VAKUM KALIPLARI

Plastik vakum kalıpları 3 çeşittir
1.Ahşap vakumlama kalıpları
Ahşap vakumlama kalıpları genelde model çıkarma işlemlerinde kullanılır.
2. Polyester vakumlama kalıpları
3. Alimünyum vakumlama kalıpları

Polyester vakumlama kalıpları: orta yoğunlukta kullanılır. Yapılan vakumlama işleminin özelliğine göre değişik tiplerde yapılırlar. Bakımı ve onarımı kolaydır. Polyester vakumlama kalıplarında kırılmalar ve çatlaklar oluşabilir. Bu tür kırılmalar ve çatlaklar kalıp üzerindeki çatlaklara çelik macun çekilerek giderilir.

Alüminyum vakumlama kalıpları: Alüminyum vakumlama kalıpları seri yapılan vakumlama işlemlerinde kullanılır. Alüminyum kalıplar yumuşak malzemeler oldukları için çabuk ısınırlar ve üretime hızlı bir şekilde geçilir.

Plastik vakum kalıplarının montajında levha ölçülerinin belirlenmesi çok önemlidir. Kalıbın boyu, eni ve genişliği göz önünde tutularak, levhanın kenarlarından 10 veya 20 cm. boşluk bırakılır.

Vakumlama kalıbı, makinenin alt tablasına bağlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, alt tablaya kalıbın ortalanmasıdır. Bu şekilde kalıp alt tablaya uygun konumda bağlama sistemleri yardımıyla bağlanır.

Kalıp yüzeylerinde bazen sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunların başında vakumlama kalıbının çatlaması ve kırılması gelir. Bu sorunları engellemek için kalıp üzerinde çalışırken gres yağı ile bir kaç defa kalıbın yağlanması gerekir. Polyester vakumlama kalıplarında böyle bir sorunla karşılaşıldığında çatlayan ve kırılan yerlere çelik macun çekilerek bu sorun giderilir.

PLASTİK VAKUM KALIPLARININ MAKİNEYE MONTAJI

Kalıp alt tablaya bağlanırken bağlama pabucu ve civata ile bağlama sisteminden yararlanılır. Kalıp delikleri açılırak. (Vakum delikleri) alt tablaya bağlanacak olan bağlama sistemleri ayarlanır. Kalıbın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre kullanılan bağlama noktası sayısı artar veya azalır. Üretim sırasında sorun çıkmaması için bağlama sistemlerinin sağlam bir şekilde yapılması gerekmektedir.Hazırlanmış olan vakum kalıplarının makineye montaj aşaması şu şekilde yapılmaktadır;

Öncelikle plastik vakumlama makinesi üzerinde pot çemberi ayarlanır. Bunun sebebi kalıbın boyutlarıdır. Daha sonra alt tabla ayarlanır. Alt tabla ayarlanırken uygun basınç değerleri kullanılmalıdır. Alt tabla üzerine vakumlama kalıbı uygun bir şekilde ortalanarak bağlanır. Vakumlama kalıbı alt tablaya bağlanırken civata ile veya bağlama pabuçları ile uygun bir şekilde bağlanır.

Alt tabla üzerinde eğer fazla vakumlama deliği varsa kapatılır. Fazla vakum deliklerin kapatılmasının sebebi üretim sırasında ürünün şekil bozukluğuna uğramamasını sağlamaktır.

Vakumlama kalıbının, plastik vakumlama makinesine montajı yapıldıktan sonra 5 -10 dakika arasında ısıtılması gerekir. Bu ısıtılma işleminin sebebi ürünün çabuk soğumasına engel olmaktır.

Ozan MakinaKapat