Windows NT Sürümünün özellikleri
Windows NT Sürüm 4’te Yeni Olan Özellikler Windows NT Sürüm 4"te Yeni Olan Özellikler  

Windows NT"nin 4. sürümü, öncekilerde olmayan çeşitli özelliklere sahiptir. Bazıları tümüyle yenidir, bazıları ise Windows 95"ten alınmıştır. Microsoft Windows 95 kullanıcı arabirimi Windows NT"nin 4.sürümündeki en belirgin ve önemli değişiklik, Windows 95 kullanıcı arabiriminin uyarlanmasıdır. Yeni arabirim, program açmayı ve dosya bulmayı eskisinden çok daha kolaylaştırılmıştır. Yönetimle ilgili birçok araç ve yardımcı da, kullanımlarını kolaylaştıran yeni görünümler edinmiştir. Microsoft Internet Explorer Sürüm 3 Internet Explorer"ın en son ve en usta işi sürümü Windows NT"ye yerleştirilmiştir. Internet Explorer, işletim sistemiyle tümüyle bütünleştirilmiş basit ve hızlı bir Internet tarayıcısıdır. Microsoft Internet Information Server Windows NT Server sürüm 4"ün ayrılmaz parçası olan Internet Information Server (IIS), World Wide Web, ftp ve Gopher hizmetlerini kurup yönetmenize izin verir. IIS, Windows NT Workstation sürüm 4"teki yeni Peer Web Service ile birlikte çalışır ve kullanıların kendi kişisel Internet sunucularını yaratmalarına izin verir. Microsoft Exchange Microsoft Exchange, Internet postası ve Microsoft Mail"i uzlaştıran yerleşik bir ileti merkezidir. İletilere katıştırılmış biçimde dosya gönderip alınabilir. Ağa Exchange Server"ı ekleyerek, yerel ve dünya çapındaki ağlarla tam bir ileti ve bilgi paylaşım sistemi yaratılabilir.. Telephony API Yeni Telephony API (TAPI) teknolojisi, Windows iletileme altsistemi (Exchange E-Mail Client), faks uygulamaları ve Internet Explorer tarafından kullanılmaktadır. İletişim kurallarındaki gelişmeler Windows NT Server"ın 4. Sürümünde bulunan Microsoft Point-to-Point Tuneling Protocol , uzaktaki kullanıcıların Internet üzerinden ağlarına güvenli erişimlerini sağlayan yeni bir teknolojidir. BOOTP iletisi içeren geliştirilmiş TCP/IP özelliklerini de bulunabilir. Bir diğer yeni özellik ise, DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ve BOOTP"nin dolaştırılmasını geliştiren DHCP Relay Agent"tır. Ve daha fazla özellik... Bunlarda Windows NT sürüm 4"te bulunabilecek diğer yeni özelliklerdir:

·  DNS Name Server Windows NT Server, Domain Name System (DNS) ad sunucusu olabilir. Bu onun, ana bilgisayar adının çözümlenmesinde WINS"i kullanmak için yapılandırılabileceği anlamına gelir. Evrensel adlandırma anlaşması Universal Naming Convention (UNC), şimdilerde DNS adlarını desteklemektedir.

·  Multiprotocol Routing Windows NT Server 3.51 hizmet paketinin bir parçası olan çoklu iletişim kuralı dolaştırması (Multiprotocol routing-MPR) artık 4. Sürümle birleştirilmiştir.

·  DirectX Windows NT, DirectDraw sürüm 2, DirectSound sürüm 1 ve DirectPlay sürüm 1 için tam bir API desteği sağlamaktadır.

·  Windows 95 Masaüstlerinin Uzaktan Önyüklemesi Uzaktan önyükleme hizmeti "disksiz" Windows 95 masaüstlerinin kullanımını basitleştirmektedir.

·  Uzaktan Yönetim Uzaktan yönetim, yönetim görevlerinin Windows 95 masaüstünden yerine getirilmesi için bir dizi yeni araçtır.

·  Novell Netware ile Bağlantı Windows NT kullanıcıları NetWare Directory Services"ı (NDS) çalıştırarak Novell NetWare 4.x sunucularına erişebilirler. NetWare sunucusundaki paylaşılan nesneler, kullanımı oldukça kolay olan hiyerarşik bir sırada düzenlenmişlerdir.
ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat