Avrupa'dan Türkiye'ye 2,2 milyar Euro kredi
Avrupa'dan Türkiye'ye 2,2 milyar Euro kredi
Dünya Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası, Doğu Avrupa'ya 24,5 milyar Euro kredi sağlayacak. Kriz paketinden Türkiye'ye 2,2 milyar Euro'luk destek gelecek.

Dünya kalkınma bankaları başkanları, yaptıkları ortak açıklamada bu krediyi, Orta ve Doğu Avrupa'nın ekonomik krizden etkilenen banka ve şirketlerine vereceklerini açıkladı. İki yıl sürecek program kapsamında bölgede faaliyet gösteren bankaların yanı sıra orta ölçekli şirketlere hızlı finansman ve sermaye desteği sağlanacak. Ortak eylem planına göre, 24,5 milyar Euro'luk kredi desteği kademeli plana göre verilecek.

Avrupa Yatırım Bankası'nın Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine nisan sonuna kadar 8,5 milyar Euro kredi sağlayabileceğini açıklayan Maystadt, kredi paketinin acil bir kaynak aktarımı olmadığını, ayrılan kaynağın çoğunun önceden planlanmış kaynaklar olduğunu ve kredilerin bir bölümünün bölge ülkelerinde faaliyetleri artırma çalışmaları şeklinde değerlendirilebileceğini belirtti. Maystadt, 5,7 milyar Euro'luk kaynağın daha önce EIB tarafından onaylandığını, ancak nisan sonuna kadar 2,8 milyar dolarlık kaynak daha ayrılmasının beklendiğini belirtti. Ek bir kaynak oluşturulması ile toplam kaynaklar 2010 sonuna kadar 11 milyar Euro'ya çıkabilecek. Maystadt, AB'ye yeni üye olan Doğu Avrupa ülkelerine 4,4 milyar Euro, Batı Balkanlar'a 1,9 milyar Euro ve Türkiye'ye 2,2 milyar Euro'nun sağlanacağını belirtti. Avrupa Birliği'nin uzun vadeli kredi sağlayan bankası olan EIB, AB üyelerinde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla faaliyet gösteriyor.

Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick de, bölgedeki ekonomik krizin hızla "insani krize" dönüştüğünü, bankaların bu ortak eylem planının Doğu Avrupa'da bankacılık sektöründeki kriz riskini ortadan kaldırmasına katkı sağlayacağını ifade etti. Bölgeye diğer kaynakları da seferber edeceğini ve güç durumdaki iştiraklerini destekleyeceğini açıklayan Batılı bankalarla çalışacağını bildiren üç kalkınma bankası, bölgeye yardımlarının, sermaye ve borç finansmanı, kredi hatları ve siyasi risk garantileri biçiminde olacağını kaydetti. Bu plana göre, EBRD, bu yıl ve gelecek yıl bölgenin finans sektörüne 6 milyar Euro destek sağlayacak. EIB de 5,7 milyar Euro'su dağıtılmaya hazır olmak üzere Orta, Doğu ve Güney Avrupa'daki işletmelere 11 milyon Euro borç verecek ve 2,8 milyar Euro nisan ayı sonuna kadar onaylanacak. Dünya Bankası da bankalar, altyapı projeleri ve ticaret finansmanı için 7,5 milyar Euro tutarında kredi ve siyasi risk garantisi teklif etme niyetinde olduğunu bildirdi.

Royal Bank of Canada'da görevli stratejist Nigel Rendell, bu üç bankanın vereceği kredi miktarının az olduğunu söyleyerek, "Bankaların Doğu Avrupa'ya 1,7 trilyon dolar borç verdiği düşünüldüğünde, 24,5 milyar Euro sadece çerez parası." diye konuştu. Ekonomi Servisi

Zaman 28 Şubat 2009, Cumartesi
ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat