Müşterimiz olmayan KOBİ'ler de destek paketinden faydalanacak

Müşterimiz olmayan KOBİ'ler de destek paketinden faydalanacak

Aldıkları kredileri ödeme zorluğu çekenlere yönelik yeni bir taksitlendirme imkânı başlatan Halkbank, başka bankalardan kredi alanlara da aynı amaçla kredi veriyor. Bankanın Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yaptıkları çalışmalar sonucunda yönetsel ya da operasyonel problemler taşımayan, işlerin normalleştiği dönemde ayakta duracağına kanaat getirdikleri firmalara da 'hayat suyu' verdiklerini söyledi.

Aydın, "Bizimle çalışmamış, diğer bankalarla kredi ilişkisi daralmış firmalara da, 'bizimle çalışmadın' diye yüzüne bakmazlık etmiyoruz, ama bu tarz firmalara daha temkinli yaklaşıyoruz." dedi.

Halkbank, kredi borçlarını ödeyemediği için haklarında kanuni takip başlayan borçlulara uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sunan yeni bir borç yapılandırma programı başlattı. Halkbank Genel Müdürü Aydın, 1 Nisan'dan itibaren takibe düşmüş toplam 1,35 milyar lira tutarında kurumsal ve bireysel krediyi yeniden yapılandıracaklarını açıkladı. Aydın, "Toplam 57 bin kişiden 1,35 milyar lira civarında kayıtlı alacağımız var. Bunların hepsi takibe düşmüş durumda. Bunun yüzde 45'i stok olarak 2001 öncesinde intikal eden alacak." dedi. Aydın, ticari, KOBİ ve esnaf kredilerinden oluşan kurumsal ve ayrıca bireysel müşterilere ait 1,35 milyar liranın ne kadarını tahsil etmeyi beklediklerine dair bir soruya, "Geçmişten gelen ve yaşlanmış olanlardan tahsilat yapmak biraz daha güç, ancak yeni takibe giden alacakların tahsilatında ciddi bir başarı elde edeceğimizi bekliyorum." cevabını verdi. Aydın, bireysel ve kurumsal müşteriler yapılandırmanın 1 Nisan-1 Temmuz döneminde uygulanacağını kaydetti. Aydın şu bilgileri verdi: "Kurumsal müşteriler için 60 aya (5 yıl) kadar vade veriyoruz. Bu vade içinde ödemelerini aylık, üç aylık ya da altı aylık taksitlerle yapabilecekler. Temerrüt faizi almayacağız, cari faiz uygulayacağız. Üç aylık bir süre olduğu için cari faizi dondurduk. Yani 1 Nisan'da cari faiz ne ise 1 Temmuz'a kadar geçerli olacak." Bireysel müşterileri için de yine 60 aya kadar vadelendirme yapılacağını ifade eden Aydın, konut kredilerinde vadeyi 120 aya kadar çıkarabileceklerini söyledi. Banka, yapılandırılacak kredilerde, hesaplanacak faizden yapılacak indirim tutarı 31 Aralık 2000 öncesi için yüzde 50, 1 Ocak 2003-31 Aralık 2004 dönemi için yüzde 40, 1 Ocak 2005-31 Aralık 2007 dönemi için yüzde 30, 1 Ocak 2008 sonrası yüzde 20 indirim yapacak. Henüz yasal takibe gitmemiş kredileri için sürekli yapılandırmaya gittiklerini vurgulayan Aydın, 2008 Eylül sonu ile 2009 Mart sonu arasında 3 bin 400 firmanın yaklaşık 500 milyon liralık kredisini yeniden vadelendirdiklerini ve yaklaşık 40 milyon lira da ek kredi verdiklerini söyledi. Vadelendirmeyi nakit döngüsüne göre yaptıklarını ve cari faizi uyguladıklarını ifade eden Aydın, "Firmanın kendi hatasından kaynaklanmayan, ancak daralmadan ve sıkıntılardan kaynaklanan durumlarda firmayı öldürmüyoruz. İşlerinin açılacağını bildiğimiz için, nefes aldırdık. Bireyselde vade uzatımı ve ek kredi verebiliyoruz." şeklinde konuştu. Aydın, kendi müşterilerinin hiçbirinin kredisini geri çağırmadıklarını ve ek kredi ihtiyacını göz ardı etmediklerini kaydetti.

Halen uygulanan Kredi Garanti Fonu (KGF) imkânlarının sınırlı olduğunu, bunun daha geniş bir müşteri kitlesine hizmet verebilmesi için bir çalışma yapıldığının belirtildiğini ifade eden Aydın şunları söyledi: "İçeriğini ayrıntılı olarak bilmiyoruz, ama bıçak sırtı firmalar var. Bunlara para enjekte ederseniz yaşayabilirler, ama teminat verecek durumları da yok. Mevcut bankacılık düzenlemeleri paralelinde, bu tür firmalara bankalar kredi vermekten imtina ediyorlar. Böylesi firmalara mevcut KGF'nin veya yeni KGF'nin teminat vermesi halinde bıçak sırtındaki firmaların ciddi bir bölümünü ekonomiye kazandırma şansı elde ederiz. Yapılan çalışmayı olumlu buluyorum. İşletme sermayesi enjekte ederek, tekrar ekonomiye kazandırılabilecek firmalar üzerinde bir çalışma yapılması talimatı verdim."

Ankara, Reuters

ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat