KOBİ'lere 6 milyar lira kredi dağıtacağız
KOBİ'lere 6 milyar lira kredi dağıtacağız
Dünya finans piyasalarında nakit daralması yaşanırken, Türk bankaları sağlam yapıları sebebiyle kredi vermeye devam ediyor. Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, geçen yıl 5 milyar lira nakdi kredi kullandırdıklarını, bu rakamı 2009'da yüzde 20 artışla 6 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye Finans ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) arasındaki 200 milyon TL'lik kredi protokolünün imza töreninde konuşan Yunus Nacar, Bankacılık Kanunu'na göre tutmaları gereken yasal likiditenin dışında paranın üzerine oturmak istemediklerini söyledi. "Bu parayı ihtiyaç sahibi olan reel sektörümüzle paylaşmak istiyoruz." diyen Nacar, 15 ticaret ve sanayi odasıyla bugüne kadar bir milyar TL'lik anlaşma yaptıklarını kaydetti. Nacar, şu anda rahatlıkla piyasayı finanse edebilecek kaynakları bulunduğunu dile getirerek, her işletmenin kapısını çalacaklarını, KOBİ'lere çok yakın durduklarını ve 40 binin üzerinde kredi müşterileri bulunduğunu dile getirdi. Piyasada bir düzelme olduğunu ifade eden Nacar, "Fakat tam anladığımız manada değil. Mesela geçtiğimiz ekim-aralık ayına göre, ocak ayında biraz kıpırdanma, şubat ayında biraz daha hareketlenme oldu. Bu kriz mart ayına kadar devam edecek. İnanıyorum ki, 1 Nisan'dan itibaren artık iyi bir düzelme olacağı kanaatindeyim. Neden? Şu anda talep ciddi manada beklemede. 6 ay içinde geçmişle ilgili durumlar unutulur bizim toplumumuzda. İnanıyorum ki 1 Nisan'da toplumumuz yorulacak. Krizin bu yönünü unutacak." dedi. Nacar, talebi canlandırmanın önemine dikkati çekerek, "Elbirliğiyle, hükümet olarak, bilinçlendirme manasında Diyanet'i de işin içine katmak suretiyle Türkiye'deki talebi bir şekilde canlandırmamız gerekir." şeklinde konuştu.

Türkiye Finans'la İSO arasında yapılan protokol ile odaya kayıtlı işletmelere ihtiyaçları doğrultusunda kurumsal finansman ve finansal kiralama desteği sunulacak. İSO üyeleri, ihtiyaçları doğrultusunda 10 bin TL ile 250 bin TL arasında değişen miktarda kredi kullanabilecek. Krediler aylık yüzde 1,85 oranla en fazla 24 ay vadeli olarak değerlendirilecek.

Zaman Serkan Şahin
18.02.2009
ERKAN MAKİNA / ALİ ERKANKapat