Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli, ABD"nin New York şehrinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika"nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.

Bakırdan yapılan Özgürlük Tanrıçası heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD"ye (10 yıl gecikmeli olarak) hediye edilmiştir, aslında ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu yönetimindeki Mısır"ın Hidivi Said Paşa"nın Suveyş Kanalı inşaası için imzaladığı antlaşmanın gereği olarak Suveyş Kanalı"ndaki Port Said limanının girişine konulmak üzere planlanmıştır. Peşinatı dönemin Osmanlı Sultanı Abdulaziz tarafından ödendiği halde daha sonraki Hidiv İsmail Paşa"nın heykel nedeniyle yerel huzursuzluk çıkacağı kaygısıyla planlanan yerine inşaası istenmemiştir. Bedeli Osmanlı Devleti tarafından ödenen heykel daha sonra Amerika"ya hediye edilmiştir. Heykelin kaidesi ise ABD"de yapılmıştır. 1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin yaratıcısı Frederic Bartholdi"dir. Çelik iskeleti Gustave Eiffel, kaideyi Richard Morris Hunt yapmıştır. ABD"nin New York şehrindeki Özgürlük Adası"nda yer alır.

Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir tablet tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi"nin tarihi) yazılıdır. Meşalenin 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m, kaidesi ile beraber 93 m"dir. Ziyaretciler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.

Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer"in dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir. Özgürlük Heykeli 1884 yılında Fransa"da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleşmiştir.

Özgürlük Heykeli, 1984"ten beri UNESCO"nun Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer almaktadır.

Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası Paris"tedir ve Atlas Okyanusu"na doğru bakar. Dünyanın başka çeşitli yerlerinde de (Osaka, Priştine, Pekin, Nevada, South Dakota, Bordeaux gibi) küçük kopyaları bulunmaktadır.

 

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat