Markatescilim
Herkes krizde işçi çıkarırken biz 240 milyon dolarlık yatırım yaptık
Herkes krizde işçi çıkarırken biz 240 milyon dolarlık yatırım yaptık
Otomotiv, tekstil ve perakende sektörlerini ağır yaralayan küresel mâli kriz, sağlığa uğramadı. Sektörün büyük oyuncuları, yatırımlarına ara vermiyor.

Acıbadem Sağlık Grubu, bir ay içinde 3 yeni hastane açacak. İstanbul, Adana ve Kayseri'deki yatırımlar, toplam 240 milyon dolara mâl oldu. Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, İstanbul Maslak'taki yeni hastaneyi basın mensuplarına tanıttı. Burada konuşan Aydınlar, kriz döneminde hemen herkes personel çıkarırken, kendilerinin istihdamı artırmaya devam ettiğini söyledi. Grup, yeni hastaneler için yaklaşık bin eleman aldı. Personel sayısı 6 bin 56'dan 7 bine çıktı.

Aydınlar'ın verdiği bilgiye göre Maslak Acıbadem 115, Adana Hastanesi 70, Kayseri Acıbadem Hastanesi ise 55 milyon dolara mal oldu. Grup, 2009 sonuna kadar İstanbul Beşiktaş ve Eskişehir hastanelerini de bitirerek hizmete açacak. Bunlar için de toplam 50 milyon dolar harcanacak. 2010 yatırım planında ise Bodrum'da 20 milyon dolara bir hastane kurulması bulunuyor. Böylece Acıbadem, 3 yıl içinde yeni hastaneler için toplam 310 milyon dolarlık yatırım yapmış olacak. Grubun çalışan sayısı da 10 bini geçecek. Şirket, 2008'de mevcut hastanelerini yenilemek için ise 35 milyon dolar harcadı. Grup yeni yatırımlarının yüzde 50'sini öz kaynaklarından, kalan yarısını da yabancı finansmanla karşıladı. Acıbadem Sağlık Grubu, geçtiğimiz yıllarda Abu Dabi merkezli yatırım fonu Abraaj Capital bünyesindeki Almond Holding ile ortaklığa gitmişti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırımların da gündeme gelebileceğini, bu konuda görüşmeler yaptıklarını açıkladı. Ancak Aydınlar, "Halka açık bir şirket olduğumuz için şu aşamada bu konuda daha fazla ayrıntı vermem mümkün değil." dedi. Şirket, bir taraftan Anadolu'nun çeşitli illerine yeni hastaneler kurarken, İstanbul'daki yatırımlarıyla da yabancı hastalara ağırlık veriyor. Aydınlar, "Türkiye'ye yurtdışından gelen yabancı hasta sayısı her yıl yüzde 100 artıyor. Medikal turizm hızla gelişiyor. Bu alanda Acıbadem'in lider kuruluş olacağını düşünüyoruz." diye konuştu. Genel Müdür Yardımcısı Meri Bahar ise yabancı hastaların artık göz ve estetik tedavilerinin yanında kanser, beyin cerrahisi, kalp-damar hastalıkları ve tüp bebek tedavileri için de Türkiye'yi tercih etmeye başladığını bildirdi.

Mehmet Ali Aydınlar, toplantıda gazetecilerin 'Acıbadem'in de içinde bulunduğu A grubu hastanelerin SGK ile neden anlaşma yapmadığına' ilişkin sorularını cevapladı. Aydınlar, bu konuda, "SGK'nın belirlediği fiyatlar maliyetlerimizi karşılamıyor. Kalp-damar cerrahisi ve onkoloji gibi alanlarda yasa gereği fark ücreti de alamıyoruz. En azından maliyetlerimizi karşılayıp makul bir kâr bırakılırsa SGK'lı hastalara da bakabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Burslu doktor ve hemşire yetiştirecek

İki sene önce kurulan Acıbadem Üniversitesi, bu yıl öğrenci almaya başlayacak. 400 kişilik kontenjanın yüzde 28'si burslu öğrencilere ayrıldı. 60 kişilik tıp fakültesinde 15 öğrenci tam burslu okutulacak. Hemşirelik bölümüne alınacak toplam 100 öğrencinin de tümü burslu olacak. Ayrıca Mehmet Ali Aydınlar'ın kurduğu üniversite vakfı, ihtiyacı olan tüm öğrencilere maddi yardım yapacak. Aydınlar, "Amacımız para kazanmak değil. 5 yıl içinde sağlık eğitiminde Türkiye'nin en iyi üniversitesi olacağız." açıklamasını yaptı. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ise tıp eğitiminde yeni bir yaklaşım getireceklerini kaydetti.

RAKAMLARLA ACIBADEM

Hastane sayısı*: 21

Hasta sayısı: 1,4 milyon

Personel sayısı: 7 bin

Yatak kapasitesi: 1.367

2008 sonu itibarıyla

(*) Tıp merkezleri dahil

 Zaman          Necip Çakır
11 Şubat 2009, Çarşamba
TelcisanKapat