Mardin Kızıltepe Lisesi
Mardin Kızıltepe Lisesi

  OKULUN TARİHÇESİ 

Kuruluş yılı: 1969

              Öğrenci sayısında ve okuma oranında meydana gelen artış sebebiyle;ortaokulla aynı binada hizmet veren lise,1979 yılında kendi binası olan bugünkü binaya taşınmıştır

 2003 yılına kadar ilçenin tek genel lisesi olarak hizmetine devam etmiştir. Bugün ise ilçede ,üç genel lise mevcuttur.

 

            1987 yılında ilçede bir ortaokulun olması ve öğrenci mevcutlarının artması sebebiyle ,okul bünyesinde ortaokul açılmıştır.

1991 ve 1992 Öğretim yılında ise açılan ilköğretimlere devredilerek ortaokul kapatılmıştır.

 

            2003 yılına dek öğrenci mevcutları,yıllık ortalama %22 oranında artış göstermiş olması sebebiyle sırasıyla;koridor,okul kütüphanesi,laboratuarlar sınıflara çevrilmiş bunların da yetersiz kalması ve 2000 yılında ilçe Kız Meslek Lisesi Binasının faaliyete girmesi sonucunda bu binanın  bir katı (10 adet) sınıfı kullanılmaya başlanılmıştır. Daha sonraki yıllarda öğrenci mevcutlarının artmaya devam etmesi sebebiyle, 2001-2002 ve 2002-2003 eğitim ve öğretim yıllarında binanın tamamı kullanılmıştır. Mevcut idari kadronun iki binayı yönetmekte zorlanması sebebiyle de; ilgili binada yeni bir lise açılması yönünde teklifte bulunulmuş ve 2003-2004 öğretim yılında  Atatürk Lisesi adında ikinci bir lise açılmıştır. İkinci lisenin açılmasıyla okul laboratuarları ve kütüphanesi yeniden açılma imkanına kavuşmuştur.

 

           Ancak 2004-2005 öğretim yılı yeniden sınıf mevcutlarının kalabalık olması sebebiyle okulumuz bünyesinde bulunan Yabancı Dil Ağırlıklı Lise’ nin dört sınıfı ilçemiz Anadolu Lisesi Binasında geçici eğitim görmüşlerdir. Söz konusu yıl  bu sayede sınıf mevcutları ortalama 50-55 seviyesinde eğitimini sürdürmüştür.2005-2006 eğitim ve öğretim yılında ise Anadolu Lisesine uyum sağlayamayan okulumuz YDA Lisemiz okulumuz Laboratuarları yeniden düzenlenerek eğitim ve öğretimine okulumuzda devam etmesine olanak sağlanılmıştır.Ancak 2005 -2006 öğretim yılı 2. döneminde Anadolu Lisesi’ne uyum sağlayamayan okulumuz öğrencileri tekrar laboratuarlar kullanılarak okulumuz binasında alınarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmıştır.

 

          2006-2007 yılı ise okulumuz öğrenci sayısı yine eksilmeden devam etmiştir.Bu da amaçladığımız eğitimi öğrencilerimize vermekte bizleri zorlamaktadır.Ama şartlar ne olusa olsun her koşulda en iyi eğitimi öğrencilerimize vermeye çalışacağız. 

 

MİSYONUMUZ

 Öğrencilerimize ve çevremize sevgi,saygı ortamında çağdaş ve nitelikli bir eğitim vermektedir

VİZYONUMUZ

 

Katılımcı veli, gelişen öğretmen, araştırmacı öğrencilerle birlikte ilimizin önder okulu olmakİletişim

KIZILTEPE LİSESİ

kızıltepe lisesi sanayi mah.ipek yolu üzeri otogar karşısı

KIZILTEPE

MARDİN

TÜRKİYE

47400

 

TelcisanKapat