Kağıt Ve Karton Cinsleri Ve Özellikleri
Kağıt Ve Karton Cinsleri Ve Özellikleri

Yaklaşık olarak 3000 farklı kağıt ve karton ürünü vardır. 225 g/m2 ye kadar olar ürünler kağıt, bu gramajın üstündeki ürünler ise karton olarak adlandırılır. Kullanım şekline göre kağıt ve karton cinsleri dört ana gruba ayrılır :  

grafik kağıtlar
ambalaj kağıtları ve kartonlar
temizlik kağıtları
özel kağıt ve kartonlar 

Grafik kağıtları
 
Grafik kağıtları terimi, baskı ve yazı için kullanılan çok geniş kağıt çeşitlerini kapsar. Bu kağıtlar selülozdan, eski kağıttan ya da her ikisinin karışımından yapılabilir.


Basılı kağıtlar
 
Basılı kağıtlar aşağıdaki dört alt gruba ayrılır :

gazete kağıdı
2. hamur kağıt odun hamuru içeren matbaa kağıtları
1. hamur kağıt , odun hamuru içermeyen matbaa kağıtları
kuşeli matbaa kağıtları ( odun hamuru içeren ya da içermeyen)
 
Ofis Ve İş Kağıtları


Yazı tabı kağıtları, printer kağıtları, sürekli form ve otokopi kağıtları, çizim kağıtları ve banknot kağıtları gibi çok çeşitli bir yelpazeyi oluşturur. Örnek olarak

Veri kağıtları ve kartonları : kullanım kılavuzu, verinin mekanik , elektrınik ve manyetik olarak girdi ve çıktı amacı ile kullanılır
Sürekli form kağıtları : Çoğu zaman eski kağıt içeren odun hamurlu ya da odun hamursuz  sürekli form olark kullanılan kağıtlar
Yazı tabı : Tutkallanmış 60-80 g/m2 gramaja sahip kağıtlar
Karbonsuz Kopya Kağıdı : Renk oluşturan kimyasal içeriğe sahip , basınç altında kaldığında karbon kağıdı olmadan kendinden kopya çıkaran kağıtlar
Fotokopi kağıtları : Fotokopi ve temazsız baskı (lazer gibi) için kullanılır. Gramajı 70-90 arasında olup ISO Beyazlığı 80-96 % civarındadır. Fotokopi kağıtlarında aranan en önemli özellik , fotokopi makinasında sorunsuz çalışması ve boyutsal kararlılığıdır. Kopya çekerken toz yaratmamalıdır. Genellikle % 90-100 selülozdan yapılır ancak %100’ e kadar  eski kağıt içeren fotokopi kağıtları da vardır.
  
sayılabilir.

Ambalaj kağıtları ve kartonlar
 
Ambalaj kağıtları, paket kağıtları ve kraf kağıtlar gibi kağıtlardır. Sülfit ya da kraft prosesi ile üretilen selülozdan, eski kağıttan ya da bunların karışımından yapılır.


Kraft liner ya da test liner ve fluting : Bu kağıtlar, oluklu mukavvanın baz kağıtlarıdır. Kullanım amacına bağlı olarak bu kağıtlar çeşitli mukavemet, stiffness, yaş mukavemet ve basılabilirlik özelliklerine sahiptir.
Karton ambalaj : Basılabilirlik, stiffness ve piliyaj özellikleri önemlidir. Bu tür kartonlar kuşeli ya da kuşesiz olabilir.
 
Temizlik Kağıtları
 
Tüm temizlik kağıtlarının ana bileşeni tissue dir. Bu kelime, gramajı düşük, kuru krepleme ile yapılan ( bazen yaş krepli ya da krepsiz) tuvalet kağıdı, mutfak kağıt havlular, mendiller, peçeteler gibi kağıt çeşitlerini ifade eder. Elyaflar selüloz ya da eski kağıttan oluşabilir. Kreplemeden önce gramaj 10-20 g/m2 arasında olabilir, bu krepleme ile %10-20 kadar artar. Düşük gramajından dolayı temizlik kağıtları, bir kaç tabakadan üretilir.
Kaynak:kagitsanayi.com

Ozan MakinaKapat