Nakliye Şekilleri
Başlıca nakliye şekilleri şunlardır:
  • Havayolu Taşımacılığı: Hacim olarak küçük, değer olarak büyük malların özellikle uzak mesafelerde hızlı taşınması için oldukça güvenilir bir yoldur. Çabuk bozulan veya ivedilikle gönderilmesi gereken ürünler için hava yolu tercih edilir. En pahalı taşıma yöntemidir. IATA- Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği’nin yayımladığı tarifelere bakarak taşıma süresi belirlenir.

  • Denizyolu Taşımacılığı: Malların gönderilmesinde en yavaş nakliye yöntemi olmakla birlikte, büyük hacimli malların taşınması için uygundur. Gemi ile kargoda üç tip taşımacılık söz konusudur: 1-) Genel Kargo; değişik mallar birlikte taşınır 2-) Full Kargo; benzer ürünler birlikte taşınır, kakao, pamuk gibi 3-) Bulk Kargo; demir, kömür gibi istiflenebilen mallar taşınır.

  • Karayolu Taşımacılığı: Karayolu ile taşımacılık, ihracatçının malları ithalatçıya doğrudan ve en esnek şekilde ulaştırmasını sağlayan yoldur. Küçük veya büyük kargolar için idealdir. Taşıma maliyeti ise ihracatçının kendi olanakları ile taşıtıp taşıtmadığına veya ürününü iyi koruyacak şekilde ambalaj yapılıp yapılmadığına göre değişir. Bir kamyonun bir günde kat edebileceği ortalama yol CMR Konvansiyonunda 450 km. olarak belirtilmiştir.

  • Demiryolu Taşımacılığı: Denizyolu taşımacılığında kullanılan konşimentonun yerini, demiryolu taşımacılığında CIV ve CIM belgeleri almaktadır. Bu belgelerin ciro edilmesi olanaklı değildir. CIM sözleşmesine göre vagonun bir günde alacağı ortalama mesafe 300 km’dir.

    Kaynak:444nakliyat.com
TelcisanKapat