Solvent kaçakçılığı

Kurtlar Vadisi'ne konu olan solvent kaçakçılığı mercek altında

Türkiye ekonomisini yıllık 3-5 milyar dolarlık zarara uğratan kaçak akaryakıta yönelik denetimler artırılıyor. Kurtlar Vadisi dizisine de konu olan solvent kaçakçılığı mercek altına alınıyor. Daha etkin mücadele için strateji belgesinin tamamlanmasını beklediklerini aktaran Gümrük Müsteşarı M. Emin Zararsız, kaçak akaryakıtın üzerine daha hızlı gidileceğini açıkladı.

Bu kapsamda kaçak akaryakıtın yanı sıra diğer kimyasal ürünlere yönelik denetimler de artırılacak. Solvent ve benzeri ürünlerin boya sanayiinde kullanılmasının yanı sıra basit işlemlerle akaryakıta dönüştürülebildiğini dile getiren Zararsız, üretim kapasitesi, kullanma kapasitesi ve ihracatın belli olmasına rağmen bu maddelerin ülkeye girişinin gereğinden fazla olduğuna dikkat çekti.

Solvent kaçakçılığı Kurtlar Vadisi dizisine de konu olmuştu. Polat ile Halo arasında geçen diyaloglarda kaçak mazotun uyuşturucu ticareti kadar önemli olduğu vurgulanırken dizide beraber liman işletmeciliği yapan Memati ile Bulut arasında ise solvent konusu gündeme gelmişti. Bulut, Memati'ye, solvent işinde çok iyi para olduğunu söylemişti. Akaryakıt dışı kullanılan ürünlerden solvent ve benzerlerinin ithalinde, Türkiye'de bunlara ne kadar ihtiyaç olduğuna ilişkin envanter çalışması ise devam ediyor. Bu sayede dönüşüm amaçlı faaliyetlerin önlenmesi hedefleniyor.

Gümrük Müsteşarı Zararsız, kaçakçılıkla mücadelenin yanı sıra alınan tedbirler ve 2009 faaliyetlerine ilişkin olarak Zaman'ın ülkeye yasadışı yollardan giren benzin ve motorine ilişkin sorularını cevapladı. Geçmişte yaşanan iç çekişmeler sebebiyle gümrüklerde kaçakçılıkla mücadelede zaman kaybı oluştuğuna dikkat çeken Zararsız, her türlü suistimalin önüne geçmeye çalıştıklarını kaydetti. Memurlarla teması ortadan kaldırmaya çalıştıklarını aktaran Zararsız, hedeflerinin insan ve kağıt unsurunu ortadan kaldıran teknolojik yapıyı Türkiye genelinde tamamlamak olduğunu ifade etti.

Kaçakçılıkla uğraşanların takibinde bu yola başvuranların yeni sistem geliştirerek bir adım öne geçtiğinin altını çizen Gümrük Müsteşarı Zararsız, "Teknolojik imkanları azami seviyede kullanmak lazım. Sadece ihbara dayanarak mücadele yapılması mümkün değil. Bu doğrultuda geçen yıl epey bir cihaz temin ettik. 2009 yılında da teçhizat konusunu tamamlayacağız." dedi.

Denizden kaçakçılığa uydu takibi

Denetim konusunda daha hassas olunacağını ve açık denizlerde yoğunlaşılacağını bildiren Gümrük Müsteşarı Zararsız, "Kaçak akaryakıt denilince akla sınıra yakın bölgelerden katır sırtında veya kamyon depoları aracılığı ile getirilen benzin ve motorin geliyor. Ancak buralardan yapılan sevkiyat büyük miktarda değil. Asıl büyük oranlardaki kaçakçılık açık denizler üzerinden tekneler aracılığı ile yapılıyor." diye konuştu. Açık denizlerde Gümrük Müsteşarlığı olarak yetkileri olmadığının altını çizen Zararsız, denizlerdeki güvenliğin Sahil Güvenlik aracılığı ile yürütüldüğünü kaydetti. Denizcilik Müsteşarlığı ile ortak proje yürüttüklerini dile getiren Zararsız, izleme programı ile Türkiye karasularına yaklaşan tüm gemilerin takip edildiğini aktardı. Zararsız, "Gemilerin takip edilmesi noktasında bize de geçen yıl takip sisteminden uç verildi. Gemileri izleyebilir hale geldik ama müdahale yetkimiz yok. Elimizdeki sürat botuna ancak 3-4 kişi girebiliyor. Bunun için de Sahil Güvenlik, Emniyet ve Savunma Sanayii ile bu konuda işbirliği yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zaman

Ozan MakinaKapat