ASP Eğitimi Ders 1
5 Derste ASP Eğitimi Ders 1

ASP nedir? ASP (Active server pages) bir web programcılığı ve elektronik ticaret teknolojisidir. Günümüz deki pek çok profosyonel anlamda yayımlanan bir çok web sitesi ASP teknolojisi üzerine kurulmuştur Web programcılığı anlamında kendini geliştirmek isteyen herkes mutlaka bu dili öğrenmelidir. Ancak gerek bu konuda gerekse diğer diller konusunda yeterli kaynak yok ben de bu eksiği doldurak için böyle bir web sitesi yapmaya karar verdim. Web sitesimdeki örnekleri ve yazıları anlayabilmeniz için az da olsa html dillinden bilginiz olması gerekli.Ayrıca ASP uzantılı dosyalarınızı bilgisayarınızda görüntülemek için bilgisayarınız da PWS (Personel web server) kurulu olması lazım aksi taktirde .asp uzantılı dosyalarınız bilgisayarda görüntülenmez. ....ASP ile ilk scriptimizŞimdi ASP ile ilk scriptimizi yapıyoruz response.write "Nihayet ASP ile ilk Scriptimizi yapıyoruz bu yazı asp nin yazdırma komutu olan respone.write ile yazdırılmıştır."%>Bu kodları Frontpagede yada isterseniz not defterinde bile yazabilirsiniz ama profosyonel olması için Frontpagede yapıp ilk.asp ismiyle kaydediniz. Yukarıdaki kodları arasında yazılan ifadeler asp kodlarımızdır bu kodlar önce sunucu tarafından yorumlanır ve sonuçları sayfaya html formatında yazdırılır. Daha açık konuşmak gerekirse bu yaptığımız örneği browserde gösterirken kaynağı görüntüle dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi kodlar gelecektir. Nihayet ASP ile ilk Scriptimizi yapıyoruz bu yazı asp nin yazdırma komutu olanrespone.write ile yazdırılmıştır.Bakın ve farkı kendiniz görün bizim yazdıklarımız la hiçbir ilgisi yok Çünkü ASP bu bizim yazdığımız kodları aldı kendi içinde derledi ve normal html kodu olarak bize geri gönderdi İşte ASP nin temel mantığı budur ASP yi öğrenmek için ASP"nin temel mantığını çok iyi bilmek gerekir.

Birden çok sayfalı sayfaBir ASP sayfası içerisinde birden fazla farklı dosya ve sayfaları barındırabilir. Bu özellik ASP"nin en çok kullanılan ve en önemli özelliklerinden birisidir Örneğin pek çok sayfadan oluşan bir web sitemiz olsun ve bu sayfaların en üstünde bir sayfanın sürekli olarak görünmesini istiyorsunuz bunu nasıl yaparsınız1. Bütün sayfalara üst kısımın html kodunu kopyalarım olur biter dediğinizi duyar gibiyim Fakat bu oldukça amatör olur çünkü üst sayfamız da bir değişiklik yapmak istediğimizde bütün sayfalara girip tek tek değişikliği yapıp kaydetmek olduk ça amatör aynı zamanda dosyaların kapladıkları yerlerde ona göre artacaktır yani dosyalarda fazladan (gereksiz yere) yer kaplayacaklar. böyle olmaz tabi.2. Sayfaların üst kısmını bir frame kullanırım. bu yöntemte tıpkı asp gibi biraz avantajlı gibi görünsede (en azından ilk maddeden kat kat daha avantajlı) bu yöntemdede görsellik bakımından bir dezavantaj var Yani sayfaları framelere bölmek basit gibi görünen fakat web sitesinin görünümünü bozan bir yöntemdir.3. Tabiki anlayacağınız gibi ASP tekolojisini kullanmak Nasıl İŞTE BÖYLE;Öncelikle her sayfada görünmesini istediğimiz üst sayfayı oluşturuyoruz Daha sonra bu dosyanın ismini kullanarak yanlızca yazacağımız bir satırlık komut ile o sayfayı o bölüme çağırabiliriz.

Response ve Requset NesneleriResponse NesnesiResponse.write Response.Redirect Response.Flush Response.Clear Response.End Request NesnesiRequest.Querystring Request.Querystring de form kullanımı Request.ServerVeriables

Response.write nesnesiResponse komutu sayesinde ASP ziyaretçiye sunucudan yazılar gönderir. Bu nesnenin en çok kullanılan metodu write dir. tagları arasında yazacağımız Response.write ifadesi ile sayfada asp kodları içerisinde istediğimiz bir yazı yada bir değişkeni gönderebiliriz. Hemen bir örnek yapalım : response.write "bu komutu ilk scriptimiz bölümünde de görmüştük hatırladınızmı? "response.write "WEBdershanesi.NET"response.write (degisken)%>Dikkat etmemiz gereken eğer bir yazıyı görüntüleyeceksek bu yazıları " örneğin bu " tırnak içinde yazmalıyız eğer yazacağımız bir değişken ise bunları da parantez içinde yazmalıyız Ayrıca Response.write ASP"de en çok kullanılan komutlardan biri olduğu için daha pratik bir yazılış biçimi vardır Response.Redirect DeyimiResponse.redirect deyimi ASP"de kullanılan (bu da bayağı sık kullanılıyor) ve bir sayfadayken başka bir sayfaya yönlendirme yapmak için kullanılır. Yani sunucunun karşısına böyle bir ifade geldiğinde ne olursa olsun çalışılan sayfayı durdurup Response.redirect içerisindeki sayfaya yönlenir.Hemen bir örnek yapalımöncelikle birinci sayfaya aşaıdaki gibi bir textbox ve bir buton koyalım [_______] - [_____]buradaki text box"ın namesi (ismi) sifre olsun butonun ise actionuna responseredirect2.asp yazalım bu örneğimizde birinci sayfadaki text box"a bir sifre girmemiz isteniyor ve butona basarak ikinci sayfaya yönlendirme yapıyor ikinsayfamızdada bu text box taki bilgi bir deyim sayesinde sifre isimli bir değişkene aktarılıyor ve bu değişkenin içeriği kontrol edilerek sifrenin dogru olup olmadığı karşılaştırılıyor eğer doğruysa sayfaya girmeyi başarıyoruz eğer yanlış ise response.redirect deyimi sayesinde tekrar birinci sayfaya yönlendirilme yapılıyor gördüğünüz gibi asp"nin çalışma mantığı hakkında biraz daha bilgi sahibi olmuşsunuzdur umarım.İkinci sayfanın kodlarıda aşağıda yazmakta Ayrıca bu örnekleri buradan bilgisayarınıza indirebilirsinizResponse redirectsifre=Request.Form("sifre")if sifre="neolsun" then%>Sayfaya girmeyi başardınızend if%>Response.FlushSunucu eğer çalışma zamanın da bu deyime rastlarsa o zamana kadar tampon bellekteki sakladığı degerleri browsere gönderir Response.buffer=true%>Bu satır sunucunun hafızasında saklanan ilk satırresponse.flush%>bu satır ise flush metodundan sonra gösterilmiştir.

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat