Kültürel Faaliyetler Dairesi Otomasyon Sistemi

Kültürel Etkinlikler Sistemi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan kütüphanelerin kültürel faaliyetlerini arşivlemesini, duyurulmasını, raporlamasını, basın yayın ve halkla ilişkiler çalışmalarının izlenmesini sağlar.
Bu “Rehber Kitapçığı” sizlerin Kültürel Etkinlikler Dairesi Otomasyon Sistemi kullanımı esnasında karşılaşabileceğiniz sorunlara cevap vermek ve kullanımınızı hızlandırmak amacıyla hazırlanmış küçük çaplı bir kılavuzdur.

Sisteme Giriş:


Kültürel Etkinlikler Otomasyon Sistemi’ni kullanabilmeniz için üye numaranız ve şifreniz olması gerekmektedir. Ekranın sol tarafında bulunan menüdeki “Üye Giriş” linkinin üzerine fare ile geldiğiniz takdirde, hemen yanında üye numaranızı ve şifrenizi girebileceğiniz alanlar ortaya çıkacaktır. Bu alanlara üye numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra “Giriş” butonuna bastığınızda, girdiğiniz bilgiler doğruysa karşınıza “Hoşgeldiniz” ekranı gelecektir.

Yasal Uyarı:


Hoşgeldiniz ekranında bulunan “Yasal Uyarı” ya da ekranın sol tarafında bulunan menüdeki “Yasal Uyarı” linkine bastığınızda, Kültürel Etkinlikler Yazılımının kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Üye Bilgilerinizi Değiştirilmesi:


Hoşgeldiniz ekranında bulunan “Üye Bilgilerinizi Değiştirmek İçin Tıklayınız” linkine ya da ekranın sol tarafında bulunan menüdeki “Bilgi Bankaları” altından “Üyelik Bilgileri” seçeneğine bastığınızda ekrana sisteme kayıtlı olan bilgileriniz gelecektir.


Eğer sistemde kayıtlı olan bilgilerinizi güncellemek isterseniz, bilgilerinizin altında bulunan “BİLGİLERİ GÜNCELLE” linkine bastıktan sonra gelen ekranda değiştirmek istediğiniz bilgileri değiştirip “Güncelle” butonuna bastığınızda sisteme kayıtlı bilgileriniz güncellemiş olur.

Şifre Değiştirme:

Hoşgeldiniz ekranında bulunan “Üye Bilgilerinizi Değiştirmek İçin Tıklayınız” linkine ya da ekranın sol  tarafında bulunan menüdeki “Kullanıcı Adınıza” bastığınızda gelen ekranın alttarafında bulunan “Şifre Değiştirme” linkine basarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.
Linke tıkladığınızda gelen ekranda önce Eski şifrenizi ve ardından iki kere yeni şifrenizi girdikten sonra “Değiştir” butonuna bastığında şifrenizi değiştirmiş olursunuz.

 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Kültürel Etkinlik Arama

soldaki kültürel etkinlikler linkine tıkladınızda yıl, il, kütüphane, tarih aralığı, etkinlik konusu, etkinlik türü, etkinlik içeriği, izleyici sayısı, bütçe ve periyod kriterlerini kullanarak kültürel etkinlik arayabilirsiniz. Hiç bir arama kriteri girilmeden ara butonuna basıldığı takdirde sistemdeki tüm etkinlikler listenecektir. Ayrıca sol menüde yer alan “Güncel Etkinlikler” linkine basıldığında ise son 20 etkinliği görebilirsiniz.


Yeni Etkinlik Girişi

Arama ekranında veya az sonra anlatılacak olan listeleme ekranındayken solda bulunan yeni etkinlik linkine tıklayarak yeni etkinlik giriş sayfasına ulaşabiliriz.

Bu sayfada kurum adı kısmında giriş yapan kullanıcı kütüphane yetkilisi ise sadece bu kullanıcının kütüphanesi seçenekler arasında olacaktır. Eğer kütüphane yetkilimiz il(merkez) kütüphanesi ise bu kullanıcımız kendi iline bağlı olan ilçe kütüphaneleri için de etkinlik girebilecektir. İlçe kütüphaneleri tarafından girilen etkinlikler etkinlik onay sayfası(bilgi bankası->etkinlik onay) vasıtasıyla il kütüphanesi tarafından onaylanması gerekmektedir. İl kütüphaneleri tarafından onaylanan etkinlikler ise Kültürel Etkinlikler Dairesi personeli tarafından tekrar onaylandıktan sonra sorgulama yapılabilir hale gelecektir. Etkinlik ile ilgili detaylar girildikten sonra devam butonuna basılarak giriş tamamlanmış olur. Etkinlik için ayrıca katılımcı veya ek eklemek/çıkarmak için daha sonraki sayfalarda anlatılacak olan etkinlik detay ekranını kullanmak gereklidir. Bu kısım devam butonununa basıldıktan sonra gelecek kısımdır. 2.4 başlığında bu bölüm ile ilgili açıklama yapılmıştır.

Kültürel Etkinlikler Listesi

Etkinlik sorgulama(arama), ekleme, silme, düzenleme işlemlerinden sonra sayfaya kültürel etkinlik listesi gelir.

Bu listede tarihe, etkinliği yapan kuruma, ile, etkinlik konusuna, etkinlik türüne ve etkinlik içeriğine göre azalan veya artan sıralama yapılabilmektedir. Bunun için istediğimiz sıralama kriterinin yanındaki kırmızı renkli oklara tıklamak yeterlidir. Bu listedeki kütüphane ve etkinlik isimlerine tıkladığımız takdirde bunlarla ilgili detaylara ulaşmış oluruz. Son olarak işlem bölümünde de girilen etkinliği düzenleme,  silme ve email linkleri bulunmaktadır. Bu işlemleri yapma yetkisi sadece Kültürel Etkinlikler Dairesi personelinde mevcuttur.

Kültürel Etkinlik Detayları

Daha önce anlatılan listeleme sayfasındaki herhangi bir kültürel etkinliğe tıkladığımız zaman aşağıda görülen sayfaya benzer bir sayfa görüntülenecektir.

Bu sayfada etkinlikle ilgili detayların görülebileceği gibi bu etkinliğe katılımcı ve dosya ekleme/silme işlemleri de gerçekleşebilmektedir.

Katılımcı eklemek için detay sayfasındaki katılımcılar altındaki Ekle butonuna basıldıktan sonra yeni açılan pencerede katılımcı soldaki seçenekler arasından seçilir. Eğer katılımcı bu seçenekler arasında yoksa altta bulunan form yardımıyla katılımcı bilgileri sisteme girilir. Sisteme katılımcıyı ekledikten sonra yukarıdaki seçenekler arasında bu katılımcıyı bulabilir ve ekleyebilirsiniz. Yeni katılımcı ekleme işlemini KÜFA dairesi personeli Bilgi Bankaları altındaki Katılımcılar linkine tıklayarak da ekleyebilirler. Bu sayfada katılımcı ile ilgili bilileri düzenleme ve silme işlemleri de yapılabilmektedir.

Dosya eklemek için ise detay ekranındaki ekli dosyalar altındaki Ekle butonuna basıldıktan sonra yeni açılan pencerede eklenen dosyanın türü, açıklaması bilgileri girilir. Daha sonra dosya ekle alanına da dosynın bulunduğu yer belirtilir. Bu işlemi browse butonuyla da yapabilirsiniz. Bundan sonra da Ekle butonuna basarak dosyanın eklenmesi sağlanır.
Ekli dosyayı detay ekranında açıklama kısmında bulunan link yardımıyla görebilir veya bilgisayarıza indirebilirsiniz. Zip linki ile dosyanın zip formatında sıkıştırılmış halini indirebilirsiniz.Detay sayfasında eklenen katılımcı veya dosya yanında görülen sil linki sayesinde silinebilir.

KYGM Kullanımı

3.KUPÜRLER

3.1. Kupür Arama

Sol menüden Kupürler linkine tıklayarak kupür arama sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfada tarih aralığı, yayın, yazar, konu ve içerik kriterlerine göre girilmiş olan kupürler arasından arama yapabilirsiniz.

Ara butonuna basıldıktan sonra kupür listesi ekrana gelecektir.

3.2. Yeni Kupür Ekleme

Arama, listeleme ve detay sayfalarında solda bulunan Yeni Giriş linkine tıklayarak sisteme yeni bir kupür girebiliriz. Yeni kupür giriş sayfasında kupürle ilgili bilgileri girdikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan browse butonu sayesinde ekleyeceğimiz resmin yeri gösterilir. Eğer birden fazla kupür eklenecekse Yeni Dosya Ekle linkine tıklanır ve sonradan açılan dosya yükleme alanlarına da diğer dosyalar girilebilir. Daha sonra ekle butonuna basılarak kupür ekleme işlemimizi sonlandırabiliriz.

3.3. Kupür Listesi


Tarih, yayın, yazar, başlık ve konuya göre sıralama işlemini sıralama kriterinin yanında bulunan kırmızı oklara tıklayarak gerçekleştirebiliriz. Bu ekranda içerik bölümünün altındaki kupür ile ilgili linke tıkladığımız takdirde kupür detay ekranı görüntülenecektir.

 

3.4. Kupür Detayları


Daha önce anlatılan kupür listesinden içerik kısmına tıkladığımızda kupür detaylarına ulaşabiliriz. Bu sayfada kupür ile ilgili bilgiler ve eklenmiş olan resimler görülebilecektir. Yine bu sayfadan kupür düzenleme ve silme işlemleri için linkler bulunmaktadır ve bu linkler yardımıyla bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Düzenleme linkine tıkladığımızda yeni kupür giriş ekranına benzer bir sayfa gelecektir. Bu sayfada kupür ile ilgili bilgiler otomatik olarak dolu olarak gelmiş olacaktır. İstediğimiz bilgiyi güncelledikten sonra gönder butonuyla güncellememizi tamamlamış oluruz.

4. YAZIŞMALAR

Genel Müdürlüğe gelen ve cevaplanması gereken konu ile ilgili yazının geldiği yer, sayısı, tarihi, içeriği, konusu, cevabın gönderildiği yer, cevaplama tarihi, cevaplamaya gerek görülüp görülmediği  konusunda açıklama ve cevaplayan kişi bilgilerini sisteme ekleyen ve görüntülenmesini sağlayan yazılımın bölümüdür. Bu bölüme sol menüden yazışmalar linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4.1. Yazı Arama

Bu sayfada tarih aralığı, geldiği yer, konu ve içerik kriterlerine göre girilmiş olan yazışmalar arasından arama yapabilirsiniz.
Ara butonuna basıldıktan sonra yazışmalar listesi ekrana gelecektir.

4.2. Yeni Yazı Ekleme

Arama, listeleme ve detay sayfalarında solda bulunan Yeni Giriş linkine tıklayarak sisteme yeni bir yazı girebiliriz. Yeni yazı giriş sayfasında yazıyla ilgili bilgileri girdikten sonra gönder butonuna basılarak yazı ekleme işlemimizi sonlandırabiliriz.

 

4.3. Yazılar Listesi


Tarih, geldiği yer, içerik, konu, cevap tarihine göre sıralama işlemini sıralama kriterinin yanında bulunan kırmızı oklara tıklayarak gerçekleştirebiliriz. Bu ekranda içerik bölümünün altındaki yazışma ile ilgili linke tıkladığımız takdirde yazışma detay ekranı görüntülenecektir. Sağdaki işlem bölümünün altında bulunan düzenle ve sil linkleri sayesinde o yazıyı düzenleme veya silme işlemini gerçekleştirebiliriz.

4.4. Yazı Detayları


Daha önce anlatılan yazılar listesinden içerik kısmına tıkladığımızda yazı detayına ulaşabiliriz. Bu sayfada yazı ile ilgili bilgiler görülebilecektir. Yine bu sayfadan yazı düzenleme ve silme işlemleri için linkler bulunmaktadır ve bu linkler yardımıyla bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Düzenleme linkine tıkladığımızda yeni yazı giriş ekranına benzer bir sayfa gelecektir. Bu sayfada yazı ile ilgili bilgiler otomatik olarak dolu olarak gelmiş olacaktır. İstediğimiz bilgiyi güncelledikten sonra gönder butonuyla güncellememizi tamamlamış oluruz.

Genel Kullanım

5. GENEL KULLANICILAR VE ÖNERİLER

Bu bölümde kütüphane yetkilileri ve Kültürel Faaliyetler Dairesi personeli dışındaki kullanıcıların Kültürel Etkinlikler Sistemini ne şekilde kullanabilecekleri anlatılacaktır.
NOT: Bu bölümdeki kullanıcılar ile sistemi etkinlik girmek vb. işler için kullanan kullanıcılar karıştırılmamalıdır.

5.1. Yeni üye Kaydı

Kütüphanelerin yaptığı duyurular veya eklenen kültürel etkinlikler hakkında haber almak isteyen kullanıcılar öncelikle sisteme kendilerini kaydettirmesi gerekmektedir. Bunun için soldaki menüden kayıt linkine tıklayıp daha sonra açılan alt-menüden de Yeni Üye Kaydı linkine tıklamaları gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki sayfa görülecektir.

Bu sayfadan bilgilerinizi girdikten sonra haber almak istediğiniz etkinlik türü, il ve ilçeyi seçerek Gönder butonuna basınız. Bu işlemden sonra bu formda belittiğiniz e-posta hesabına kullanıcı adınız ve şifreniz gönderilecektir.

5.2. üye Seçeneklerinin Değiştirilmesi

E-posta yoluyla kullanıcı adı ve şifresini alan kullanıcılar bunları kullanarak sisteme girebilirler. Bunun için soldaki menüden kayıt linkine tıklayıp daha sonra açılan alt-menüden de Kayıtlı Kullanıcı linkine tıklamaları gerekmektedir. Daha sonra kullanıcı adı ve şifre bilgisinin sorulduğu sayfa gelecektir. Bu sayfada bu bilgileri girdikten sonra gönder butonuna basmalara gerekmektedir. Hatalı kullanıcı adı ve şifre girildiğinde sistemin uyarı mesaj görüntülenecektir. Girilen bilgiler doğruysa kullanıcı seçeneklerinin görüntülendiği bir sayfa karşılarına gelecektir.

Bu sayfada kullanıcı e-posta adresi dışında sisteme üye olurken kullandığı bilgileri değiştirebilir. Şifre değiştirmek için ise üstte bulunan Sifre Değiştir linkine tıklayıp açılan yeni sayfada kullanıcı adı, şu anki şifre ve yeni şifre bilgilerini girmek gereklidir. Üstteki üyeliğimi iptal et linki yardımıyla üyeliğinizi sistemden sildirebilirsiniz.
Eğer kullanıcı şifresini unutmuşsa, soldaki menüden kayıt linkine tıklayıp daha sonra açılan alt-menüden de Şifremi Unuttum linkine tıklaması gerekmektedir. Gelen sayfada ad,soyad ve e-posta adresi adresi bilgilerini doldurduktan sonra gönder butonuna basarak yeni şifrenin tekrar e-posta adresine gönderilmesi işlemi gerçekleşir.

5.3. Öneri Bildirimi

Etkinlikler ile ilgili geri bildirim amaçlı kullanıcılar sisteme görüş ve öneri girebilmektedirler. Bunun için soldaki menüden Öneri Bildirimi linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfada kullanıcılar, daha önceden duyuru ve etkinlik haberi gönderilmesi için aldıkları kullanıcı adı ve şifresini kullanarak sisteme öneri bırakabilirler. Kullanıcı adı ve şifre bilgisi doğru olarak girildikten sonra aşağıdaki sayfa gelecektir. Bu sayfada öneri konusu, içeriği ve hangi etkinlik ile ilgili olduğu bilgilerini doldurup gönder butonuna tıklamak yeterlidir. Gönderilmiş olan önerileri ise kültürel faaliyetler dairesi personeli sistem üzerinden inceleyebilirler.

6.ÇIKIŞ

6.1. Sistemden Çıkış İşlemi

Kültürel Etkinliklerler Sistemi Yazılımı’ndaki işlemleriniz bittikten sonra, şifrenizin başkaları tarafından kullanılmasını önlemek ve güvenlik için sol taraftaki menüden “Çıkış” linkine tıklamanız önerilmektedir.

Ozan MakinaKapat