Mardin Ömerli Mehmet Kavak Lisesi
Mardin Ömerli Mehmet Kavak Lisesi Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuz; 1967 yılında devlet ve vatandaş işbirliği ile orta okul olarak eğitim-öğretime açılmıştır. 1977 yılında ise lise açılmış olup bünyesinde orta okul olarak eğitim devam etmiştir.

 

Liseden ilk mezunlar 1980 yılında Fen ve Edebiyat bölümlerinden olmuştur. İlköğretim okullarının 8 yıla çıkarılmasıyla birlikte orta okul bölümü kapanmış oldu.

Okulumuz 1998-1999 Eğitim-Öğretim yılında Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü"ne bağlanarak, Çok Programlı Liseye dönüştürülmüş, okulda Giyim ve Konfeksiyon bölümü açılması kararlaştırılarak gerekli tüm malzeme bakanlıktan okulumuza gönderilmiştir. 1999 ve 2006 yılları arasında sözü edilen bölüme tüm çabalara rağmen öğrenci kaydı olmadığından; 06.02.2006 günü okul denetimine gelen bakanlık müfettişlerine durum aktarılmış ve genel liseye dönüştürülmesi için uygun görüş bakanlığa iletilmiş olup, teklif bakanlıkça kabul edilmiş ve okulumuz; 2006 - 2007 eğitim - öğretim yılı başından itibaren Ortaöğretim Genel Müdürlüğü"ne bağlanmış ve Genel Liseye dönüştürülmüş, aynı zamanda okulumuzun adı da Ömerli Mehmet Kavak Lisesi şeklinde değiştirilmiştir.

 

Okulumuz üç binadan oluşmaktadır. Şu anda içinde eğitim-öğretim verilen bina; 15.06.2005 tarihinde Ömerli"li hayırsever vatandaş sayın Mehmet Kavak tarafından temeli atılmış ve 08.12.2005 tarihinde açılışı bakanımız sayın Hüseyin Çelik tarafından yapılmıştır.

 

 

Vizyonumuz

İSTİYORUZ Kİ; Müfredat programları öğrencilerimizin ihtiyacına yönelik olsun,

İSTİYORUZ Kİ; Ezberden uzak, öğrenmeye yönelik bir eğitim sistemi olsun,

İSTİYORUZ Kİ; Öğrencilerimizin ailelerini de eğitmemiz mümkün olsun,

İSTİYORUZ Kİ; Aldığı sorumlulukları yerine getirebilen öğrenciler yetiştirebilelim,

İSTİYORUZ Kİ; Bütün anne-babalarımız bizim okulumuzda, çocuklarına eğitim öğretim adına bütün fırsatların tanındığını bilsin,

İSTİYORUZ Kİ; Okulumuzda bulunan herkes bir önceki günden daha iyi duruma gelmek için elinden gelen çabayı göstersin,

İSTİYORUZ Kİ; Bütün öğrencilerimiz ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sosyal ve kültürel faaliyetler ile spor etkinliklerine yönlendirilebilsin,

İSTİYORUZ Kİ; Öğrencilerimizi sevgi ve hoşgörü dolu bir ortamda geleceğe hazırlayabilelim,

İSTİYORUZ Kİ; Temel hak ve özgürlüklerimizden biri olan eğitimi, en iyi şekilde öğrencilerimize ulaştıralım,

Misyonumuz

Türk eğitim sisteminin bir parçası olarak, sürekli gelişme ve iyileşmeyi amaç edinmiş, çevredeki ve dünyadaki değişim ve gelişimleri izleyen, "Okulumuza nasıl katkı sağlayabiliriz, en iyi neler yaratabiliriz?" diyen kendisini yönetebilen, yaratıcı, zamanı iyi kullanabilen, daha olumlu bir ortam yaratmayı amaçlayan çağdaş, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye çalışan geniş bir aile olarak bizler;

 

Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, geleceğe umutla bakabilen, toplumsal sorunlara duyarlı, aldığı sorumlulukları yerine getirebilen, gelişen teknolojiyi eğitim ortamında kullanabilen, kültürel düzeyi yüksek, öğrenmeye açık, mutlu, bilgili, becerili, başarılı, sevmeyi bilen, kendine ve başkalarına saygısı olan, hoşgörülü, yardımsever ve gelişen toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilen insanlar yaratmaya çalışıyoruz.

 

İletişim:

Tel No: 0 482 541 30 21 |

Fax No: 0 482 541 21 72 Site Tasarımı : Özgür YILMAZ

TelcisanKapat