TÜRKİYE’NİN ŞEKER PANCARINDAN BİYOETANOL ÜRETEN TEK FİRMASI PETROLEUM FUARI’NDA

TÜRKİYE’NİN ŞEKER PANCARINDAN BİYOETANOL ÜRETEN TEK FİRMASI  PETROLEUM FUARI’NDA!

Türkiye’de şeker pancarından üretilen ilk ve tek biyoetanol tesislerini kuran Konya Şeker, biyoetanol ürünlerini 16 – 19 Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul Tüyap’ta düzenlenecek olan Petroleum Fuarı’nda sergiliyor.

Türkiye’de tarımsal sanayinin lideri olarak üreticiden tüketiciye doğrudan doğruya % 100 doğal, sağlıklı ve kaliteli ürünler sunma misyonu ile faaliyetlerini sürdüren Konya Şeker, ülkemizdeki enerji çeşitliliğini arttırmak ve belli enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmak amacıyla alternatif enerji kaynakları arayışına girmiş ve ülkemizin ilk ve tek şeker pancarından biyoetanol üreten tesisini kurmuştur. Diğer yakıtların neden olduğu çevresel tahribatı azaltan, tarımsal kalkınmaya katkıda bulunan, enerjide dışa bağımlılığı azaltan ve son derece güvenli, yenilenebilir enerji kaynağı olan biyoetanolün tüm dünyada önemi giderek artmaktadır.

Ormanlarımızın ve doğal kaynaklarımızın rasyonel bir biçimde kullanılmasının sağlanması, doğal ekolojik dengenin korunması ve karbon emisyon değerlerinin azaltılmasının yanı sıra ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığını azaltarak döviz kaybının önlenmesi amacıyla 84.000 metreküp/yıl üretim kapasitesine sahip, biyoetanol tesisi kuran Konya Şeker Türkiye biyoetanol üretiminin % 57’sini karşılamaktadır.

16 – 19 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve Avrupa ile Asya’nın enerji alanındaki en büyük buluşma noktası niteliğindeki Petroleum İstanbul 2009’da yer alan Konya Şeker, fuarda % 99,8’lik yakıt etanolü, % 99,8’lik işlem görmüş etil alkol ile kimya sanayide kullanılan D Tipi denatüre etil alkol ürünlerini sergileyecek.

TelcisanKapat