6. paket kredi damarına by-pass için geliyor
6. paket kredi damarına by-pass için geliyor

Hükümet, ekonomiyle iligili olarak tekrar kolları sıvadı. Bakan Zafer Çağlayan, “Finansman üzerinde çalışmalar olacak. Kredi ilişkilerinde birtakım beklentiler var. Başbakanımız birkaç gün içinde bunları açıklayacak” dedi

 
ANKARA
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yeni ekonomik tedbir paketiyle ilgili olarak, "Finansman üzerine çalışmalar söz konusu olacak. Sayın Başbakanımız zannediyorum birkaç gün içinde bunları açıklayacak" dedi. Çağlayan, bütün çabalarının sanayicinin, tüccarın, esnaf ve sanatkarın krizi en az hasarla atlatmasına yönelik olduğunu söyledi. Çağlayan, bu çerçevede yeni bir ekonomik tedbir paketi açıklanıp açıklanmayacağına ilişkin olarak, finansman üzerinde çalışmaların söz konusu olacağını belirterek, kredi ilişkilerinde beklentiler olduğunu ifade etti. Bakan Çağlayan, mobilyada 3 ay için sağlanan KDV indiriminin perakende sektörüne ya da başka sektörlere yayılıp yayılmayacağına yönelik olarak da piyasayı işletecek tüm mekanizmaları devreye sokmaya çalıştıklarını söyledi. KDV indiri-minin Maliye Bakanlığı'nın alanına girdiğini vurgulayan Çağlayan, hiç alınmayan KDV yerine sistemin çarklarının dönmesinin getirdiği bir KDV'nin önemine işaret etti. Çağlayan, "Sürümden kazanma yoluna gideceğiz. Sürümden kazanma da insanların işinin, aşının, istihdamın devam etmesini sağlayacak. Ben bu indirimlerin faydalarına inanıyorum. Maliye Bakanımız zaten çalışmaları yapıyorlar ama ben de kendilerine aktaracağım. Önümüzdeki günlerde başka tedbirler de bu noktada gelebilir" diye konuştu.

KOSGEB DESTEKLERİ

Sanayi ve Ticaret Bakanı, KOSGEB kredileriyle ilgili olarak da bu yılın başında 1 milyar dolar tutarında cansuyu kredi desteği paketini açıkladıklarını hatırlattı. KOSGEB bütçesinin bu yıl geçen yıla oranla 2,5 kat artırıldığına ve 4. tedbir paketinde kuruma 75 milyon lira ilave kaynak ayrıldığına işaret eden Çağlayan, bu çerçevede 2009 yılı içinde KOSGEB'den yapmayı düşündükleri kredi desteğinin en az 4 milyar lira olacağını bildirdi. Bakan Çağlayan, "Açıkladığımız 1 milyar dolarlık kredi desteğini 23 milyon dolara mal ettik. 75 milyon liralık ek kaynağı sadece ihracat kredisine çevirsem 2,5 milyar dolarlık kredi desteği verebiliyorum. Ama bu ilave desteğin hepsini ihracata kullandırmayacağız. Esnaf ve sanatkara, KOBİ'lere yönelik destekler de söz konusu olacak. Bu yıl KOSGEB'den minimum 4 milyar lira kredi desteği kullandıracağız" dedi.

ÖTV'de indirim yapmayanlara sıkı denetim var

Bakan Zafer Çağlayan, hükümetin KDV ve ÖTV'de yaptığı indirimleri fiyatlarına yansıtmayanların hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı tarafından denetleneceğini söyledi. Bakan Çağlayan, "Devletin alacağından vazgeçtiği bir durumda kimsenin kendine şahsi çıkar sağlaması söz konusu olamaz" dedi. Çağlayan, hükümetin küresel krizden sanayicilerin en az etkilenmesi, istihdamın da azalmaması için bazı tedbirler aldığını belirterek, bu kapsamda mobilya, beyaz eşya, elektronik, otomotiv sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimleri gerçekleştirildiğini hatırlattı. Sektörlerin, bu KDV ve ÖTV indirimlerini mutlaka fiyatlarına yansıtması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti: "Bu indirimleri fiyatlarına yansıtmayanlar, tüketicinin korunması açısından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, vergi açısından da Maliye Bakanlığı denetimine açık olduklarını bilsinler. Fiyatlarını yükseltip, indirim yapıyormuş gibi yapanları uyarıyorum. Bunlar hem Maliye hem de Sanayi ve Ticaret bakanlıkları tarafından denetlenecek. Devletin alacağından vazgeçtiği bir ortamda kimsenin kendine şahsi çıkar sağlaması söz konusu olamaz. Fiyatları indiriyormuş gibi yapanlar bunu bilsinler."

Yeni Şafak 29.03.2009

Ozan MakinaKapat