Kapat

Salça Makinesi, Salça Makinası

İlan Sahibi
Sissan Makine Plastik Sanayi Ltd. Şti.
Türkiye / Osmaniye / Osmaniye
İlan Bilgileri
İlan Kodu :M-101389
İlan Türü :Satılık - Sıfır
Fiyat :Görüşülür
Üretim Tipi :Marka
Üretici :SİSSAN
Model : SMM-200, SMM-300, SMT-500
Üretim Yılı :2008
Revizyon Var mı? :Yok
Görüntülenme :36347

SALÇA ÜRETİMİ İÇİN KISA BİLGİ

             Salça üretiminde domatesler yıkanır, parçalanır, katı atıklarından, yani kabuk, çekirdek ve elyaf gibi maddelerinden ayrıldıktan sonra domatesin suyu çıkarılır. Elde edilen domates suyu değiþik düzeylerde konsantre edilerek püre ve salça ürünleri elde edilir. Domates suyu elde edilmesi esnasında yada son ürün olan salçanın yeniden işlenmesiyle domates sosu elde edilebilir. Domates sosuna baharat, şeker, tuz ve sirke gibi katkı maddeleri ilavesiyle de ketçap adı verilen ürün elde edilebilir.

Soguk yöntemle salça imalinde, domatesler parçalandıktan sonra 85°C'ye kadar ısıtılır. Daha sonra finiser denilen elektrikli cihazdan geçirilerek kabuk ve çekirdekleri ayrıldıktan sonra damates suyu elde edilir. Domates suyu, evaporatör ve bullerde istenen brix'e kadar koyulaştırılır. Ön ısıtma sıcaklığı 60-65 C°'dir. Sıcak yöntemde ise parçalanmış domates 90C° sıcaklıkla karşılaşır, pektolitik enzimler önce inoktit hale getirilir. Bu yöntemde vizkozite çok yükselir.

Soğuk yöntemle elde edilen salçalarda renk iyi viskozite yetersizdir.

Hot break yönteminde daha yüksek viskoziteli ve yüksek pektin içerikli salça elde edilebilmektedir. Bu yöntemle enzim inaktivasyonu hızlı olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle piyasada daha fazla aranan özellikler elde edilebilmektedir.