Küçükler güçlerini birleştirip büyük yatırımcı oluyor
Küçükler güçlerini birleştirip büyük yatırımcı oluyor
Yenilikçi fikre sahip girişimcilerle yatırımcıların buluştuğu platformlar Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Bu alanda iddialı olan LabX'in Genel Müdürü Fuat Sami, fikir aşamasında olan iş fırsatına yatırım yapan ve 'melek yatırımcı' olarak adlandırılan kişilerin sayısının Türkiye'de de arttığını belirtiyor.

Gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olan melek yatırımcılık, bir fikre sahip, ancak sermayesi olmayan girişimcilere farklı ülkelerde "melek yatırımcı" olarak bilinen sermayedarları bulup fikrin şirketleştirilmesi olarak tanımlanıyor. Türkiye'ye melek yatırımcılığı ise Helix Yönetim Danışmanlığı bünyesindeki LabX getirdi. İlk olarak SMS Group'un hayata geçmesini sağlayan LabX, farklı projelerin şirketleştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin Genel Müdürü Fuat Sami, melek yatırımcılığın, Türk toplumundaki "eş-dost finansmanı"nın daha kurumsal hali olduğunu söylüyor. Melek yatırımcılara ulaşmak için bu konuya ilgi duyan üst düzey profesyonellerle bağlantı kurulduğunu kaydeden Sami, "Şu anda 75 melek yatırımcımız var. Ağımız genişliyor. Melek yatırımcı olmak isteyenler, LabX'e, e-posta yoluyla veya web sitesi aracılığı ile başvurabiliyor." diyor. Kriz ortamında bile yeni firmalar kurduklarını söyleyen Sami, bugüne kadar SMS, interaktif pazarlama, epilepsi pili ve kobay hayvancılığı gibi değişik alanlarda faaliyet gösteren fikirlere yatırım yaptıkları bilgisini veriyor. Sami'ye göre 2005'te ABD'de 49 bin 500 girişimciye 23 milyar dolar sermaye sağlayan melek yatırımcı kavramının Türkiye'de de milyar dolarlık potansiyeli var. Daha yolun çok başında olduklarını, kuracakları şirketlerin ülkeye istihdam sağlayan birer KOBİ'ye dönüşeceğini ifade eden Fuat Sami, şu ana kadar kurdukları 5 firmanın bile istihdam oluşturduğunu ve firmalar kazandıkça rakamların artacağını söylüyor.

1968'de İngiltere'de ismi konulan melek yatırımcılık, bugün itibarıyla dünyanın her yerine yayılmış durumda. Her yıl Avrupa'da yeni fikirlerle yatırımcıların buluşturulduğu uluslararası organizasyonlar bile düzenleniyor. Dünyada melek yatırıcılığı meslek edinenlerin bile olduğunu hatırlatan Fuat Sami, AB araştırmasına göre melek yatırımcıların yüzde 60'ının bir defadan daha fazla yatırım yaptığına işaret ediyor. Dünya ortalamalarına bakılınca, yatırımlar toplamda yüzde 25 oranında gelir getiriyor. Bu oranın Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde düşük olduğunu söyleyen Sami, "Yatırımlar 1 yıl içinde kendini geri döndürmeli." diyor. Hayata geçirilen fikirlerin yüzde 50'sinin sahibi kadınlar. Kadınların girişimcilikte daha tutkulu olduğuna dikkat çeken Sami, gelecekte birçok firmanın sahibinin kadın olacağını düşünüyor. Sami, dünyada melek yatırımcılarla büyüyen şirketlere örnek olarak Google, Yahoo, Apple, YouTube ve Skype'yi gösteriyor.

Sistem nasıl işliyor?

Sami'nin verdiği bilgiye göre melek yatırımcılık sistemi şöyle işliyor: Aracı firma yatırımcı olmak isteyen birçoğu da iş dünyasında çalışan profesyonellerden oluşan portföy oluşturuyor. Fikirlerini hayata geçirmek için yatırımcı arayan girişimciler aracı kuruma gelerek projesini ayrıntılarıyla anlatıyor. Aracı kurum belli bir değerlendirme sürecinin ardından hayata geçirilebilecek projeleri olgunlaştırıyor. İş dünyasından oluşturulan danışma kurulunun onayına sunulan proje için iş fikri sahibiyle kapsamlı bir protokol imzalanıyor. Ardından proje sahibiyle birlikte yatırımcılara gidilerek fikrin tanıtımı yapılıyor. Yatırımcı eğer projeye ortak olmayı kabul ederse bir firma kuruluyor. Bu firmada yatırımcı, aracı kurum ve proje sahibi girişimcinin farklı oranlarda ortaklıkları oluyor. Pay sahiplerinin proje için en az 20 bin, en fazla 500 bin TL ile sermaye koyması gerekiyor. Projeye birden fazla yatırımcı da ortak olabiliyor.

Zaman Serkan Şahin
02 Mart 2009, Pazartesi
ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat