Delphi Dersleri
Delphi Dersleri ( Döküman )

Delphi’ye Giriş Bu bölümde Delphi hakkında genel bir bilgi sahibi olup, Delphi IDE’yi (Integrated Development Environment – Entegre Uygulama Geliştirme Ortamını) tanıyacağız. RAD Nedir? RAD (Rapid Application Development) Hızlı Uygulama Geliştirme demektir. Delphi’de RAD’dır ve bu ismi kesinlikle haketmektedir. Delphi’nin mükemmel bileşen yapısı, dünyadaki en hızlı derleyicilerden birine sahip olması, mükemmel veritabanı desteği ve Object Oriented – Nesne tabanlı programlamayı desteklemesi sayesinde çok hızlı uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ne demek istediğimi hemen bir örnekle açıklayayım. Delphi’yi açtıktan sonra klavyeden F9 tuşuna basın veya Run menüsünden Run komutunu verin. Karşınıza gelen pencere %100 Windows uyumlu bir uygulamadır. Normal Windows pencerelerinde bulunan her türlü özelliğe sahiptir. Aynı şeyi C gibi bir programlama dilinde yapmak için yüzlerce satır kod yazmanız gerekir. Delphi Sürümleri İhityaca göre Delphi piyasaya dört sürüm halinde sunulmaktadır. Delphi 6 ve öncesinde üç sürüm halinde sunuluyordu. Ancak Delphi 7 ile birlikte dördüncü bir sürüm daha (Architect) eklenmiştir. Bunlar :

Personal (Standart) Professional (Profesyonel) Enterprise (Client/Server) Architect

1. Personal Sürüm Standart sürüm Delphi ile tanışmak isteyen kişileri hedeflemektedir. Öğrenciler, hobi olarak kendi programlarını yazanlar ve Delphi’yi tanımak isteyen kişiler için idealdir. Standart sürüm ile yazdığınız programları ticari olarak dağıtamazsınız. Standart sürüm Windows programları yazmak için her türlü özelliğe sahiptir :

Hızlı Delphi derleyicisi Gelişmiş entegre uygulama geliştirme ortamı (IDE) Kullanılmaya hazır 85’in üzerinde bileşen (component) Komple Windows desteği, COM, API’ler, multithreading vs.

2. Professional Sürüm Profesyonel sürüm, ticari olarak program yazıp satan kişileri hedeflemektedir. Profesyonel Sürüm, Personal sürümün özelliklerine sahip, ayrıca aşağıdaki özellikleri de içeriyor:

Kullanılmaya hazır 225’in üzerinde bileşen Linux ve Windows’ta aynı anda program geliştirmek için kullanılmaya hazır 160’ın üzerinde CLX bileşen Veribanı desteği BDE (Borland Database Engine) ADO dbExpress : mySQL ve Interbase sürücüleri VCL kaynak kodu OpenTools API Programlarınızı dağıtmak için InstallShield kurulum programı Interbase Database Server Indy, Rave ve Intraweb gibi birtakım 3. parti bileşenler

3. Enterprise Sürüm Enterprise sürüm, büyük ölçekli uygulamalar geliştiren programcıları hedeflemektedir. Enterpise sürüm, Profesyonel sürümdeki tüm özellikler sahiptir. Ayrıca aşağıdaki özellikleri de taşımaktadır :

Kullanılmaya hazır 300’ün üzerinde bileşen Çok katmanlı veritabanı uygulamaları geliştirmek için MIDAS olarakta bilinen DataSnap teknolojisi. Geniş bir Web hizmetleri ve XML desteği CORBA desteği Birden çok programcının çalıştığı ortamlar için TeamSource kaynak kod kontrol yazılımı dbExpress için Oracle, SQL Server 2000 ve DB2 sürücüleri Yüksek kalitede yazılım ve kod geliştirmek için Model Maker modelleme ortamı. BDE için SQL Links sürücüleri : Oracle, SQL Server, Interbase, DB2, Informix ve Sybase SQL Explorer yazılımı Uygulamanızı çeşitli dillere tercüme etmek için gerekli özellikler

4. Architect Sürüm Architect Sürümü, Enterprise Sürümün taşıdığı tüm özellikleri taşımaktadır ve hedef kitlesi de aynıdır. Tek farkı BoldSoft’un Bold for Delphi ürünü de bu sürümde yer almaktadır.

ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat