Kimyasalın fiyatı artınca çiftçi organik gübreye yöneldi

Kimyasalın fiyatı artınca çiftçi organik gübreye yöneldi

Fiyatı sürekli artan kimyasal gübreden kaçan çiftçi organik gübreye yöneldi. Çiftçinin organik gübreye yöneldiğini gören bazı firmalar, milyonlarca dolar yatırım yaparak organik gübre üretimine geçti. Antalya'da faaliyet gösteren Elit Tarım Genel Müdürü Hüseyin Yılmaz, kimyasal gübredeki aşırı fiyat artışının organik gübreyi daha cazip hale getirdiğini söyledi. Tarımsal üretimde yılda 4,5 milyon ton civarında kimyasal gübre tüketiliyor.

Bunun 2,5 milyon tonu Türkiye'de üretilirken 2 milyon tonu da ithal ediliyor. Yurtiçinde üretilen gübrenin de hammaddesinin yüzde 95'i dışarıdan geliyor. Bu nedenle döviz kurlarındaki dalgalanma gübre fiyatını doğrudan etkiliyor. Ayrıca tarımsal üretimde söz sahibi olan ülkelerin talebi de, gübre fiyatının ani yükselmesinde önemli rol oynuyor.

Son olarak Çin, Hindistan, Brezilya ve ABD'nin piyasalardan fazla mal çekmesi, kimyasal gübrenin aşırı yükselmesine neden oldu. Bu fırsatı değerlendiren üretici, hem verimi artırmak hem de maliyetleri düşürmek için organik gübreye yöneldi. Çiftçiden gelen talebi karşılamak için firmalar, dev yatırımlara girdi. Toprakta doğal olarak bulunan leonardit madeninden organik gübre üreten Omi Madencilik ortaklarından Mustafa Telli, leonarditin toprağı düzenleyerek ürünü sürekli kont- rol altında tuttuğunu belirtiyor. Telli, leonardit hakkında şu bilgileri veriyor: "Bitkinin gerektiği kadar su almasını sağlayan, fazla suyu kendi içinde tutan ve bitkinin ihtiyacı olduğu zaman suyu bitkiye bırakan yapıya sahip. Ayrıca suyun topraktan hemen uzaklaşmasını engelleyerek su tüketimini de azaltıyor." Yapılan araştırmalar leonarditin tarım ürünlerinde yüzde 30 ile yüzde 100 arasında verim artışı sağladığını gösteriyor. Telli, bitki için kimyasal gübreyi antibiyotik, organik gübreyi ise bal şeklinde yorumluyor.

Elit Tarım Genel Müdürü Hüseyin Yılmaz da, çiftçinin organik gübreyi sevdiğini, kullanmaya başladıktan sonra bir daha bırakmadığını dile getiriyor. Bitki atıklarından 12 çeşit organik gübre ürettiklerini kaydeden Yılmaz, talebin fazla olması sebebiyle üretim tesisini genişletme kararı aldıklarını aktarıyor. Gübre çeşitlerinin bütün bitkilerde yüksek verim artışı sağladığını kaydeden Yılmaz, "Yıllık 6-7 bin ton civarında bir üretimimiz var. Bunu 10 kat artırarak 70 bine çıkarmayı planlıyoruz. 5 bin metrekarelik üretim alanını da 25 bine yükseltmek için 13 milyon dolarlık yatırım yapacağız." şeklinde konuştu.

Zaman

TelcisanKapat