Sanko'nun barajının öteki adı 'istihdam'
Sanko'nun barajının öteki adı 'istihdam'

50 bin kişiye istihdam sağlayacak, enerji üretimi ve sulama amaçlı Yedigöze Barajı'nın gövde kazısına başlandı. Yılda bir milyar kilovat saat elektrik enerjisi üretecek proje 2010 yılında tamamlanacak

 
ADANA
Çukurova'da yapımı yaklaşık yarım asırdır beklenen, 50 bin kişiye istihdam kapısı açacak, elektrik üretimi ve sulama amaçlı Yedigöze Barajı'nın gövde kazısına başlandı. SANKO Holding tarafından Adana'nın Aladağ ve İmamoğlu ilçeleri arasında, Seyhan Nehri üzerinde inşaatı devam eden Yedigöze Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) yörede umutla bekleniyor.

600 MİLYON DOLARA MALOCAK

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, "Baraj ve HES'in kurulu gücü 320 megavat, yıllık üretimi yaklaşık bir milyar kilovat saat olacak. Projeyle 75 bin hektar arazi suya kavuşacak. 50 bin kişiye istihdam sağlayacak barajın gövde kazısı başladı. Yapımı yarım asırdır beklenen projeyle Çukurova'nın GAP'ı doğacak. Yaklaşık 600 milyon dolara mal olması öngörülen baraj ve HES'te şu ana kadar yüzde 30-35 fiziki gerçekleşme sağlandı. Enerji üretimi 2010'da başlayacak. Çalışmalar herhangi bir aksama olmadan devam ediyor” dedi.

Yarım asırlık özleme bir adım daha atıldı

Türkiye'nin en verimli topraklarının bulunduğu, tarımın en önemli merkezlerinden Çukurova'da, yeni bir Çukurova yaratacak olan Yedigöze Barajı, yöre halkı tarafından yaklaşık yarım asırdır bekleniyor. İnşaat ile ilgili çalışmalar 1995'den beri gündemdeydi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1995'te yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapılan, 2000'de hükümetin 1450 sayılı kararıyla Erg İnşaat Kollektif Şirketi'ne ortak inşaat yapım izni verilen Yedigöze Barajı'nı üstlenen firmanın, enerji alım garantisi verilmemesini gerekçe göstererek, işe başlamaması nedeniyle, proje Sanko Holding'e verilmişti.

Yeni Şafak 29.03.2009

ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat