Amerika'nın Özgürlük Kulesi'nde Bursalı Baykal Makina imzası

Amerika'nın Özgürlük Kulesi'nde Bursalı Baykal Makina imzası

2007 yılında Almanya'nın yüksek teknoloji firmalarından Weinbrenner şirketini satın alan Bursa merkezli Baykal Makina ikiz kulelerin yerine inşa edilecek olan Özgürlük Kulesi'nin inşaatına makinasıyla imza atıyor.

New York'ta 11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin yerine inşa edilmekte olan "Özgürlük Kulesi"nin (Freedom Tower) yapımına, bir Türk şirketi de imza attı. Makine sektöründe 50 yıldır faaliyet gösteren ve 2007 yılı sonunda Almanya'nın yüksek teknoloji firmalarından Weinbrenner şirketini satın alan Baykal Makine'nin ürettiği abkant pres makinesi, anıtın çelik-konstrüksiyon imalatında kullanılmaya başlandı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 4 ayrı tesisiyle, yıllık 3 bin 500 adet makine kapasitesine sahip olan Baykal Makine, son beş yılda 27 milyon dolarlık yeni fabrika, ekipman ve tesis yenileme yatırımı yaptı. Bir süre önce ABD'ye gerçekleştirdiği ihracatla da, Türk mühendislik eseri makinesini Özgürlük Kulesi'ne taşıyan Baykal Makine Sanayi Ticaret AŞ. İcra Kurulu üyesi Faruk Doğru, geçen yıl yaklaşık 60 ülkeye 70 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, bu yıl ABD'ye yaptıkları ihracatla da, Baykal ve Türkiye için önemli bir referans kazandıklarını söyledi.

Simgesel önemi çok büyük

Ürettikleri abkant pres makinesini alıcı firmaya teslim ettiklerini kaydeden Doğru,"Bu ihracat ile 12 metre boyunda ve 2 bin 500 ton bükme kapasitesine haiz, kendi ağırlığı 320 tonu bulan 2.5 milyon dolar değerinde dev bir makineyi ABD'ye ulaştırdık. Alıcı firma bu makineyi kullanarak, 11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin yerine yapılmakta olan "Özgürlük Kulesi" inşaatının çelik-konstrüksiyon imalatlarını yapmaktadır. Bu vasıta ile Türkiye ve Türk makine mühendisliği, simgesel önemi çok büyük olan bu özgürlük anıtına kendi katkısını koymuş bulunmaktadır" dedi.

Türkiye'nin ilk makine imalatçısı firmalarından biri olduklarını ve bugüne dek 50 binin üzerinde makine ürettiklerini anlatan Doğru, 2008 yılında 120 milyon TL cirolarıyla Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer aldıklarını vurguladı. Metal sac işleme ve teknolojisi alanındaki makineleri her türlü kapasitede üretebildiklerine dikkat çeken Doğru, bugüne kadar yaklaşık 500 milyon dolar döviz girdisi sağladıklarını bildirdi. İhraç ettikleri ürünleri, alıcı ülkelerde yetkili bayi ve acenteleri aracılığıyla son kullanıcılarına ulaştırdıklarını ifade eden Doğru, şöyle devam etti:

"Son derece sağlam temellere oturan bir yurt dışı bayi ve müşteri bazına sahibiz. En anlamlı yurt dışı faaliyetlerimizden biri; Almanya'nın sac işleme teknolojisi konusunda en ileri firmalarından birisi olarak kabul edilen Weinbrenner Gmbh firmasını satın almamız olmuştur. Weinbrenner'ın makine üretimi Türkiye'deki tesislerimize transfer ettik. Ancak şirketin Almanya'daki merkezi ve kilit konumdaki mühendislik ve araştırma-geliştirme kadrosu muhafaza edilmiş olup, Almanya'daki faaliyetine yüzde yüz Baykal sermayeli olarak devam etmektedir. Bu vesile ile çok ileri teknoloji bir Alman makine know-how birikimi Türkiye'ye kazandırdık. Bunu sektörün Türkiye'deki geleceği açısından çok önemli ve stratejik bir gelişme olarak görüyoruz. Hollanda, İtalya ve Bulgaristan'da gerek iştirak ettiğimiz, gerekse yüzde yüz sermaye sahibi olduğumuz makine dağıtım ve pazarlama şirketlerimiz de bulunmaktadır."

Ar-Ge'ye 3 milyon dolar

Takım tezgahları sektöründe Avrupa'nın en büyük ve en modern tesislerinden birine sahip olduklarına ve Ar-Ge ile know-how yatırımlarının 3 milyon dolar seviyesine ulaştığına işaret eden Doğru,"Bu yatırımlarının sonucu olarak, Türkiye'de üretimi henüz ciddi seviyelere ulaşmayan teknolojilere el atmış bulunmaktayız. Bu teknolojiler arasında, lazerli kesim sistemleri, plazma kesim, ve su-jeti kesim sistemlerini sayabiliriz. Bu tip teknolojik makinelerin dünya piyasası, yıllık yaklaşık 5-6 milyar dolar düzeyinde. Kriz sonrası döneme ürün yelpazesi ve teknolojik birikim açısından tam hazırlıklı gireceğiz" diye konuştu.

Rakamlarla Baykal Makine
2008 cirosu 120 milyon YTL
2008 ihracatı 70 milyon USD $
2008 toplam istihdamı 650 kişi
Toplam fabrika üretim alanı 70 bin metrekare
Yıllık makine üretim kapasitesi 3500 adet
 
BAYKAL MAKİNE VE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ İLKLER
Türkiye'de ilk motorlu giyotin makas üretimi (1962 Bursa Sanayi Çarşısı)
Türkiye'de ilk hidrolik sistemli abkant pres ve giyotin makas üretimi (1973)
Türkiye'de ilk makine seri imalatı (1974 Bursa Organize Sanayi Bölgesi)
Türkiye'den ilk makine ihracatı (1976 Irak)
Uluslararası bir takım tezgahı fuarında temsil edilen ilk Türk firması
Yurt dışında pazarlama ve araştırma / geliştirme odaklı şirket kuran ilk ve tek Türk makine firması (1992 Baykal Holding B.V. Hollanda)
Türkiye'de ilk CNC abkant pres üretimi (1994)
Avrupa Birliği CE Belgesi almaya hak kazanan ilk Türk makine firması (1994)
Türkiye'de ilk "yüksek hassasiyetli" plazma kesim makinesi üretimi (2002)
Türkiye'de yapılan en büyük bükme presinin üretimi ve Almanya'ya ihracatı (2007) :Abkant Pres 20 metre bükme boyu 2500 ton bükme kapasitesi 420 ton toplam makine ağırlığı
Saç işleme sektöründe Almanya'nın yüksek teknoloji firmalarından Weinbrenner GmbH şirketinin Baykal Makine tarafından satın alınması

 

02.04.2009 | Özcan Güneş |

Referans Gazetesi

Ozan MakinaKapat