İhracatçı KOBİ'lere 1 milyar dolarlık kriz desteği
İhracatçı KOBİ'lere 1 milyar dolarlık kriz desteği
Küresel mâlî kriz sebebiyle sıkıntı çeken ihracatçı KOBİ'lere hükümetten destek geldi.

5 bini aşkın KOBİ'ye toplam 1 milyar dolarlık düşük faizli kredi kullandırılacak. Her işletme 200 bin dolara kadar kredi alabilecek. Başvurular 2 Mart Pazartesi gününden itibaren banka şubelerine yapılacak ve 1 ay içinde sonuçlandırılacak. Geri ödemeler 6 ay sonra ve bir defada gerçekleştirilecek. Kredi faizinin yüzde ikisini KOSGEB karşılayacak. İmkândan yararlanmak isteyen işletmelerin de söz konusu birliğin veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, destek kredisinde faizin yüzde 1,18 olacağını açıklarken, bankaların KOBİ'lerden hangi ad altında olursa olsun binde 5'ten fazla komisyon alamayacağını, başka bir masraf da çıkaramayacağını söyledi.

Söz konusu kredi için Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, TEB, Şekerbank, Fortis ve HSBC aracılık edecek. Bankalar, kredi kullanacak işletmelerden hangi ad altında olursa olsun binde 5'ten fazla komisyon talep edemeyecek. Kredi almak için gayrimenkul ipoteği kullanan KOBİ'lerden ise ekspertiz masrafı olarak en fazla 1.000 TL talep edilebilecek. Bakan Çağlayan, kredi desteğinin KOSGEB'in 2008 yılında kullandırdığı toplam kredi hacmine eşit bir rakam olduğunu ifade etti. Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre vergi ve sosyal güvenlik kurumu borcu olan KOBİ'ler de, kredi desteğinden borçları mahsup edilmek şartı ile yararlanabilecek. Sanayi Bakanı, KOBİ kredilerine aracılık edecek bankaların işletmelere zorluk çıkarıp çıkarmadıkları konusunda izleneceğini ve olumsuz davrandığı tespit edilenlerin bundan sonraki KOSGEB kredilerinde sisteme kabul edilmeyeceklerini aktardı. Kredinin ihracatçı KOBİ'lere 'cansuyu' olacağını dile getiren Bakan Çağlayan, KOSGEB desteklerinden daha fazla işletmenin yararlanması için de kurum bütçesini önemli oranda artırdıklarını belirtti. Bu yıl KOSGEB kanalıyla KOBİ'lere, esnaf ve sanatkara 3 milyar TL'nin üzerinde çok düşük faizli bir kredi hacmi oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise kredi desteğinden memnuniyet duyduklarını, bu imkan ile ihracatçılara soluk aldırılacağını aktardı.

İhracat taahhüdü istenecek

Kredi bütçesinin yüzde 30'u kalkınmada öncelikli yörelere, yüzde 70'i ise normal ve gelişmiş yörelere tahsis edildi. Programdan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin imalat sanayiinde faaliyet göstermesi, 250'den az çalışanı olması, yıllık net satış hasılatı ya da malî bilançosunun 25 milyon TL'yi aşmaması gerekiyor. Ayrıca kredi kullanacak şirketlerden ihracat taahhüdünde bulunması veya ihraç kayıtlı satış yapması da istenecek.

Zaman
24 Şubat 2009, Salı
Ozan MakinaKapat