adana, Mersin gibi Akdeniz bölgesini hedef kitle olarak seçmişseniz, ürününüzün bu bölgelerde gerçek bir ihtiyaç olan Klima olmasıdır.

Hedef kitlenizin ihtiyaçları, ürününüzün satış potansiyeli ile doğru orantıdadır.

Zor bulunan bir ürünü pazarlamanız ve hedef kitlelere ulaştırmanız sizi rakiplerinize göre bir adım öne taşıyacaktır.

Çölde kum satmak gibi bir yaklaşımdan uzak durmalısınız.

       d- Satış Sitesi Açmak

Bir satış sitesi için öncelikli olarak bir isim seçmelisiniz. Seçeceğiniz ismin ürünlerinizi hatırlatmasına ve kolay hatırda kalmasına önem verin. Çoğunlukla Türkçe’ye özel “ş-ü-ğ-ı-ö” gibi harflerden kaçının. Ve mümkün olduğunca tek kelime bir isim seçmeye çalışın.

 Sitenizin ismini seçtikten sonra ürünlerinizi internette gösterecek ve müşterileriniz gerekli bilgileri alacak bir yazılım edinmelisiniz.

Bu yazılımın temel olarak;

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->Reyon Ekleme

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->Ürün Ekleme

<!--[if !supportLists]-->-         <!--[endif]-->Sipariş Alma

gibi bölümleri olmalıdır.

Temel işlevlerinin dışında satış sitenizin içerisinde Pazarlamaya yönelik aktivitelerin olması gerekir. Örneğin, Çapraz ürün bağlama. Çapraz ürün bağlama, listelenen bir ürünün altında müşterinize alternatif olarak gösterilecek diğer ürünleri belirlemenize yarar.

Pazarlama aktivitelerinin çokluğu ve işlevselliği gerçek bir satış başarısı sağlar.

http://demo.satissitesi.com/admin adresinde de inceleyebileceğiniz Satış sitesi yazılımında 10larca pazarlama uygulaması bulabilirsiniz.

Genel olarak e-ticaret sitelerinin işlevsel başarısının ayrıntılı anlatımı için lütfen bize tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat