Otomotiv firmaları kurtuluşu Çin'de arıyor

Otomotiv firmaları kurtuluşu Çin'de arıyor

ABD ve Avrupa pazarlarından umudunu kesen otomotiv üreticileri Şangay'daki fuara koştu.

Detroit Fuarı'na katılmayan Ferrari, Porsche ve Land Rover bile hâlâ canlı bir pazar olan Çin'de boy gösterdi.

 

Krizden ağır darbe olan ABD ve Avrupa pazarından umudunu kesen otomotiv firmaları soluğu Çin'de aldı.
ABD ve Avrupa'daki fuarlara ilgi göstermeyen otomotivciler hâlâ canlılığını koruyan Çin'deki otomobil fuarına akın etti. İlk kez 1985 yılında düzenlenen ve daha sonra Pekin ile birlikte dönüşümlü olarak düzenlenmeye başlayan Şangay Otomobil Fuarı, "İnovasyon Sanatı" ana teması ile dün kapılarını açtı.
Dünyanın en büyük ekonomisi Çin'in, ticaret başkenti olarak gösterilen Şangay'da düzenlenen fuara 25 ülkeden 1500 üretici katılıyor. Fuarda Çinli üreticilerin yanı sıra Avrupalı üreticilerin varlığı da dikkat çekiyor. Otomotiv dünyasının kalbi olarak gösterilen Detroit Fuarı'na katılmayan Ferrari, Porsche, Land Rover gibi markalar son model araçlarını, Çinli otomobilseverlerin beğenisine sundu. Bu iki lüks markanın dışında BMW, Rolls Royce, Lamborghini, Maserati, Jaguar da Şangay'da boy gösteren üreticiler arasında yerlerini aldı.
 
Çin krizde de canlı
Otomotiv firmalarının bu ilgisinin nedeni krize rağmen Çin'in hala canlılığını koruyor olması. Dünyanın birçok ülkesinde otomotiv satışları gerilerken, 2009'un ilk üç ayında
Çin'in sıfır otomobil pazarı, ABD'yi geride bıraktı. Sadece geçen mart ayında Çin pazarında 1.1 milyon araç satışı gerçekleşti.
Uzmanlar, bu yıl Çin pazarının 10 milyon barajını geçerek, ABD'yi geride bırakabileceği tahminlerinde bulunuyor.
170 bin metrekare üzerine kurulan ve bu yıl onüçüncü kez düzenlenen Şangay Otomobil Fuarı'na, 25 ülkeden 1500 üretici katılıyor.
2007 yılında 500 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı bu yıl 1 milyona yakın otomobilseverin gezmesi beklenirken, 40 ülkeden yaklaşık 5 bin medya mensubu da görev yapıyor.
 
 
Evsahibi Chery'den iki model
Fuarda Çinli üreticiler arasında, Türkiye'de Mermerler Grup tarafından temsil edilen Chery'de bulunuyor. Chery ilk kez lanse ettiği Riich ve Rely markalarının tanıtımının yanı sıra, Çin'de üretilen ilk elektrikli otomobil ile de dikkat çekiyor. Şangay'da gerçekleştirilen diğer dünya prömiyerleri ise şunlar: BMW X5 ve X6'nın M versiyonları, KIA Forte, Mercedes S400 Hibrid.
Panamera Şangay'da sergilendi
Otomobil firmalarının Çin'e gösterdikleri önemin en büyük kanıtlarından biri de dünyanın önde gelen lüks araç üreticisi Porsche'nin Panamera modelinin ilk tanıtımı için Şangay'ı seçmesi oldu. Markanın ilk 4 kapalı modeli olan Porsche Panamera'nın gerçekleştirilen dünya prömiyeri ziyaretçiler ve basın mensuplarından büyük ilgi gördü. Eylülde tüm Avrupa ile aynı anda Türkiye'de satışa sunulacak Panamera'nın V8 motorlu 400 beygir 2S ve 4S ile 500 beygir turbo versiyonlarının ithal edilmesi bekleniyor. Aracın, Türkiye'deki satış fiyatının ise 160-180 bin euro arasında olacak.
 
Çin'in üretimdeki payı giderek artıyor
PricewaterhouseCoopers (PwC) Automotive Institute'un raporuna göre 2009 yılında hafif araç üretimi dünya genelinde 2001 yılından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek 54.9 milyon adet olacak. Bununla birlikte raporda otomotiv üretiminde BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerinin yükselen payı da göze çarpıyor. 2001 yılında 5.1 milyon adetle dünya üretiminin yüzde 9'unu karşılayan BRIC ülkeleri 2009 yılı sonunda 13.8 milyon adetle hafif araç üretiminin yüzde 25'ini gerçekleştirmiş olacak.
Köklü üretim merkezlerinde otomotiv üretiminde hızlı bir düşüş yaşandığına vurgu yapılan raporda 2009 yılı için 45 milyon adetlik üretim öngörülüyor. Rapora göre 2009'da toplam üretimin 54.9 milyon adede ulaşması bekleniyor. PwC Otomotiv Sektörü Uzmanı Calum MacRae "Avrupa otomotiv sektöründe belirsizlik hakim. Avrupa'da araç montajına bakıldığında üretimin yüzde 90'ının karşılayan Rusya, Türkiye ve Ukrayna bölgeye hakim konumda. Bu üç bölgenin gerçekleştirdiği satışın 2009 yılında 1.3 milyon adet azalması bekleniyor" dedi.

21.04.2009 | Mehmet Ali Kantarcı | Referans Gazetesi

TelcisanKapat