Kimyasal ihracatında REACH etkisi

26.01.2009
Avrupa Birliği (AB) pazarına kimyasal ürün ihraç eden Türk firmalarını ilgilendiren REACH düzenlemesinin ön kayıt süreci yıl sonu itibariyle tamamlansa da sorunlar sürüyor.

Haber

Sisteme girişin maliyetli olması nedeniyle Avrupa pazarından vazgeçen firmaların varlığı, sektör ihracatı açısından endişe yaratıyor. Aralık ayı kimyasal ihracatında yaşanan yüzde 44'lük düşüş de akıllara 'REACH etkisi mi?' sorusunu getirdi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yetkilileri ile sektör temsilcileri, bu durumu küresel krize bağlarken, önümüzdeki dönem ortaya çıkacak REACH etkisinin kimyasal ihracatındaki düşüşü daha artırmasından çekiniyor.

REACH'in getirdiği maliyetler nedeniyle ön kayıt yaptırmayıp Avrupa pazarından vazgeçmiş çok sayıda KOBİ bulunduğu biliniyor. Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Başkanı Timur Erk, sektörün yüzde 65'ini oluşturan 68 dernek üyesi firmanın 30 kadarının ön kaydını yaptırmış olduğunu düşündüklerini ancak net tablonun önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını söyledi. Erk, bunun ardından hükümetten teşvik talep etmeye hazırlandıklarını kaydetti.

 

Gündemde teşvik yok

Referans'ın sorularını yanıtlayan Erk, tüm sektörün beklentisinin REACH maliyetlerinin nasıl azaltılacağı konusunda olduğunu belirtirken, özellikle 'maliyeti kurtarmadığını' gören KOBİ'lerin sisteme ön kayıt yaptırmayarak Avrupa pazarından vazgeçtiğini söyledi. Ancak bu pazarın Türkiye için önemi üzerinde duran Erk, Türk firmalarının önümüzdeki yıllarda ABD ile Japonya'nın bile dahil olacağı bu sistemin dışında kalma lüksü olmadığını vurguladı. Erk, DTM'nin düzenlemeden doğrudan ve dolaylı etkilenen firmaların nasıl desteklenebileceği üzerine çalışması gerektiğini söyledi. Kimya sektörünün başta selüloz, porselen, hazır dokuma eşya ve cam üretimlerinde olmak üzere pek çok sektöre girdi sağlaması, REACH düzenlemesinden etkilenen firma sayısını artırıyor. Başlayan kayıt sürecinin maliyetlerinin henüz netleşmediğini ancak örneğin ton başına 100 euro gibi rakamlarla sektöre teşvik verilebileceğini ifade eden Erk, Türkiye'nin AB üyesi olmaması nedeniyle Türk firmların REACH'ten doğan maliyetlerinin yükselebildiğine de değindi. Ancak teşvik fikri şu an DTM'nin gündeminde bulunmuyor. DTM yetkilileri, AB'ye kimyasal ihracatının büyük bölümünü üstlenen firmalarda sorun olmadığını ve REACH maliyetleri nedeniyle ürün fiyatlarında yaşanacak artışla birlikte firma sayısındaki düşüşün dengelenebileceğini belirtiyor.

DTM'nin verilerine göre; Türkiye'nin AB'ye kimyasal ihracatının yüzde 80'ini oluşturan daha çok büyük firmalar, aralıkta tamamlanan ön kayıt sürecini geçmiş durumda. Tüm ülkeler için ise rakam, 65 bin firmanın yaklaşık 150 bin kimyasal maddenin ön kaydını Avrupa Kimyasallar Ajansı'na yaptırdığı yönünde. Kimi firmaların endişe ve bilgisizliğin etkisiyle maddeleri birden fazla ön kayıt ettirdiği belirtiliyor. Ön kayıt yaptıran firmalar, kayıt için söz konusu kimyasal maddeleri ile tonajına göre değişen biçimde geçiş sürecinden yararlanabiliyor. Ön kaydı yaptırmayanlar ise bundan böyle ancak kayıt dosyasını tamamlayarak AB pazarına kimyasal madde ihraç edebilecek. Ön kaydı kaçıranlar için kayıt sürecinin daha maliyetli olacağı belirtiliyor. Sistemde ürününü AB'ye ilk kez ihraç edecek firmalar için 'geç ön kayıt' istisnası bulunuyor. Bu firmalar, ürün türüne göre 30 Kasım 2009, 31 Mayıs 2012 veya 31 Mayıs 2017 olarak değişen tarihlere kadar geç ön kayıt hakkına sahip. (Referans gazetesi)

ÜÇKAR SÜT GIDA VE ZİRAİ ÜRÜN. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.Kapat