Manisa Turgutlu Lisesi
Manisa Turgutlu Lisesi

 1946 yılında Ülkülendirme Derneği"nce yaptırılmış olan okulumuz 1948 yılında  ortaokul olarak eğitim-öğretime başlamış, 1959"dan sonra ise lise olarak hizmetini sürdürmüştür. 1969 da ek bina ile fiziki kapasitesi arttırılan Turgutlu Lisesi"nde kişilikli mimari anlayışının korunmasına da özen gösterilmiştir. Bu özellikleri ile tarihsel bir kimliği de simgeleyen Turgutlu Lisesi"ne, artan öğrenci kapasitesi nedeniyle 2002 yılında bir ek bina daha Turgutlulu hayırsever Turgut KALAYCI tarafından yaptırılmıştır. Bu bina 1997-1998 eğitim-öğretim yılından bu yana Turgutlu Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi olarak hizmet vermektedir.  A blok olarak adlandırılan eski binada 20 derslik, 1 müdür odası. 1 müdür baş yardımcısı odası, 2 müdür yardımcısı odası, rehberlik bürosu; fizik, kimya ve bilgisayar laboratuarları, öğretmenler odası, kütüphane, memur odası, hizmetli odası ve arşiv bulunmaktadır. B Blok olarak adlandırılan Yabancı Dil Ağırlıklı Lise binasında 12 derslik, müdür yardımcısı odası bulunmaktadır. C Blok olarak adlandırılan Turgutlu Lisesi Konferans Salonu da  2004- 2005 eğitim-öğretim yılında bakım ve onarımı yapılarak hizmete sunulmuştur. Bunun yanı sıra okul bünyesinde bulunan kantin, basketbol, voleybol ve futbol sahalarıyla Turgutlu Lisesi bir kampus görüntüsü sergilemektedir. 

 

            Sağlam mimarisi ve geniş kapasitesi olan, deneyimli 79 öğretmen,1 müdür baş yardımcısı,3 müdür yardımcısı,2 memur,2 hizmetlisi ile 1680 öğrenciye eğitim veren okulumuzun önceki yıllarda mezun ettiği önemli şahsiyetler şunlardır: 

 

 

Hilmi ÖZKÖK 

Emekli Genel Kurmay Başkanı

Fikret KÜPELİ 

Emekli Org. General  

Serhat ORHAN 

Turgutlu Belediye Başkanı 

Yunus ERKAN 

Turgutlu Belediyesi eski Başkanı 

Prof. Ahmet Nuri YÜKSEL 

İ.T.Ü. Uzay ve Hav. Fak. Öğrt. Üyesi 

Prof. Bayram YÜKSEL 

İ.T.Ü. Makine Fakültesi Öğretim Üyesi 

Prof. Dr. Mustafa SAATÇİ 

Kayseri Erciyes Ü. İktisat Fak. Öğrt. Üyesi 

Prof. Dr. Namık AÇIKGÖZ 

Muğla Üniversitesi Öğrt. Görevlisi 

Prof. Dr. Halil AÇIKGÖZ 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi 

Prof. Salih ÖZBARAN 

9 Eylül Üni. Buca Eğitim Fak.  

Prof. Dr. Azem AKILLI 

Ege Üniversitesi Tıp Fak. Öğretim Üyesi 

Hasan ÖZKILIÇ 

Yazar

Prof. Dr. Yıldız ATALAY 

Gazi Üniversitesi Tıp Fak. Öğrt. Üyesi 

M.Fadıl İNAN 

4. Ceza Dairesi Başkanı 

Prof . Mehmet SARI 

Afyon Kocatepe Üni. Öğretim Üyesi 

Yusuf NALKESEN 

Sanatçı  

Halil AKSOY 

Sanatçı  

Mehmet KASABALI 

Sanatçı  

 

Amacımız

Okulun amacı, öğrencilerin Atatürk İlke ve İnkılaplarına ve Türk eğitiminin amaçları doğrultusunda çağdaş eğitim-öğretim ile tüm öğrencilerin temel öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle bireysel özelliklerine göre gelişimlerini sağlamak, onların Milli Değerlere sahip, İnsan haklarına saygıyı ve demokrasiyi özümsemiş; problem çözme yeteneği, özgüveni ve iletişim yetenekleri gelişmiş, bilimsel düşünme gücüne sahip, araştırmacı, üretken, hayatı tanımaya ve sorgulamaya çalışan, öğrenmeyi öğrenmiş çağdaş ve sosyal bireyler olarak yetişmelerine fırsat tanımak ve onların 21. yüzyılın gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi çağı insanı olarak yetişmeleri için gerekli beceriler kazandırmak amacımızdır. 

 

 

İletişim

Cumhuriyet mah. Demirel sok no:2

Turgutlu

Manisa

Türkiye

45410

Telefon: 0236 3131114

 

 

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat