Rakiplerimiz zayıflıyor, Avrupa üçüncülüğü için şansımız arttı

Rakiplerimiz zayıflıyor, Avrupa üçüncülüğü için şansımız arttı

Eczacıbaşı Grubu'nun yapı sektöründeki amiral gemisi Vitra, hedef büyüttü. Villeroy&Boch'un karo bölümü, Burgbad ve Engers gibi 3 uluslararası markayı bünyesine katarak sektörde Avrupa altıncılığına çıkan Eczacıbaşı Yapı Grubu, gözünü ilk üçe dikti.

Şirketin Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç, "Avrupalı rakiplerimiz zayıflamaya başlarken biz büyüme stratejimizi sürdürüyoruz. Bu süreç, bize Avrupa'da ilk üçe girme fırsatını verebilir." dedi. Halen yapı sektöründe Avrupa lideri İspanyol Roca. Ardından Grohe, Sanitex, İdeal Standart ve Marazzi geliyor. Vitra ise altıncı sırada. Almanya'da düzenlenen Uluslararası Yapı, Enerji, Sağlık Donanımı ve Havalandırma Fuarı'na (ISH) katılan Hüsamettin Onanç, Vitra'nın hedeflerini anlattı. Onanç'ın verdiği bilgiye göre Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, 2008 yılını 1,2 milyar dolar ciro ile kapattı. Bunun yarısı ihracattan geldi. Vitra halen Türkiye'de pazar lideri. Bu konumu güçlenerek sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Onanç, "Avrupa'da şu anda altıncı sıradayız. Bazı rakiplerimiz zayıflıyor. Büyüme stratejimizi sürdürerek Avrupa'da ilk üçe girme fırsatını yakalayacağız." açıklamasını yaptı. Eczacıbaşı Holding CEO'su Erdal Karamercan ise söz konusu hedefle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Aslında bu sıralama net satışlara göre yapılıyor. Satış, tek başına başarı kriteri olamaz. Aksi halde, Çin'in bütün şirketleri dünya lideri çıkabilir. Markaların gücüne, değerine de bakmak lazım." Küresel kriz, Vitra'nın Avrupa'ya dönük ihracatını olumsuz etkilemeye başladı. Şirket bunun üzerine yeni pazarlara yönelme kararı aldı. Bu çerçevede Rusya, BDT ülkeleri, Kuzey Irak, Ukrayna, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Bahreyn, Dubai ve Libya gibi pazarlara ağırlık veriliyor. Çin ve Hindistan'da üretime dönük yatırım çalışmaları sürüyor.

Vitra'nın çeşitli ülkelerde kendisine ait 9 mağazası bulunuyor. 2 binden fazla satış noktasında müşterileriyle buluşuyor. Yapı Ürünleri Grubu değişik bölgelerde bulunan Ar-Ge birimlerini Bozüyük'teki fabrikasında toplayacak. Grubun Genel Müdürü Haluk Bayraktar, "Ciromuzun yüzde 2'sini Ar-Ge'ye ayırıyoruz. Bozüyük'te 2010'da devreye girecek yeni Ar-Ge merkezimizde 55 kişi çalışacak. Bunda geçen yıl çıkan yasanın büyük etkisi oldu." bilgisini verdi. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu'nun 9'u Almanya, İrlanda ve Fransa'da, 16'sı da Türkiye'de olmak üzere toplam 25 üretim tesisi bulunuyor. Grubun yıllık üretim kapasitesi 5 milyon adet seramik sağlık gereci, 35 milyon metrekare seramik kaplama malzemesi, 373 bin modül banyo mobilyası, 3 milyon adet armatür, 350 bin adet banyo küveti, 2,5 milyon adet banyo aksesuarı, 150 bin adet gömme rezervuar, 550 bin adet klozet kapağı ve 100 bin ton yapı kimyasallarından oluşuyor.

Bruce Willis filmde Vitra'yı seçti

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, 1982 yılından beri katıldığı ISH fuarında bu yıl 1.000 metrekareye yakın bir stant açtı. Vitra Pazarlama Müdürü Berna Erbilek, fuar turu sırasında, dünyaca ünlü tasarımcı Ross Lovegrove'un kendileri için tasarladığı MOD serisi ürünlerin Bruce Willis'in rol alacağı yeni filmde kullanılacağını dile getirdi. Willis tanıtacağı ürünleri internetten görmüş ve grupla bağlantı kurmuş. THY'nin son reklamında da ünlü aktör Kevin Costner rol almıştı. 4,5 litre suyla temizlenen ilk klozeti üreten Vitra, sarfiyatı 2,5-3 litreye kadar indiren ürünleri de geliştirerek gerekli onayları aldı. Ekonomi Servisi

Türkiye ligi Vitra'ya dar gelir

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise Vitra'ya Türkiye ligini tek başına yeterli görmediklerini söyledi. Vitra'yı dünya markası yapacak şartların oluştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Neden Avrupa Şampiyonası'nda, Dünya Kupası'nda olmayalım diyoruz? 'Dünya markası olacağız' demek kolaydır ama olmak zordur. Çok ihracat yapmakla dünya markası olunamıyor. Buna, gelirlerin önemli bölümünün yurtdışından sağlanabilmesini, dünyada marka bilinirliğinin oluşmasını da eklemek gerekiyor."

Zaman

Ozan MakinaKapat