Kriz yokmuş gibi davrandı gelirleri yüzde 12 arttı

Kriz yokmuş gibi davrandı gelirleri yüzde 12 arttı

Dünyada ekonomik krizin etkileri hissedilmeye devam ediyor. 2008 yılını zarar etmeden tamamlayan şirketler, kendilerini 'iyi durumda' görüyor. Türkiye'nin en büyük topluluklarından biri olan Boydak Holding ise yüzde 12 büyüyerek toplam satışlarda 3,3 milyar TL'ye ulaştı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, bu büyümeyi "Kriz yokmuş gibi davrandık ve şirketlerimizde kriz söylemlerini yasakladık. Planladığımız yatırımları harfi harfine yerine getirdik." ifadeleriyle açıkladı. Boydak, Türkiye'nin krizi sağduyu ile atlatıp ekonomik göstergelerin yükselişe geçeceğine inandığını kaydetti.

Hacı Boydak, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Boydak, Şükrü Boydak, Yusuf Boydak, Bekir Boydak ve üst düzey yönetici (CEO) Memduh Boydak'la birlikte 2008 yılı sonuçlarını açıklamak üzere basın toplantısı düzenledi. 2008 senesinin herkes için zor bir yıl yolduğu görüşünü dile getiren Boydak, yılın sonlarına doğru iyice hissedilen ekonomik dengesizlik ve belirsizlik sürecinin tüm diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya sektörünü de ciddi anlamda etkilediğini anlattı. Boydak'ın verdiği bilgilere göre mobilya sektörü 2008 yılını toplamda yüzde 20 oranında kayıpla kapattı. 2009 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 40'lık daralma devam etti. Ancak KDV indirimi ve yeni sezonun da etkisiyle mobilya sektöründe çok yoğun bir canlanma yaşanmaya başlandı. 2008'de Boydak Grubu, son yıllarda yakaladığı büyüme eğilimini geçen yıl da devam ettirdi ve 3,3 milyar TL ciro elde etti. Bu yıl büyümeye devam etmeyi hedefleyen topluluk, yüzde 13 büyüme ile 3,8 milyar liralık satış gerçekleştirmeyi planlıyor. 2008'de 50. yılını kutlayan Boydak Holding, bugün finans dahil 14 bin çalışana, 7 ayrı alanda 24 şirkete sahip. 100'den fazla ülkeye ihracat yapılırken, yurtdışında 5 bin satış noktası ve Türkiye geneline yayılmış 2 bin 500'ü aşkın bayisi bulunuyor. Boydak Holding, 2009 yılında yeni yatırımlarına paralel olarak 500 kişilik yeni istihdam oluşturacak.

Topluluğun rakamsal verilerini ise Memduh Boydak açıkladı. Sadece mobilyada 1 milyar 884 milyon TL ciro elde eden grup, 142 milyon 26 bin lira net kâr sağladı. Şirket 2009 yılında 85 milyon liraya Kayseri'de 2 alışveriş merkezi projesi olmak üzere toplam 100 milyon lira yatırım yapacak. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Memduh Boydak, grubun ihracat stratejileriyle ilgili bir soruya, "Hiç olmadığımız pazarlarda olmaya, olduğumuz pazarlarda da etkinliğimizi artırmaya gayret ediyoruz. Fırsatları zorlayarak ihracat hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz." cevabını verdi. İtalyan bir firma ile görüşme olup olmadığına ilişkin soruya ise Boydak, "İtalyan bir grupla görüşme yok, ama İtalya'da bizim ürünlerimize yoğun talep var. İtalya'dan dış ticaret rakamı olarak 10 milyon Euro hedefledik. Avrupa'dan ve ABD'den birtakım işbirliği teklifleri alıyoruz." cevabını verdi.

KDV İNDİRİMİ YIL SONUNA KADAR SÜRMELİ

Dayanıklı tüketim ürünlerinde KDV indirimlerinin etkisi üzerindeki soruya ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, cevap verdi. Boydak, "KDV indirimi ile bekleyen talepler harekete geçti. Ancak biz bunun yeterli olmadığı kanaatindeyiz. 3 aylık süre çok kısa, 2009'un sonuna kadar bu KDV indiriminin devam etmesi şart." diye konuştu. Bankacılıktan çekilmelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Boydak, "Türkiye Finans'ta hissedarlığımız devam edecek. Ana faaliyet alanımız değil ama destek verdiğimiz bir alan." dedi. Halka açılmak için ekonomik konjonktürün uygun olmadığını ifade eden Boydak, enerjide de makul proje çıkması durumunda değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

Zaman 13.05.2009

ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat