A'DAN Z'YE JAVA 1
A’dan Z’ye Java (4)

Test Setifikaları

Test sertifikası herkes tarafından beş kuruş ödenmeden oluşturulabilen sertifikalardır. Ama programcının amacını gerçek olarak ispatlamayan sertifikalar bunlar. Bu sertifikalarda browsera göre değişiyor. Bir Netscape ve birde Microsoft için oluşturmak gerekiyor. Sun"ın HotJava browserına hiç girmeyeceğim burda, belki ileride onuda ele alırım.

Microsoft Browser İçin Test Sertifakası

Microsoft browser sertifikası oluşturmak için, Microsoft"un sitesinden bedava indirebileceğiniz " Software Developer"s Kit ( SDK) " e ihtiyacınız var. Bu yazılım kitinin içindeki programların tek tek indirilememesi tabii ki çok kötü bir durum. Bu kitin içindeki herhangi bir program için 20 MB büyüklüğündeki bu kiti indirmek zorunda kalıyorsunuz. Ama bu kiti CD olarakta sipariş edebiliyorsunuz.

Bu kit ile gelen ingilizce dökümantasyon tam olarak okunmalı, nitekim olmazsa olmaz birçok önemli parametre mevcut. Burada bu kitin içindeki DOS programlarıyla sertifika oluşturulmasını kısaca anlatmaya çalışacağım. Bu sadece başlangıç için yardım niteliğindedir. Gerisini dökümana bırakıyorum.

makecert ile Private/Public Key oluşturun. Sertifika için gerekli olan .cer uzantılı bir dosya oluşacaktır.

cerrt2spc ile sertifikayı oluşturun. Birinci adımda oluşturduğunuz .cer uzantılı dosyadan .spc uzantılı bir dosya oluşturur.

cabarc ile class dosyalarınızı cab dosyası haline getirin. Bu cab dosyası Internet Explorer tarafından indirilecek dosyadır.

Oluşturduğunuz cab dosyasını signcode ile işaretleyin. Bu işlem sırasında oluşturduğunuz .spc uzantılı dosyada kullanılacaktır.

Netscape Browser İçin Test Sertifakası

Netscape programcıların işini biraz daha kolaylaştırmış Microsoft"a göre, sertifika için gerekli olan "Signtool" uğraşmadan indirebilecek ve Microsoft"un kitine göre daha kolay kullanımı var. Signtool Win95 ve Unix sürümleri var. Kısaca adımlar:

·         signtool ile Private ve Public Key oluşturmak için -G parametresini kullanın.

·         Bu işlem ile x509.cacert adlı bir dosya oluşacaktır.

·         signtool ile class dosyalarınızı jar dosyası haline getirin.

Bu işlemleri batch dosyası ile de yapabilirsiniz.

JAVA PLUG-IN

Bundan birkaç yıl önce Sun, HotJava adlı web browserı piyasaya çıkardı. Sun"ın bu web browserı, Java"yı destekliyordu. Buda içine java nesneleri gömülebilen uygulamaların ilk örneğini teşkil ediyordu. Bunun ardından Netscape kendi web browserınada Java desteğini ekledi. Ardından da MS.

Gün geçtikce Java"nın yeni sürümleri çıktı. Bununla birlikte Netscape ve MS kendi ihtiyaçlarına uygun sınıf kütüphanelerini eklediler browserlarına. Böylece her browserın kendine özel JVM ( Java Virtual Machine ) "i oldu. Dolayısıyla browserların içine gömülen JVM ile browserdan bağımsız olarak JVM "i güncellemek imkansızdı.

Sun, herhangi bir ortamda Java"nın çalışabilmesi için gerekli olan her şeyi içeren ( Java VM ve sınıf kütüphaneleri ) JRE "yi çıkardı. Eğer JRE bilgisayarınızda yüklüyse, herhangi bir uygulamaya ( örneğin browser ) gömülmüş java nesneleri çalışabiyor. Sorun, browserların sadece kendi JVM lerine bakmaları ve makinada yüklü olan JRE "ye ulaşmak için bir mekanizmaya sahip olmamalarıydı. Sun olaya el attı : Java Plug-In

Sun"ın geliştirdiği Java Plug-In, JRE "ye HTML sayfalarından browserı kullanarak ulaşmak için bir mekanizma. Java Plug-In, Sun"ın web sitesinden bedavaya indirilebiliyor. Sayfaya girildiğinde, istenen java sürümü kullanıcının makinasında yüklü değilse, kullanıcı Java Plug-In sayfasına yönlendirilir. Java Plug-In, Netscape"de plug-in olarak, IE "de ise ActiveX Control olarak otomatik yüklenir.

Java Plug-In Kullanmak

Java Plug-In, Netscape"de EMBED, IE "de ise OBJECT tagı sayesinde kullanılabilir. MIME tipi ile istenen java sürümünü belirtmelisiniz. Örneğin Java 1.2 sürümünün özelliklerini kullanan bir appletiniz varsa, MIME tipinde bunu belirterek appletinizin doğru çalışmasını sağlarsınız.

MIME Tipi

Nesne Tipi / Sürüm

application/x-java-applet;

Applet / Mevcut sürüm

application/x-java-applet;version=1.1

Applet / Java 1.1

application/x-java-applet;version=1.2

Applet / Java 1.2

application/x-java-bean;

Bean / Mevcut sürüm

application/x-java-bean;version=1.1

Bean / Java 1.1

 

HTML sayfasına appletinizi geleneksel yöntemlerle koymak isterseniz, yani Java Plug-In kullanmak istemiyorsanız APPLET tagını kullanmanız gerekir. Java Plug-In kullanmak istiyorsanız;

Netscape için EMBED tagını kullanmalısınız :

<HTML><BODY>

<EMBED type="application/x-java-applet;version=1.1" width="200" height="200" code="Appletim.class" codebase="/appletler/" parametre1="2" pluginspage="http://java.sun.com/products/plugin/1.1/plugin-install.html">

<NOEMBED>Applet Desteklenmiyor</NOEMBED>

</EMBED>

</BODY></HTML>

PLUGINSPAGE ve TYPE alt tagını kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Çünkü browser Java Plug-In yükleme sayfasını ve sürümü bilmesi gerekir. APPLET tagında kullanılan PARAM alt tagını bu durumda kullanmazsınız. Parametreleri direkt, örnekte görüldüğü gibi ( parametre1="2") direkt yazmalısınız.CODE, CODEBASE,WIDTH,HEIGHT gibi alt taglar APPLET tagında olduğu gibi kullanılır.

Internet Explorer için OBJECT tagını kullanmalısınız :

<HTML><BODY><OBJECT classid="clsid:8AD9C840-044E-11D1-B3E9-00805F499D93" width="200" height="200" codebase="http://java.sun.com/products/plugin/1.1/jinstall-11-win32.cab#Version=1,1,0,0"> <PARAM NAME="code" VALUE="Appletim.class"> <PARAM NAME="codebase" VALUE="/appletler/"> <PARAM NAME="type" VALUE="application/x-java-applet;version=1.1"> <PARAM NAME="parametre1" VALUE="2">

Applet desteklenmiyor</OBJECT> </BODY></HTML>Burada CODEBASE alt tagı gömülü nesnenin gerektirdiği ActiveX Controlünün yeridir. Java"ya ait codebase, type, code gibi taglar PARAM alt tagı ile belirtilir.

Netscape ve IE için farklı yöntemlerin kullanılması, her biri için ayrı web sayfalarımız olacağı anlamına gelmiyor. HTML kodu kullanarak her ikisi içinde geçerli bir sayfa hazırlayabilirsiniz. Fakat böyle bir HTML kodu yazmak için kendinizi kasmayın. Çünkü Sun, Java Plug-In ile beraber HTML Çeviricisi ( HTML Converter ) sunuyor. Bu çevirici sayesinde HTML sayfasında kullanılan APPLET tagları her iki browserda da kullanılabilecek şekilde çevriliyor.

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat