Şirketler için yeni paket geliyor
Şirketler için yeni paket geliyor
İş dünyasını rahatlatacak önlem paketinin Meclis'ten geçmesinin ardından reel sektöre yeni bir müjde daha geldi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, alınacak önlemleri aciliyeti olan ve olmayanlar şeklinde iki kısma ayırdıklarını belirterek, bütün sektörleri rahatlatacak yeni paketin haftaya netleşeceğini açıkladı.

Pazar günü son şekli verilecek düzenleme ile zordaki sektörlerin rahatlayacağını bildiren Ekren, sıkıntılı alanları şöyle sıraladı: Tekstil, demir-çelik, otomotiv, turizm, müteahhitlik ve denizcilik. Reel sektörü desteklerken makro dengelerin bozulmayacağının altını çizen Bakan Ekren, "Rakamsal boyutu dışında bu sektörlere ait finansman, vergi ile ortak konu ve sorunların belirlenmesi şeklinde 4 temel çalışmayı sonlandırdık." dedi. Başbakan Yardımcısı Ekren, Eximbank'ın 500 milyon dolar olan limitini 1 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatarak, hazırlanan paket çerçevesinde bu oranın bir miktar daha arttırılacağını bildirdi. Ekren, "Hem vergilerle ilgili, hem SSK'yla ilgili hem Eximbank'la ilgili bir de sektöre spesifik düzenlemelerden çok bütün sektörlerin ortak yararlanacağı bir alt paydayı oluşturmaya çalışıyoruz." dedi. Edinilen bilgilere göre Maliye Bakanlığı ile Hazine'nin maliyetlere ilişkin çalışması sürüyor. SSK ve vergi prim borçlarının belirli bir süre ertelenmesi üzerinde duruluyor.

Krizin yanı sıra hükümetin aldığı tedbirlere ilişkin bir grup gazeteciyle Atina'da bir araya gelen Bakan Ekren, dünya krizine ilişkin paketlerin doğruluğu konusunun halen tartışmalı olduğuna dikkat çekti. Ekren, bu ülkelerdeki finansal kurumların zararının GSYH'ye oranlarının çok yüksek olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerin paralarının rezerv para olduğu için çok kolay maliye politikaları üretebildiğini dile getiren Ekren, "Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler malî politikaları açıklamada zorluk çekiyor. Bu zorluklar bütçe açığının, borçların ve faiz dışı fazlanın milli gelire oranının önem kazanmasına yol açıyor." diye konuştu.

Finans sektörü yapılandırılacak

Pazartesi günü açıklanan ve yüzde 12,3 olarak gerçekleşen Kasım 2008 işsizlik sonuçlarına da değinen Bakan Ekren, rakamın sürpriz olmadığı görüşünde. Tarım ve kadın istihdamının artışında verdikleri desteğin önemli olduğuna inandığına dikkat çeken Ekren, bu nedenle haziran ayında dolacak bu alandaki teşviklerin 1 yıl daha uzatılacağını açıkladı. Bakan Ekren, yeni finansal mimarinin nasıl olacağının konuşulduğunun altını çizerek iki önemli konuda çalışma yaptıklarını kaydetti. Ekren, bu iki konunun yeni nesil reformlar ve finans sektörünün yapılandırılması ile İstanbul'un finansal merkez haline dönüştürülmesi olduğunu ifade etti. Ekren, "AB standardı bütçe açığı ve borç stokunun milli gelire oranlarını Türkiye zaten 2001'den bu yana tutturuyor. Bir başka deyişle Türkiye 2001'den bu yana zaten örtük malî kural uyguluyor. Malî kuralı uygularken kamu harcamaları ve altyapı harcamalarını çok iyi tanımlamalıyız. Bu uluslararası kurumlarla ilişkilerde önemli." diye konuştu. Ekren, IMF'yi kastederek uluslararası kurumların altyapı yatırımlarına bir itirazı olmadığını belirterek eleştiri konularıyla ilgili yorumu Başbakan'ın yapacağını dile getirdi. Bugün dünyanın kamu ve bankacılık sektörüne yönelik reformlarını Türkiye olarak 2001'de yaptıklarını ifade eden Ekren, o dönemlerde reel sektörün yapılanmasını ertelediklerini, bu dönemde tekrar yapılandırma konusuna hız verebileceklerini söyledi.

Krize karşı bugüne kadar alınan tedbirler

Kısa çalışma ödeneği maaşı yüzde 50 artırıldı süresi 6 aya çıkarıldı.

Yatırımların teşvikine yönelik Kurumlar Vergisi indirimi getirildi.

5 yıldır uygulanan Teşvik Yasası bir yıl daha uzatıldı.

Özel İletişim Vergisi yüzde 15'ten yüzde 5'e indirildi.

30 yaş üstü araçların MTV borcunun silinmesi.

TMO'ya özel tertip tahvil ihracı yetkisi verilmesi.

Döviz Depo Piyasası'nda aracılık faaliyeti başladı.

Yabancı para zorunlu karşılık oranı 2 puan indirildi.

Türk parası zorunlu karşılıkların faiz oranı artırıldı.

İhracat reeskont kredisi limiti 1 milyar dolara yükseltildi.

Hazine'nin toplam garanti ve ikraz limiti 4 milyar dolara çıkarıldı.

KOBİ'lere 350 milyon TL'lik sıfır faizli kredi desteği sağlandı.

Vergi borçlarına on sekiz ay süreyle yüzde 3 faizle taksitlendirilme imkanı.

İstihdam paketi kapsamında işveren primi beş puan düşürüldü.

Varlık Barışı yasası yürürlüğe konuldu.

Hisse senedi kazançlarında yerli yatırımcılara uygulanan stopaj sıfır oldu.

Zaman Turhan Bozkurt
20 Şubat 2009, Cuma
ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat