Kraliçe de biyoyakıta geçti
Kraliçe de biyoyakıta geçti
Cuma, 23 Ocak 2009

ImageKraliyet ailesi makam aracı olarak kullandığı iki Bentley limuzin artık benzin yerine biyoyakıt kullanacak. İngiltere kraliçesi Elizabet de yakıtta tasarruf edecek. Kraliyet ailesi makam aracı olarak kullandığı iki Bentley limuzininde artık benzin yerine biyoyakıt kullanacak.

 

Girişim Kraliyet ailesi tarafından, Bentley şirketinin araçlarında, yüzde 40’lara varan tasarruf sağlayacak, emisyonu azaltacak ve yeşil yakıt kullanımını arttırmayı hedefleyen projeyi desteklemek amacıyla başlatıldı. Bentley,  400 beygir gücündeki 6.75 litrelik V8 motor kullanan araçların motorlarını biyoyakıt kullanacak şekilde değiştirecek.

Şirketin verdiği bilgilere göre 2012 yılından itibaren kullanıma sunacakları flex-fuel sistemi sayesinde, Bentley’in tüm yeni modelleri konvansiyonel ve biyoyakıtlar kullanabilecek motorlarla donatılacak. 

Kraliçenin kullandığı Bentley markalı araçların her bir 10 milyon sterlin değerinde

Daily Mail gazetesi, Kraliçenin araçlarında biyoyakıt kullanımına oğlu Prens Charles’ten esinlenerek geçtiğini yazıyor

Prens Charles, daha önce sahibi olduğu Aston Martin markalı otomobilinde şaraptan elde edilen biyoetanol, Jaguar,Audi ve Range Rover markalı araçlarının motorlarını da yemeklik yağdan elde edilmiş biyodizel kullanacak  mortolarla değiştirmişti.

 

haberturk.com

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat